כוכב הנופש

נחל שרף ושביל חגור: מסלולי החורף המושלמים

נחל שרף וערוץ נחל חגור המשלימים זה את זה אינם מוכרים מספיק בציבור הרחב ומהווים מקום מפלט מיוחד לימי החורף והסתיו אליהם אנחנו נכנסים. | נחל שרף – יעד חם בחורף קריר.

 

הערוץ שבחלקו התחתון של נחל שרף, מתחתר במעוק צר. האחרון מתמלא בימות החורף במי שיטפונות. כאשר לאורכו פזורות ארבע בריכות יפהפיות, חלקן צלולות וחלקן הופכות לעיתים עכורות או מלאות בירוקת אך הן לחלוטין מקום שווה, ולא תתחרטו לרגע על שיצאתם אליו.

 

הבריכה המרשימה והעמוקה מכולן בתחתית המעוק היא הבריכה העליונה, שבסופה ניצב סלע גדול החוסם את המשך המעבר במעוק. חברי שטייל במקום והמליץ לי לבוא, לא פסק מלספר על ההנאה של להיכנס למים, לרדת או לעלות בין הבריכות, ולאחר מכן להתייבש בשמש על משטחי הסלע המחליקים.

 

המסלול לנחל

את המסלול בנחל שרף ניתן לעשות לבד אך מומלץ לשלב אותו עם נחל חגור כמו שאנחנו עשינו. ניתן לעשות משני הכיוונים, או להתחיל מנחל חגור ולסיים בשרף או ההיפך. הסיבה שאנחנו החלטנו לעשות את המסלול מנחל חגור ולסיים בנחל שרף הוא הרעיון הקסום של סיום המסלול בבריכות המיוחדות עליהן דיבר החבר בעיניים נוצצות.

 

מסלול ההליכה מתחיל על שביל ג׳יפים מסומן בצבע שחור שנע לכיוון דרום מערב ולאחר מכן מתעקל לכיוון צפון מערב. המשכנו עם השביל קצת יותר משני קילומטרים, בהליכה קלה יחסית עד שמגיעים לשלב בו השביל השחור הופך לשביל הולכי רגל ופונה לכיוון דרום עם נחל חגור.

 

ההליכה ממשיכה עוד כמה קילומטרים בתוך הנחל עד שבשלב כלשהו השביל מטפס על הגדה המערבית של הנחלץ מכאן, ההליכה היא מחוץ לנחל כאשר מידי פעם ניתן למצוא נקודת תצפית יפה שמשקיפה למטה אל הנוף הקסום שלמרגלות המעוק.

 

כמה מאות מטרים לפני שהשביל השחור חובר לשביל ג׳יפים אדום שיוליך אותנו אל תחילתו של נחל שרף, מתחבאת לה נביעה נחמדה. לאחר החיבור עם שביל הג׳יפים המשכנו עוד כשני קילומטרים בעלייה מתונה שבסופה ירידה. בסוף הירידה תוכלו לראות את השלט המורה על פנייה שמאלה לנחל שרף.

 

לסיכום, נחל שרף הוא נחל נידח אשר ההגעה אליו קשה ובו גב אשר מתמלא במים לאחר שיטפון וכן מעוק קצר ויפה. אנחנו ממליצים, להתחיל מנחל חגור מכיוון שיש בנחל שרף מקומות שווים לרחצה ומוטב להגיע אליהם לקראת סוף המסלול ובשעות הצהרים החמות לסיום חוויתי בטעם של עוד.

 

ניתן להגיע ברכב 4*4 בדרך עפר היוצאת מול כביש הגישה לעין יהב ועולה במעלה נחל נקרות ומסומנת בסימון האדום. בהמשך, עוזבים את ערוץ נחל נקרות הרחב וממשיכים בדרך עפר שחורה דרך נחל מרזבה ושלוחת צלעון.

 

חולפים על פני הפניה שמאלה ומסומנת בסימון כחול לעין אום צאלח. אחרי כקילומטר, תחנו את הרכב לצד שביל ירוק שפונה ימינה ויורד בנחל שרף. הגב נמצא במרחק של קרוב לשני  קילומטרים, אך המעוק רחוק עוד יותר, הגבים הנוספים ימצאו במורד הנחל.

 

כמה דברים שכדאי לדעת על המסלול

  • נקודת מוצא וסיום: שביל עפר, סמוך למפעלי צין.
  • מתאים לקבוצות קטנות, זוגות וחובבי מעיינות.
  • עונה מועדפת: החל משיא החורף ובאביב. לא בימות גשם.
  • מרחק מהרכב: כ-1.7 קילומטר.
  • זמן הליכה זמן הליכה: 45-30 דקות.
  • אופי ההליכה: הליכה מתונה בשביל צר וחשוף לשמש, בתוך ערוץ הנחל ועל גדתו.
  • חזרה באותה הדרך.
  • ללא תשלום וללא הגבלת שעות.
  • לא עמוס בדרך כלל.
  • סימון שבילים מספר 14 – צפון הערבה ומזרח הנגב.
מוישלה

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך