כוכב הנופש

מההר אל השפלה

אין כמו שבת משפחתית בבית שמש כדי לגרום למשפחת דאצ'בסקי לתור את האזור לטיול של יום שישי. האזור הסלעי המיוחד, פירי הסלע והמעיינות הקסומים וכמובן מערת הסלע המיוחדת והמתויירת • מסלול מההר אל השפלה.

 

שלושה נחלים מתנקזים מאזור הרי ירושלים לכיוון שפלת מטה יהודה ונשפכים בערוץ אחד מההר אל השפלה לכיוון הים התיכון. אנחנו מכירים בשמות: נחל דולב, נחל המערה ונחל אוזן. שלושת הנחלים הללו יורדים מהרי ירושלים ממזרח למערב ומתנקזים אל נחל זנוח המתחבר לנחל שורק המוכר מכביש הכניסה המרכזי של העיר בית שמש.

בתחום שמורת הטבע בה זורמים הנחלים הללו, ומעיינות רבים נמצאות גם מערת הנטיפים ומערת התאומים אותם תפגשו כשתטיילו בנחל המערה. מערות הסלע מלמדות על תופעת טבע ייחודית לאזור בו נמצאים חללי קרקע רבים ומרהיבים בשל ייחודיות הסלע הגירי הלבן והחלק שמתאפיין במערות סלע רבות ובמשקעים הפנימיים שנפערים בתוכו וממיסים אותו.

לפנות בוקר יום שישי האחרון הערתי את ילדי במפתיע לתפילה עם הנץ החמה, ומיד לאחריה יצאנו עם חבר לכיוון העיר בית שמש. שם הוזמנו להתארח בשבת של שמחה משפחתית מצד זוגתי שתחיה. לא נסענו דרך כביש ירושלים לכיוון המרכז אלא הועדנו את פנינו לכביש היפהפה המתפתל מכיוון עין כרם אל בית שמש דרך היישובים נס הרים ובר גיורא.

על אחד ההרים האחרונים ברכס הרי ירושלים שוכן יישוב יפהפה העונה לשם "נס הרים", למרגלותיו עומד חניון עפר ובצמוד לו נובע מעיין בלב סלע ענקי שחלל גדול כמו וחצוב בו. סביב הסלע גדול ניצבים עצי זית עתיקים, שיחי אלת מסטיק ומעליהם הטילו צל משמעותיו עצי האלון והאלה תחתם סעדנו את ארוחת הבוקר שהבאנו עמנו.

המעיין נובע לתוך חלל מערה בעל שלושה פירים גדולים. קצת מסוכן לרדת אל המערה על הסולם הרעוע עליו יורדים אל המים הרפתקנים שונים. המים נאספים בחלל המערה לבריכה בעומק של כמטר וחצי של מים עכורים בשל החול והעלים הנסחפים פנימה.

לא רחוק מהמקום בחלק המערבי של חניון נס הרים מוביל שלט עץ וסימון שבילים אדום לכיוון חורבת בית עיטאב. כחצי קילומטר הליכה פגשנו בשביל מסומן שחור שפונה שמאלה – שני המסלולים מובילים למעיין עין שוקת שנובע בדרך כלל ממבנה אבן קטן שהוקם סביבו בתוך בוסתנים יפים וניגר אל שוקת קטנה אך כעת הוא יבש. מהמקום יוצא שביל המטפס מהמעיין למרפסת תצפית שבראש החורבה וצופה על הר חברון וירושלים, על השפלה ומישור החוף.

המשכנו מערבה בשביל מסומן כחול הפונה שמאלה בין נחל דולב לנחל מערה. לאחר כמעט פחות מקילומטר פנינו ימינה בסימון אדום המטפס על סלעי ענק המובילים אל נחל מערה. השביל האדום פונה שמאלה בחורש סבוך בערוץ הנחל  עוד כמה קילומטרים בנוף קסום הצומח על צוקי וסלעי ענק חלקים ומרהיבים.

לאורך המסלול יש פינות קסומות ושרידי מבנים יפהפיים ואפילו כמה מעיינות נפלאים שיאפשרו לכם חווית טיול מושלמת ורגועה, ובימי קיץ ארוכים צל החורש שממלא את המסלול מתאים בהחלט לצעידה איטית שלווה ורגועה.

מגלשת סלע ענקית מבשרת על הגעתנו אל המערה הגדולה והחשוכה שמושכת אל אולמותיה הגדולים משפחות מטיילים רבים הבאים לחזות באוכלוסיית העטלפים גדולה והמוגנת המתגוררת בה ולצפות במעיין הנובע, בנטיפים ופסלי האבן הטבעיים שכמו ממחישים את דברי רש"י- "אין צור כאלוקינו – אין צייר כאלוקינו".

לאחר הביקור במערה המשכנו ללכת במורד הנחל למשך כעשר דקות, עד שהגענו לרחבת חניה הסמוכה לבית שמש ומהווה את נקודת הסיום של הטיול המדהים שהיווה פתיח נפלא לשבת שמחה וחווייתית.

מוישלה

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך