כוכב הנופש

מגלים את ערד

גובה: 528 + מטר

מספר תושבים: 27,986

בהערכה גסה נהמר שלאחוז נכבד מבין הקוראים השם ערד אינו אומר דבר. מבחינתם מדובר בעיירת פיתוח נידחת, אי שם בסוף העולם. אם אתם עדיין חושבים כך, הגיע הזמן למהפך. הגיע הזמן להכיר את העיר ערד מקרוב.

ערד שוכנת בגבול החוצץ בין מדבר יהודה לנגב. 600 מ' מעל פני הים. מה שמעניק לה תצפית פנורמית על נופיו של מדבר יהודה, על הרי מואב ועל ים המלח. הנופים המדבריים הבראשיתיים הנשקפים כמעט מכל מקום, משרים רוגע ושלווה על הנופשים בעיר. העיר ערד היא בין הערים הראשונות בארץ שתוכננה מראש בתכנון ערים מודרני, מה שמשפיע עד היום ומונע פקקים ובעיות חנייה האופייניות לרוב הערים הגדולות בארץ. בערד אוכלוסייה מגוונת ויש בה הרבה עולים חדשים  ממדינות שונות. הקהילה החרדית מורכבת מקהילה גדולה של חסידות גור וכן מקהילות של חב"ד וברסלב.

מיקומה של ערד על צלע הר בלב המדבר מעניק לה אקלים ייחודי, שנוצר מרוחות המדבר היבשות יחד עם אויר מרפא מכיוון ים המלח. בשל סגולות מיוחדות אלו התפתחה בערד תיירות לחולי אסטמה ומחלות ראה, שעבורם חופשה זו מהווה אויר לנשימה כפשוטו. המנוחה במקום מעניקה להם בריאות והחלמה עם אויר ההרים הצלול.

מיקומה של העיר בין הרי יהודה לנגב מציב אותה כנקודה אסטרטגית לאלו המבקשים לטייל במדבר יהודה ולחוות את הנגב. תצפית מיוחדת על הרי יהודה ים המלח והרי מואב, מספק מצפה מואב. במצפה נוף מדברי מרהיב עוצר נשימה, פסל סביבתי לזכר מבצע צבאי שהתנהל באזור וטיילת קצרה. אפשר לצאת מהמצפה לטיול ארוך יותר לנחל כידוד. המסלול מסומן בסימון שבילים ירוק. נזכיר כי יש להיזהר בימות החורף מירידה לערוצי נחלים בזמן חשש משיטפונות. מומלץ להגיע למצפה בזמן השקיעה, ניתן להישאר במקום ולצפות בכוכבים. לא תאמינו כמה כוכבים יש במדבר…

מערד ניתן לצאת לטיול מרתק במצדה. אותה מצודה מפוארת שהקים הורדוס בלב המדבר, זו הפכה שנים לא רבות אחר כך למעוז המאבק בכובש הרומי. באתר שרידים ארכאולוגיים המתוארכים לתקופות שונות, שלטי הסבר ונוף מדברי מדהים. בלילה ניתן להשתתף במופע אור קולי המתאר את הקרבות שידעה המצודה בימי קדם. אנו המגיעים מכיוון ערד נצטרך לעלות ב"שביל הסוללה" כדי להגיע לשטח המצודה. יש לשים לב להגיע לחניון המערבי, החניון הקרוב לערד.

אם אתם נוסעים למצדה כדאי לעצור בהלוך או בחזור בעין בוקק. עין בוקק היא נאת מדבר ירוקה עם נחל זורם לאורך  כל השנה. סביב המים הצלולים מתקיימים שפע של בעלי חיים וסוגי צמחיה. אם אתם רוצים טיול מאתגר יותר תוכלו לטייל בנחל צאלים עליון. המסלול מתחיל בחניון כפר נוקדים, אורכו כשבע שעות והוא מיועד למיטיבי לכת. בשביל תפגשו קניון פראי, גבי מים, בריכה ומפל.

נקודת עניין נוספת באזור ערד היא יער יתיר. היער ננטע על ידי קק"ל ויש בו מגוון מרשים של עצים וצמחייה. ביער יתיר מסלולי טיול מגוונים בדרגות קושי ואורך שונות. יקב יתיר נמצא גם הוא באזור ומציע למבקריו הכרות עם עולם היין במרכז מבקרים. במקום ניתן לקבל טעימות של יינות וכמובן לרכוש יין משובח.

כרגע אנחנו בדיוק בעונה הנכונה כדי ליהנות מפריחת השקדיות באתר "שקדיות חבל יתיר". מדובר במטע שקדים ענק בו תוכלו להתרשם ממאות דונמים מכוסי עצי שקד המתכסים בפריחה הלבנה ורדרדה. זה הוא אחד מהאתרים הבולטים בארץ בו קיים ריכוז גבוה של שקדיות ומגיעים אליו רבים בעונת הפריחה לצפות, להריח וכמובן להצטלם.

לפני שאתם יוצאים לערד, מומלץ שתקראו גם את טיול באזור ערד שיתן לכם מידע נוסף.

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך