כוכב הנופש

בעקבות הרקפות בגבעת עדה

פריחה וטיול: בעקבות הרקפות בגבעת עדה. במקביל לפריחה המיוחצנת של הכלניות פורחות להן בביישנות הרקפות המסתתרות מאחורי הסלעים. | משפחת דאצ'בסקי יצאו אל השמורה שלטעמם היא המקום המושלם ביותר לטיול רקפות חורפי ומיוחד.

בתקופה זו, כשהחורף מתקרב אל סופו, מתחילות הרקפות להציץ מאחורי הסלעים הרטובים, בשלל צבעי סגול עדין, לבן וורוד עז.  לצורך כך, יצאנו כל בני משפחת דאצ'בסקי אל שמורת אלוני יצחק, פנינה מופלאה, שלמרות היופי וייחודיות שלה היא איננה זכתה עדיין לעדנה, ההכרה והכבוד אשר היא ראויה להם.

אלוני יצחק היא שמורת טבע קטנטנה, צמודה ליישוב גבעת עדה. היא מיוחדת בעיקר בשל אלוני התבור הצומחים בה. לצד אלוני התבור צומחים בשמורה עצי לבנה רפואי ועוזרר קוצני. בקרחות היער יש הרבה שיחי קידה. בין העצים, לצידם, ליד הסלעים, בקרחות היער הקטנות יש מיליוני רקפות. רק מעטות מהן פרחו השבוע, אבל עד מהרה יכסה מרבד ורוד ונפלא את האדמה של שמורת אלוני יצחק.

שביל הליכה קצר ונוח מקיף את השמורה. הליכה לאורכו נמשכת כחצי שעה בקצב איטי. מה שיפה בשמורה הוא שאין מה למהר כאן: סבך העצים יפה, השביל מפותל והתחושה של מקום מעט פראי נשמרת כאן היטב. מבוגרים יאהבו את המקום השקט והילדים ייהנו מהפריחה המשמעותית.

הגעה לא מורכבת והכניסה חינם: נוסעים בכביש 4 עד כביש 653 ופונים לכיוון בנימינה. ממשיכים בכביש 653 מזרחה עד גבעת עדה. חוצים את היישוב וממשיכים לכיוון כפר גליקסון ואלוני יצחק בכביש 6522. שער השמורה נמצא מימין לכביש, מול פנימיית אלוני יצחק.

נחל השופט

לא הרחק משם נמצא נחל השופט שפורח גם הוא וגועש בתקופה זו של השנה. הנחל מתחיל את זרימתו ליד קיבוץ עין השופט ונשפך לנחל הקישון מצפון מזרח לקיבוץ הזורע. בתקופה זו מציפים את גדות הנחל מרבדי פרחים משלל סוגים, כמו רקפת, כלנית, חרצית מצויה ועוד.

על גדות הנחל צומחים עצי ערבה ופטל המעניק בקיץ פרי עסיסי וטעים. חשוב לומר כי אינה דומה חווית הטיול בנחל השופט בחורף לזו שבקיץ. המים זורמים פה כל השנה ולכן מומלץ לבקר פה גם בקיץ. לאורך הנחל יש מסלול מסומן באדום, תחילתו ליד עין העמק וסיומו ליד קיבוץ הזורע.

בנחל השופט מסלול מעגלי המתאים למשפחות. הוא מתחיל בחלק המזרחי של פארק יערות מנשה. עין חשרת – עין אמי שנמצא בצמוד לדרך העפר המגיע מקיבוץ הזורע, ונובע ליד משטח סלע גדול משלוש נקבות חצובות. שתיים קטנות ואחת גדולה ונובעות לתוך בריכה ריבועית.

בצידה האחר של דרך העפר, מסומנת דרך בסימון שבילים אדום היורד בשביל קצר לעבר אפיק נחל השופט. השביל מוביל אל חורשה יפהפייה, בה נמצאים שרידי טחנת קמח. בגלל טחנה זו ובגלל אחרות שמצויות בסביבה קראו ערביי הסביבה לנחל ואדי טווחין, נחל הטחנות.

גשרון עץ יוצא מתוואי המסלול ועובר מעל הנחל אל מקום יפה וקסום לפיקניק נחמד בפינת חמד אשר בצידה נמצאת מערה קטנה. הדרך סלולה ומתאימה לכל אורכה לכיסאות גלגלים ולעגלות תינוק. הדרך עוברת בחלקה במנהרות קרירות ומוצלות בתוך סבך הקנה המצוי על גדות הנחל.

השביל ממשיך בערוץ הנחל, אל פינת חמד נוספת; מפל קטנטן ולמרגלותיו בריכה יפה. ליד הבריכה צומח הרדוף הנחלים, ערבה וצפצפה שמרוקנים בתקופה זו מעלים ומתחילים לצמוח ביתר שאת עם תום האביב ותחילת הקיץ.

מהבריכה ממשיכים במקביל לערוץ על פני הסכר שמשמש את למדידת זרימת המים. נמשיך עד שמגיעים למקום בו ישנה אפשרות לעלות בחזרה לדרך העפר המסומנת בסימון שבילים אדום. מכאן נחזור בחזרה כפי שבאנו או לבחור את שביל העפר ודרכו חוזרים לעין אמי.

אם נותר לכם זמן, והספקתם להתפלל מנחה בגבעת עדה או בבנימינה, אנחנו ממליצים בחום לבקר במעיין עין אורי. מדובר בבריכת מים הנמצאת על נחל עדה. מעיין זה נמצא בתוך שטח חקלאי ונמצא ממש מול גבעת עדה. בקצהו הפנימי של הבריכה יש מפלון קטן אשר מזין את הבריכה. בריכת המעיין נקייה ורדודה, עומקה כ – 40 ס”מ בלבד. מקום מתאים לארוחת בין ערביים לקראת חזרה הביתה.

מוישלה

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך