כוכב הנופש

מדהים ונגיש: המסלול האתגרי של נחל רחם

מדהים ונגיש: המסלול האתגרי של נחל רחם. ההרים והוואדי של נחל רחם מספקים למטיילים בהם נוף מדהים ומושלם של הרי אילת כזה שאסור לפספס בוודאי עם התקררות מזג האוויר וההקלה בחום הקיץ. | רוצו לטייל בנחל רחם כל עוד הוא עדיין ריק יחסית ממטיילים.

 

נחל רחם שתורגם מהשם המקובל בערבית: ואדי אל רחמא, הוא ואדי בדרום הנגב, ישראל, הממוקם בגובה של 431 מטר מעל פני הים. הנחל נמצא באחד האזורים היפים בארץ, ואחד הפחות מטוילים ולכן אנחנו ממליצים לצאת אליו עוד לפני שיגלו אותו.ֿ

 

נחל רחם הוא אחד הנחלים הארוכים בהרי אילת. חלקים גדולים ממנו עבירים לרכב 4*4, הם מעט משעממים להליכה,. אך השוס הגדול נמצא במעוק הקצר שבחלקו העליון, גבי רחם ועצי דקל קטנים שסביבו. כאמור, תחילת המסלול עבירה לג'יפים והמשך הערוץ אפשרי להליכה רגלית בלבד.

 

נסענו מצומת בקעת תמנע פארק תמנע, דרומה לכיוון אילת ופנינו ימינה ליישוב באר אורה. המשכנו כ-750 מטרים עד הפנייה ימינה לכביש 90 הישן. משם נוסעים צפונה על הכביש מעט יותר מקילומטר, אז פונים שמאלה לדרך עפר בסימון ירוק העולה במעלה נחל רחם.

 

המסלול מתחיל על השביל הכחול של נחל רחם שנמצא על כביש 12, כ-20 קילומטרים צפונית ממרכז העיר אילת. הביטו ימינה, בצדו המזרחי של הכביש  מוצב שלט המורה על תחילת המסלול. קו 392 ו-395 של אגד עוצרים בצומת הר עוזיהו קצת פחות מקילומטר צפונית לכאן. אין כאן מקום להשאיר את הרכב, והשוליים מאוד צרים.

 

לאורך הנחל מתפתלים כמה נחלים יפהפיים; מעלה עמרם, העמק הנעלם, נחל שחורת והר שלמה. מטיבי הלכת יזכו לראות כאן מחשופי אבן חול צבעונית, קירות מצוקים, נופים פראיים ותצפיות מרהיבות. פשוט ללכת ולהתפעם מיצירתו המיוחדת של הקב״ה.

 

חציו הראשון של נחל רחם מסומן בירוק. הוא מתנהל ברובו במגמת ירידה סבירה. אך חציו השני יותר מגוון יותר ומלא עליות, מישור ומורדות. כאמור, הנוף לכל אורך המסלול יפהפה, בכל צבעי הקשת ומיוחד נמשיך בו עד שנגיע לנקודת התפצלות של הירוק והכחול.

 

כאן תעצרו ותעשו חושבים. המסלול שלנו ממשיך בירוק אך השביל הכחול מוביל לנקודת תצפית יפהפייה שמשקיפה על הר שחורת מדרום, נחל רחם ומעלה עמרם ממזרח. זו גם נקודה טובה לארוחת בוקר, אבל אין בה צל בכלל. כאמור, התצפית מופיעה על המפה, אבל לא נמצאת על השביל עצמו ויש צורך לסטות טיפה מהשביל על מנת לעלות אליה.

 

בפיצול השבילים הירוק והאדום פנינו ימינה לשביל האדום, המשתלב עם שביל ישראל והתחלנו לטפס על הר שחורת הצבעוני. העלייה די תלולה אבל לא ארוכה במיוחד.  כשמגיעים אחרי שעה ארוכה למקום הכי גבוה במסלול, ניתן להמשיך על השביל אל עבר נחל רודד או לעלות לפסגת הר שחורת.

 

כחול אדום שחור מפוצל, מחכה לנו בסבלנות בהמשך המסלול. השביל השחור פונה ימינה, ומוביל לעמק הבוד: אחת הפינות היפות שהרי אילת מציעים ונעימה מאוד ומוסיפה כקילומטר נוסף ברמה נוחה למסלול, כדאי לקחת בחשבון. נחזור ונרד בשביל הכחול לכיוון דרום.

 

את המסלול סיימנו עם הסימון הכחול בנקודה שנמצאת על כביש 12 למרגלות הר יהואחז, כחמישה קילומטרים מנקודת ההתחלה. בצדו המזרחי, הימני, של הכביש יש שני שלטים שמכווינים לגיא האבוד ולחורבת בודדה. שני הקווים של אגד עוצרים כ-1.5 ק"מ דרומית לנקודה זו, במעבר נטפים ומספקים נגישות מדהימה לבחורי ישיבות או לאלו שאינם בעלי רכב שמחפשים אתגר רציני וטיול חוויתי.

 

  • הרי אילת מפה מספר 20.
  • משך הטיול: יום
  • רמת קושי: בינוני
  • עונה מומלצת: חורףֿֿ או אביב
  • מסלול מעגלי
  • אורך המסלול: 14.4 ק"מ
  • להצטייד בהרבה מים
מוישלה

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך