כוכב הנופש

בעקבות תניני השרון

הביצות שנגרמות בשפכי הנחלים המתנקזים לחוף הים באזור השרון מספקים בתי גידול לצמחייה ובעלי חיים מגוונים | בעקבות ויכוח שהתעורר בבית דאצ'בסקי יצאו כל בני המשפחה לנחלי ואדי ערה | האם היו תנינים בישראל? משפחת דאצ'בסקי בעקבות תניני השרון.

 

אני לא זוכר על מה דיברנו, אבל בשבת אחרי הצהרים, בשעה שמשפחתנו נוהגת להתכנס לשעה כיפית ביחד, השיחה התגלגלה איכשהו לתנינים. בני הגדול טען שבארץ ישראל לא היו תנינים כחלק מהטבע והראיה שאין אזכור לכך בתורה ובנביאים, אך ביתי הגדולה טענה שכן – עובדה: יש נחל שנקרא בשם נחל תנינים.

אז יצאנו כל המשפחה לנחל תנינים בעקבות תניני השרון. ואכן, יש מקום לוויכוח בכל הנושא הזה. שמורת נחל תנינים משלבת בין היסטוריה שנוצרה על ידי בני אדם לבין טבע מופלא ובראשיתי. הנחל, שיש עדויות מוצקות לשהייה של תניני יאור בין סבך הצמחייה שלו, מלא עופות והדגים לצד שרידי מפעל מים רומאי מרשים שיתכן שגם הביאו לידו באותם ימים את התנינים.

נחל תנינים שכיום הינו שמורת טבע מסודרת ובתשלום לא גדול, מנקז את המעיינות המליחים מורדות רמות מנשה ליד ואדי ערה. בחורף, בגלל בעיית ניקוז, הופך האזור שבין הים לבין מורדות הכרמל ורמות מנשה לביצה גדולה מלאה באקליפטוסים שנטעו עם ההתיישבות היהודית החוזרת בארץ ופרויקט ייבוש הביצות הידוע.

המסלול בשמורה לוקח אותנו לתצפית יפה על הנחל ובצל עצי האקליפטוס שעליהם שוכנות האנפיות והלבנית הקטנה. המסלול עובר דרך אמת מים נמוכה שנחצבה כדי להוביל את המים עד קיסריה העתיקה. אל המסלול המרתק משקיף נוף מרהיב שנשקף מהכרמל ועד הים ותחתיו בריכת שכשוך נקייה לילדים.

לאורך הנחל שמעורבב במעיינות מתוקים ומליחים ראינו שמפנומנים, צבים רכים וצבי ביצה, וחתול ביצות שיודע לשחות ולצוד דגים. סביבו צמחייה ירוקה רבה וקני סוף מצויים בנביעות הפזורות לאורכו. בסמוך למושב אביאל תמצאו קבוצת נביעות ובריכות יפות ונעימות, שמכונות ביחד עין אביאל או עינות אביאל ומספקות אתנחתת צהרים קסומה וקרירה.

החוויה הגדולה של היום הייתה באחת מהמעיינות הבולטים שבנחל. הילדים נכנסו למערת קנים, ובתוכה הם גילו מפל קטן ויפהפה שנובע לתוך בריכה בעומק של כעשרה סנטימטרים. המעיין הקטן הזה נחפר על ידי מקומיים ותענוג לשבת מתחת לזרם המים של המפל הקטן ולהשתולל בבריכה הארוכה והעמוקה שתחתיו בצל סבך הקנים.

לא הרחק משם במרכז עמק חפר, זורם נחל דומה העונה לשם אלכסנדר. גם לו שפך יפהפה אל הים התיכון לצד צמחייה ובעלי חיים האופייניים לנחלי האזור. גם לאורך דרך הנחל הזאת תפגשו את הצבים הרכים שחיים בנחל שחוצה נוף דומה ומדהים וצמחיית נחלים פסטורלית ופריחות יפות בעונה.

נחל אלכסנדר הוא מסלול חובה לכל המשפחה, בעיקר בשל הנגישות והנוחות שלו וכמובן הפריחה הקסומה בכל  עונות השנה. צבי הענק המרתקים ששטים לאורך הנחל המוריק, משתזפים על סלעי הנחל ומסתתרים בצמחיית הסוף והפטל הצפופה – יספקו שעות חווייתיות לילדים.

האזור מרתק ונוח לפיקניק ומתאים לכל בני המשפחה. את האטרקציות בסביבה עם השילוב עם טיילות חופי חדרה ויישובי החוף – תוכלו למצוא במאגר החופים והפארקים המומלץ והמבוקש של "כוכב הנופש".

מוישלה

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך