כוכב הנופש

בריכות גידי: מעיין מרענן בחום הכבד

ביום שישי בעיצומם של ימי הקיץ והחום הכבד שתקף את אזורנו, יצאו בני משפחת דאצ'בסקי אל מעיינות ובריכות גידי שבגבעות היישוב יקיר שבשומרון. הבריכות מרעננות ואטרקטיביות, בנוף מיוחד והכי חשוב – הן קרובות לערי מרכז הארץ. (פירוט נוסף על המעיין ראו בריכות גידי במעיינות ונחלים).

בתוך היישוב היהודי, חוות יאיר שבשומרון נמצא מסלול קצר ובו ארבע בריכות מים מלאכותיות ורדודות שמהוות מקום מפלט מיוחד ומושלם לחום הכבד שעוטף את אזורינו. מעט לפני הישוב חוות יאיר, הבריכות צופות אל נופו של ואדי מיוחד ועוצר נשימה.

וכך, מצאנו את עצמנו כל בני המשפחה נוסעים ביום שישי לוהט אל הישוב חוות יאיר שבשומרון. הישוב ממוקם בין גבעות הישובים יקיר ונופים. מעט לפני הישוב פנינו שמאלה לדרך עפר קצרה וחנינו ליד השלט. משם יורד מסלול רגלי קצר וקליל, אל הבריכות המטופחות, כאשר הן שוכנות במרחק של כמה מטרים בין בריכה לבריכה.

פרטים על בריכות גידי

בריכות גידי הוקמו לזכרו של גידי (גדעון) יחזקאל שאביו היה נחשב לאחד המתיישבים הראשונים שהגיעו ליהודה ושומרון. הוא הקים את היישוב 'שערי תקווה' והיה מבין יוזמי ומקימי מה שהפך לבסוף לעיר החרדית ביתר עילית. הוא נפטר לפני כארבע שנים ושם הבריכות על שמו.

המעיינות נמצאים במקום בטוח, בתוך שטח היישוב יקיר בשומרון. הוא ממש קרוב למרכז הארץ, והבריכות המיוחדות בחוות יאיר נבנו בצורת ביצה סגלגלה. הבריכות הם מלאכותית אבל טבעיות שמהוות פנינת חמד מושלמת. סביב הבריכות ישנו חורש טבעי שמצל על חלק משטח הבריכות. העץ השולט כאן הוא אלון מצוי. בגלל שהבריכות הן מלאכותיות אז מוזרם לתוכן כלור כדי למנוע זיהום והתרבות חיידקים.

מדובר בעצם בבריכות השתכשכות לכל המשפחה. בריכות גידי הן למעשה ארבע בריכות מלאכותיות שעומקן כ-45 סנטימטרים. הבריכות מקבלות את המים שלהן ממשאבות מים אשר מזינות את הבריכה הגבוהה מבין כולן ומשם זורמים המים מטה לבריכות הנמוכות יותר.

הדבר המיוחד במקום זה הוא החיבור בין הבריכות לנוף הארצישראלי הפראי. צמוד לבריכות הוצבו ספסלי עץ, המשתלבים היטב בצמחיה ובנוף – אותו נוף בו הבריכות משולבות, סגנון טבע תנכ"י עוצר נשימה. ובגלל שהבריכות נמוכות, והשמש קופחת, המים אינם קרים אבל לגמרי מרעננים את הקיץ הלוהט.

המסלול מתחיל לכל המשפחה והכניסה אליו היא חינם אין כסף. הוא מתאים לכל עונות השנה לקיץ, וגם לאביב והסתיו. המסלול מתאים לחובבי טיולים עם תצפית לנוף, לימים החמים בהם מחפשים מסלולי טיול משולבים עם מים.

דרכי הגעה לבריכות גידי

אם הגעתם מכביש 6 מדרום, צאו במחלף קסם ימינה לכיוון מזרח. המשיכו ליסוע ישר במשך כל הזמן, תחלפו על פני מחלף ראש העין ומחלף עזר. המשיכו עוד על פני מחלף שער שומרון. צומת אחרי צומת ברקן פנו ימינה לכביש 505 לכיוון הישוב רבבה.

המשיכו בנסיעה עד שבפניה הראשונה פנו ימינה לכביש 5066. המשיכו כל העת ישר, ובפניה אחרי הכניסה לרבבה פנו שמאלה לכיוון היישוב יקיר. בכיכר הראשונה פנו שמאלה ובפנייה הבאה שוב שמאלה לכיוון חוות יאיר.

היכנסו ימינה לתוך חוות יאיר, מכאן בתוך היישוב סעו שמאלה עד שתגיעו לתוך אזור החנייה של בריכות גידי. כאן תראו שלט המורה על  מעיין ובריכות חוות יאיר ושביל קווי המוביל מרחבת החניה דרך הנוף הקסום, ישירות אל המעיין המיוחד.

כמה דברים קטנים שכדאי לדעת

  • המסלול לא נגיש לעגלות וכיסאות גלגלים
  • רמת קושי קלה
  • להיזהר מהחלקה
  • לא לקפוץ לתוך הבריכות
  • לשמור על הניקיון
  • לא להבעיר אש
  • לא לשהות במקום בשעות החשיכה
מוישלה

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך