כוכב הנופש

טיול בגוש עציון

.

יצאנו לדרך...

אחת המערות הגדולות והמרשימות בארץ, אשר הביקור בה מצריך הכרה של המערה ומפה (של המערה). המעבר במערה כרוך בזחילה על הגחון במספר מקומות ושימוש ביתדות מתכת. פתח המערה מצוי בגדתו המצוקית של ערוץ נחל תקוע והנוף הנשקף ממנו יפה ביותר. במהלך החופש בית ספר שדה כפר עציון מוציא סיורים למערה וניתן לברר מולם על טיול במקום. אורך הביקור במערה כשעתיים. חובה להצטייד בפנסים תקינים (עדיפות לפנסי ראש) ובטריות ספייר.

אמת הביאר

מפעל מים הנדסי מדהים סמוך לישוב אפרת שבגוש עציון, אשר תכליתו הייתה להוביל מים אל בית המקדש והעיר ירושלים. ראשיתה של האמה במעיין הביאר ומשם הובלו המים במנהרה ארוכה אשר רק חלק קטן ממנה פתוח היום לביקור. הכניסה בתשלום. בחופש יש גם מספר מתנפחים במקום להנאת הילדים הקטנים. יש להצטייד בפנסים ונעלי הליכה במים (רוב הזמן עומק המים רדוד, אך לקראת סוף המנהרה, המים מגיעים קצת מתחת למותניים של מבוגר וצריך להשגיח על הקטנים. כמו כן, העליה מתוך המנהרה נעשית באמצעות סולם מתכת גבוה).

פארק אמות המים

גינה קטנה בכניסה לגבעת הדגן שבישוב אפרת. בגינה מספר מקומות ישיבה ומתקן משחקים קטנטן לילדים, אך גולת הכותרת והסיבה לביקור בה הוא כדי ללמוד ולראות על אחד מהמפעלים המרתקים והמורכבים ביותר שנבנו בארץ ישראל בתקופת בית שני. בשטח הגן פעורים מספר בורות (פירים) ששימשו חלק ממערכת אמות המים שהובילו את מי מעיינות גוש עציון להר הבית ולירושלים בתקופת בית שני. שלטי הסבר קצרצרים נמצאים בשטח הגינה, אך מומלץ לעשות שיעורי בית ולקרוא קצת יותר על המפעל ההנדסי הזה טרם הביקור בו. לאחר הסיור בגן, נלך אל קצהו הדרומי ונצא דרך שער אל שביל (סימון שחור) שיוביל אותנו דרך בוסתן קטן אל פתחי פירים נוספים ואל שרידי האמה שעדיין נותרה בשטח. (המרחק משער היציאה מהגן ועד לשרידי האמה הוא כ – 300 מטר לכל צד). הדובדבן שבקצפת מחכה לנו סמוך לפיר התחתון ביותר (כ – 100 מטר משער הגינה). פתחי הפירים מגודרים למניעת נפילה, אך ניתן להיכנס באמצעות האמה אל הפיר התחתון ולהמשיך ולהתקדם כמה עשרות מטרים בתוך המנהרה (את המטרים הראשונים צריך לעבור בהליכה על ארבע, אך את שאר הדרך ניתן ללכת בקומה זקופה). מומלץ ורצוי ביותר לשלב את הביקור עם סיור באמת הביאר (ראה ערך קודם).

חשוב ביותר! הטיול במהלך הקיץ מצריך זהירות מיוחדת ובפרט באזור הדרום שם הצל מועט והטמפרטורות גבוהות יותר. יש להצטייד בהרבה מים וכובעי שמש ולהשתדל לעשות טיולים קצרים יותר, בשעות חמות פחות. כמו כן, חשוב לנצל כל פיסת צל למנוחה והתרעננות.

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך