כוכב הנופש

גבעת התיתורה: טיול פרחוני לקראת האביב

גבעת התיתורה הינה גבעה צמודה לעיר מודיעין ומשקיפה עליה. משפחת דאצ'בסקי טיפסו על הגבעה שעליה נמצאים שרידי מצודה צלבנית, בורות מים, מקווה, מערכת מסתור ועוד שלל ממצאים קסומים. מתאים למשפחות, מומלץ באביב.

מזג האוויר מתחיל להתחמם וכבר מתחילים להרגיש את רמזי האביב שמתחיל להתקרב לאזורינו. לפני כמה ימים אמרה לי ביתי שהיא מריחה את פסח והאמת שזה גם לפעמים די נכון. בתקופה הזו, שהכלניות מתחילות לבצבץ וכל השטח פורח אנחנו ממליצים לצאת לגבעת התיתורה.

 

מלבד נגישותה לתחבורה ציבורית וקרבתה למרכזי פנאי ומסחר, גבעת התיתורה היא פנינה קסומה בליבה של העיר מודיעין מכבים רעות ויש לה צביון ייחודי. הגבעה טומנת בחובה: מורשת, טבע וארכיאולוגיה וכן תצפית מרשימה.

 

גבעת התיתורה היא מאתרי העתיקות החשובים באזור. על פי הממצאים הארכיאולוגיים שנחשפו בגבעה לאורך השנים, האתר היה מיושב כמעט ברציפות במהלך אלפי שנים, מתקופת התורה ועד לקומה של מדינת ישראל.

כבר לפני 100 שנה, החלו חוקרים רבים לַחפור בגבעה ולחקור אותה. הגבעה, שנמצאת בנקודה הגבוהה ביותר בעיר מודיעין מכבים רעות, היא כאמור, אתר מיוחד ומרכזי, שהיה מוקף בעמקים רחבים שבהם אדמת סחף פורייה, חלש על שתי דרכים חשובות שחיברו בין מישור החוף לִִירושלים ומילא תפקיד חשוב ביותר בהיסטוריה של אזור חבל מודיעין.

כאשר המקום נכבש בידי הערבים, השתנה שם המקום לקלעת א-טנטורה וכן אל-בורג'. כיום, השם העברי תיתורה, שפירושו 'שולי המגבעת', משמר את צליל השם ואת משמעות השם הערבי טנטורה.

 

מדובר על שרידי מצודה עתיקה החולשת על כל אזור שפלת יהודה וירושלים, מצודה זו הוקמה בתקופה הצלבנית על מנת להגן על הדרך בין לוד לירושלים. ממנה ניתן להביט בזווית של 360 מעלות על האזור כולו. בהמשך הדרך הוכשר אמפיתיאטרון קטן עם מקומות ישיבה, שממנו ישנה תצפית אל הנוף של הרי יהודה והיישוב מכבים.

באתר נמצאו כלי חרס וזכוכית, תכשיטים ומטבעות רבים ונחשפו שרידי מבני מגורים, מתקנים חקלאיים, קולומבריום, מקווה טהרה, מערות מסתור, מערות קבורה ועשרות בורות מים, המלמדים על התיישבות חקלאית ענפה. בראש הגבעה נראים שרידי מבנה מבצר צלבני, שהעניקו לגבעה את אחד מכינוייה הערביים – אל-בורג'.

בגבעת התיתורה נחשפו שרידים של מרחב חקלאי – חוות שלהן אופי משפחתי ותעשייתי, שהותאמו לתנאי האזור, וכן מחילות מסתור, בתי קברות, מחצבות, מתקנים, בורות מים ודרך עתיקה. בתחילת המסלול ישנם שלטי הכוונה, מידע ועמדות הסברה קוליות בעברית ובאנגלית המגוללות בתמציתיות את סיפורה הארוך של גבעת התיתורה.

באתר משולב גן ארכיאולוגי ובו מוצגים ומתקנים ארכיאולוגיים מהגבעה ומהעיר. בגבעה אדמה פורייה מאוד, ולכן היא עשירה בצמחייה פורחת. בחודשי החורף והאביב אפשר לראות במקום עשרות מיני צמחים ופריחה מרהיבה.

חשוב לדעת שלא כל הפרטים שנמצאו במקום נותרו בו. הממצאים הארכיאולוגיים שנחשפו בגבעת התיתורה מוצגים במוזיאון מורשת החשמונאים שנמצא בעיר מודיעין מכבים רעות ומציגים את ההיסטוריה המיוחדת עליה סיפרנו בכתבה זו.

 

נגיע מצומת שילת נוסעים לכיוון ירושלים ובצומת מכבים רעות פונים ימינה. לאחר מעט יותר מ-400 מטר נפנה ימינה לרחוב עמק דותן וכעבור קילומטר נפנה בכיכר לרחוב כליל החורש. ניסע עוד כ-300 מטר ונפנה שוב ימינה לחניה שעל הגבעה.

מאזור חניית הנכים בדרך יגאל אלון הוכשרו והונגשו שבילי הגן הארכיאולוגי אשר מגיעים לנקודות המרכזיות בגבעה. בכניסה הוצבו שולחנות בטון וספסלי ישיבה למבקשים קצת נחת ושלווה. הנוף שנפרס בפני המטייל בתיתורה הנמצאת בלב אזור אורבני, הוא ייחודי ולא אופייני לשום עיר בסדר גודל שכזה.

השביל המרכזי שמקיף את הגבעה מונגש למטיילים ומבקרים. בגבעה ישנם שלטי הכוונה, מידע ועמדות הסברה קוליות בעברית ובאנגלית. הצללות עם גפנים, פינות ישיבה, מרחב למידה ועמדות תצפית לנוף המדהים של העיר והאזור.

מפה לכו לאורך המסלול בחלק הימני של הגבעה על שבילי הליכה טובים בו הוצבו מודלים של מתקנים ארכאולוגיים עתיקים גדולים כגון: מכבש קורה ומשקולות – זהו מתקן כבישה מהתקופה הרומית והיוונית עשוי קורות עץ (בד) משטחי כבישה משקולות ובור איסוף. מתקנים אלו ואחרים שימשו כמכבש לכבישת שמן זית.

המשיכו ללכת על השביל המגודר באמצעות אבנים וסלעים ברוח התקופה, בשולי הדרך ניתן לראות בורות מים עוטים סורג למניעת נפילה, לאחר הליכה קצרה של כ- 10 דקות לערך מגיעים למצודה מרשימה "קלעת אל- טנטורה".

מכאן נעשה את דרכינו חזרה קדימה בהמשך השביל המעגלי בחזרה לחניה. בדרך נבחין בעצי דקל תמירים, עצי שיזף, שקדיות ובוסתנים. ניתן להמשיך וללכת בנוסף גם בשבילים היורדים מהכתף המערבית של הגבעה לכיוון מטה ולהגיע למרכז מודיעין סנטר, אפשרות נוספת היא לרדת מהמורדות הדרומיים של הגבעה לכיוון רחוב עמק דותן.

מוישלה

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך