כהנים בטיול

הלכות לכהנים בטיולים – מס' טלפון לבירורים

 

כהנים אסורים ליטמא למת או לקבר.

גם לקברי צדיקים אסור לכהן להטמא.

יש להזהר גם מעצים מסביב לקברים.

גם כהן קטן אסור להכניסו למקום טמא, כגון שהולך אחרי אמו.

אסור לנסוע במכונית, מטוס או רכבת הנוסעים על גבי קבר או במקום טמא, [כגון מנהרה שעובר בה נפטר, או תחת עיצים המאהלים ע"ג קבר, או ע"ג בית חולים שאינו מתוקן].

גם מקברי עכו"ם יש לכהן להזהר מטומאה.

יש להרחיק ארבע אמות (כ2 מטר) ממקום טומאה אלא אם כן יש מחיצה מפסקת.

מידע נוסף לכהנים בית הוראה טהרת כהנים , 0733835634 – 02-5862153.

בעזרת השי"ת נפתח בית הוראה לנסיעות שע"י טהרת הכהנים והתאחדות הכהנים, ובשיתוף הרב ישראל שפירא [מדריך טיולים יר"ש טל' 0527115039] להכוונה בנסיעות וטיולים ברחבי הארץ במקומות שמותר לכהנים, ניתן ליצור קשר בדוא"ל @gmail.com 402422 T

רשימה חלקית בלבד של מקומות שיש לחשוש בהם לטומאת קברים

נערך על ידי איגוד טהרת הכהנים, עודכן סיון תשע"ט

ירושלים.

העיר העתיקה: כשנכנסים משער יפו יש מצד שמאל עצים המאהילים על שני קברי עכו"ם.

בנוסף אם פונים ימינה בכביש הצר לכיון שער ציון, אחרי שתי המנהרות העוברות מתחת לבנינים יש פניה חדה שמאלה (צמוד לשער ציון) ומעליה עץ המאהיל על שטח הכנסיה הארמנית שבסמוך. יש האומרים שהעץ מאהיל על שתי מצבות ארמניות (ועי' בטהרת הכהנים סי' שעב סקכ"ח).

הר הזיתים: כביש דרך יריחו העובר בהר הזיתים – בקטע שיש בית קברות משני הצדדים.

השביל היורד מדרך יריחו ליד אבשלום, ומשם עד מעיין השילוח עד דרך יריחו.

מדרכת הטיילת שבכביש העופל בצדו של הכביש הפונה להר הזיתים, הכביש שנוסעים לכיוון הכותל מותר, להולכים ברגל יש ללכת במדרכה שלצד הר הבית.

לאחרונה האוטובוסים שמב"ב לכותל למנין ותיקין בחול המועד מעלים בנסיעה חזור מחניון הר הזיתים, ועל הכהנים לרדת רק במדרכה שבצד הר הבית, ולמתין ברמזור שלפני הפניה היורדת לחניון.

לפעמים בזמני לחץ גם בדרך הלוך המשטרה לא נותנת לאוטובוסים לעלות לכותל, והם מופנים לחניון, במקרה כזה יש להיות עירני, ולרדת לפני או אחרי הרמזור.

במוזיאון רוקפלר ישנם גולגלות ועצמות אדם.

קבר שמעון הצדיק: יש להשאר תחת כיפת השמים, [בזמנים מיוחדים בונים שם סככה גדולה שמגיעה עד הציון ואסור לכהנים להכנס תחתיה כלל]

הר המנוחות: בכביש להר המנוחות יש מקומות שהכביש עובר תחת עצים שמאהילים על הקברים.

גן העצמאות: בגן העצמאות ישנם קברי עכו"ם נראים לעין.

סנהדריה: בגן הסנהדרין ידוע שהיו מערות קבורה.

ברח' חטיבת הראל (המשך צומת שמואל הנביא בר אילן) סמוך לבית הקברות סנהדריה לעתים העצים מאהילים על המדרכות.

בבית הלויות ישנה סככה לכהנים שממנו יתכן לפעמים חיבור אהלים לבנין עצמו.

שמגר: בבית הלויות יש פתחים וחלונות שיש מעליהם גג בולט טפח, ונכון להרחיק מהגג ד' אמות.

קבר רחל: כל המבנה החדש של קבר רחל.

אזור הדרום

באר שבע: מתחת לקניון הגדול בתחנה המרכזית, ובכל האזור, ישנם קברים ישנים (ספק של יהודים) שלא נעשה עליהם אוהל חוצץ כראוי. ניתן לברר במס' 0548415259

מערת המכפלה: לא ידוע בדיוק היכן הקברים ואיפה עשו תיקון, מלבד העובדה שיש זמנים שהדלתות לאזור הערבי פתוחות ושם ידוע שיש טומאה, ולכן יש לעמוד בחוץ.

מערות בית גוברין: חלקן הן מערות קבורה.

בבית שמש מול הקריה גינה גדולה מערות קבורה היורדים מאיזור הקריה לכיון חפציבה שיורדים במדריגות ישנם עצים המאהילים  על בית הקברות.

אזור המרכז

תל אביב: רחוב קיבוץ גלויות (בקטע שבין רחוב שוקן לרחוב הרצל) במדרכה הצפונית, אבל הכביש עצמו והמדרכה הדרומית תוקנו. וכן מותר לנסוע לאורך רחוב קיבוץ גלויות במקום שחוצה את רחוב הרצל.

רחוב הרצל בקטע שמאחורי פינת קיבוץ גלויות עד בנין רהיטי מרס.

רחוב אבני זכרון חוצה את בית הקברות נחלת יצחק. ברחוב ישנם אילנות שלפעמים מאהילים על קברים ועל הרחוב. יש לשים לב לכך בעיקר בעליה לקברו של הצה"ק משטפנשט הטמון שם.

כמו"כ ברחוב ויצמן [גבעתיים] ובדרך השלום [ת"א] בנתיב הסמוך לחומת בית הקברות ישנם עצים שלפעמים מאהילים על הקברים ועל הכביש, וכן ההולך במדרכות שסביב לחומת בית העלמין ימנע מלעבור תחת העצים.

רמת גן: בפארק הלאומי יש קבוצת קברים עם עצים מאהילים עליהם ועל סביבתם. הקברים ניכרים ובולטים לעין.

מודיעין עילית – אלעד, וכן בחלק מהקוים הנוסעים מברכפלד לב"ב: בצומת גמזו בכביש 444 בפניה ימינה ממודיעין עילית לכיוון אלעד במסלול הנוסע צפונה לכיוון ראש העין כ-300 מטר צפונית ליציאה מכביש 443 (לפני הפניה לבית הקברות חדיד) הנתיב השמאלי הסמוך לשטח ההפרדה אסורה לכהנים, וצריך להקפיד לנסוע בנתיב הימני. .

קיבוץ חפץ חיים: יש להזהר מעצים המאהילים על בית החיים סמוך לכניסה לפארק המים.

אזור הצפון

זכרון יעקב: בגן הנדיב ישנה מערה בה קבורים הנדיב ואשתו. בחצר שלפני המערה יש גג הסובב את כל החצר ומאהיל על פתח המערה, ועל כן אין להכנס לחצר זו.

חיפה: בדרך העצמאות מול תחנת הרכבת מרכז השמונה כשמגיעים ממערב למזרח [רק לבאים מכיון ת"א לכיון הקריות] קיימת טומאת כהנים לכן יש לדלג על קטע הכביש שבין רחוב סליזיאן לרחוב הבנקים ולנסוע ברחובות המקבילים שלצד ההר כדי לעקוף כביש זה. איגוד טהרת הכהנים ערכה מפה לנהגים. [מצורפת למפה של טבריה]

מערת אליהו מותר להיכנס לתוכה.

צפת: לפי המקובל מגדולי ת"ח מזקני צפת אין דרך מותרת לכהנים למקוה האר"י הקדוש.

מירון: במירון אפשר ללכת בכל המושב. אין לעלות לציון אלא דרך גשר הכהנים.

באיזור ציון רשב"י יש קברות רבים, חלקם נראים לעין וחלקם לא. איגוד טהרת הכהנים בנו גשר מיוחד לכהנים 'כיפין על גב כיפין' שאפשר ללכת עליו ללא חשש. [במושב עצמו לא נמצאו קברים]. כדי להגיע לתחילת הגשר יש לפנות בפניה השניה שמאלה ובסוף הרחוב מתחיל הגשר. אפשר להשיג מפה במייל

טבריה: בטבריה יש ללכת רק לפי המפה לכהנים.

בחפירות שנעשו בכמה מרחובותיה של טבריה, נתברר שהרחובות נסללו על קברי ישראל. תחת רחובות אלו נמצא המשך בית הקברות הישן שבו טמונים ר' יוחנן בן זכאי והרמב"ם. איגוד טהרת הכהנים ערכו מפה צבעונית של המקומות בהם נמצאו קברים. ניתן להשיג את המפה בכמה נקודות בארץ,

קוי אגד המגיעים לטבריה רובם נוסעים במסלול כשר לכהנים ויש לברר.

היציאה מטבריה לכיוון צפת לאורך החוף אסורה גם בכביש החדש.

שדה נחמיה: מסלול ההליכה הצמוד לירדן עובר סמוך לבית קברות ויש להזהר מהעצים המאהילים על השביל (יש ללכת במים או בקוצים).

נחל השופט: במסלול נחל השופט יש עצים המאהילים על קברים שמקשים על המעבר.

נחל עיון: במסלול ההליכה ישנו מקום אחד בו אין אפשרות לעבור מבלי לעבור תחת אילנות המאהילים על קברים. ניתן להתחיל בכיוון ההפוך מסוף המסלול עד למפל הראשון ולחזור אחורה.

 

נא בדוק את החיבור שלך לאינטרנט

איפה נטייל ?

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך

דילוג לתוכן