כוכב הנופש

דָרַגֵ'ה: מצוקים וגבים לאוהבי אתגר

דָרַגֵ'ה: מצוקים וגבים לאוהבי אתגר. מצוקי דרגות הם החלום של כל בחור ישיבה ואחד מהמסלולים המבוקשים בישראל. | בימי חול המועד של חג הפסח הצטיידנו בחבלים, מצות, כמה סוגים של תפוחי אדמה וכמות מספקת של מים ויצאנו לדרך עליה אנחנו ממליצים בחום.

כבר זמן רב שהבחורים רוצים ללכת לדָרַגֵ'ה, "דָרַגֵ'ה, דָרַגֵ'ה" הם כל הזמן חופרים לנו. כולנו שמענו  על נחל דרגה, שנקרא דָרַגֵ'ה בלשון הערביים. הוא נחשב לארוך בנחלי מדבר יהודה ואורכו מגיע לכארבעים וחמישה קילומטרים. הוא מתחיל ביובלי הרי חברון ומורדות בית לחם. ויובלו העיקרי של הנחל הוא נחל תקוע אותו אנחנו כבר מכירים ממסלולינו.

נחל דרגה נשפך לים המלח סמוך בין נחל קדרון מצפון וחצצון מדרום. ולמרות שהמקום מושך מטיילים רבים שמחפשים אתגרים לא מומלץ לזלזל במסלול משום שהוא מתעתע, משתנה וקשה לתנועה. הנחל מתחלק לשלושה קטעים השונים אחד מהשני לחלוטין מבחינה טופוגרפית.

הקניון העליון, המכונה חוצה את קמר תקוע במסלע קשה. אורכו כקילומטר וחצי, והוא מאופיין במדרגות נמוכות ובגבים גדולים, המתמלאים ממי השיטפונות. הקניון התחתון, המכונה "ואדי דרג'ה" חוצה את במת השוליים המזרחיים של מדבר יהודה, ויורד במתלולי מצוקי הסלע.

בקניון עמוק זה מתחיל שפך נחל תקוע לנחל דרגה, כארבעה קילומטרים בקו אווירי מחוף ים המלח. הערוץ מוצף בימות החורף במי השיטפונות שיצרו בו נקיקים צרים ועמוקים. כתוצאה מיופיו, כאמור, נחל דרגה הוא אחד הנחלים המטוילים ביותר במדבר יהודה. חלקו התחתון של הנחל, בקטע הנקרא 'ואדי דרג'ה', נחשב למסלול אתגרי במיוחד ומדרגות הסלע הופכות את המקום לכל כך מיוחד.

בין מדרגות הנחל הגבוהות קיימים עשרות מכתשים צרות וארוכות, המתמלאים במי השיטפונות לגובה רב, ומחייבים טבילה ושחייה בימי החורף והאביב. לאורך הנחל היו בעבר יתדות ברזל שאפשרו את הירידה במפלים, אך לאחר שהשיטפונות החזקים עקרו שוב ושוב את היתדות הן הוסרו. מה שכן, יש לאורך המסלול טבעות לקשירת חבלים כדי שיהיה ניתן לעבור את המסלול בעת ירידה.

הכניסה לנחל היא דרך נקודת בקרה בכפר המטיילים מצוקי דרגות  בה יש להירשם ולהציג יכולת לצלוח את המסלול, כולל ציוד, חבלים וכמות מים מספקת. שימו לב, כי במידה ואיחרתם את שעת תחילת המסלול לא יתאפשר לכם להתחיל אותו, תאולצו על ידי המדריכים, אנשי הכפר לשוב על עקבותיכם.

הכביש מכאן, הופך עד מהרה לדרך עפר מסומנת בסימון ירוק. נמשיך עם דרך העפר, נחלוף על פני שביל שחור המתפצל שמאלה לעבר תצפית על נחל דרגה ונגיע בתוך כחצי שעה לחניון מאולתר בצד ימין של הדרך ממנו מתפצל סימון שבילים שחור נוסף.

מעט אחר כך, נגיע למפגש נחלים ועימו מפגש שבילים. נחל תקוע המגיע מימין חובר לנחל משאש ומשם הם ממשיכים כנחל דרגה תחתון. המסלול לנחל דרגה תחתון ממשיך עם סימון שבילים כחול, ואלו שממשיכים במסלול המעגלי יעלו עם סימון השבילים השחור שמאלה בשביל המתרחק מן האפיק.

כאן נכנס לדרך המסומנת בירוק, נצעד כחצי שעה, עד שנפגוש שביל אדום שיורד שמאלה לעבר הנחל. השביל יורד לנחל, השביל הופך להיות צר יותר ואתגרי. יש לרדת במפלים קטנים ובסלעים גדולים. לאחר כקילומטר וחצי מגיעים למפל שמתנשא לגובה של עשרה מטרים, באמצעות יתדות נרד למפלס הנמצא מתחת ללא צורך בחבל.

כאן ניתן לבקר במערה מיוחדת, בה נמצאו תגליות מיוחדות בהן מגילה המיוחסת לבר כוכבא. אם מבקשים לחזור, ממשיכים עם השביל השחור במעלה הגדה הצפונית של הנחל כ-20 דקות עד שמגיעים לחניון ממנו הגענו.

אנחנו המשכנו מכאן עם השביל השחור עד שהגענו למפגש הנחלים עם התפצלות סימון כחול ואדום העולה לתקוע. בצומת זו, פנינו לשביל המסומן בצבע כחול היורד מזרחה בתוך אפיק הנחל לכיוון ים המלח.

כאן מתחיל האתגר והסכנה; עשרות גבים עמוקים, מפלים וסלעי ענק בהם תצטרכו למשנה זהירות להיעזר זה בזה ולהשתמש בחבל אותו הבאתם עימכם. חשוב לקחת את האזהרות ברצינות רבה, בקטע זה, שמשתנה משנה לשנה היו אסונות רבים.

 

נדגיש שוב כי הטיול בנחל מחייב התייחסות למזג האוויר ולסכנת השיטפונות. כמו גם היערכות מקדימה לאורך המסלול ולדרגת הקושי הגבוהה שבו שלא מתאימה לכל אחד. גם נקודת הסיום בשפך הנחל המגיע לכביש 90 מקשה מאוד על הגעה ברכב ומצריך שימוש בתחבורה ציבורית.

 

  • נקודת מוצא וסיום: חניון נחל דרגה, סמוך לאכסניית מצוקי דרגות.
  • סוג המסלול: מעגלי וקווי.
  • דרגת קושי: בינונית-קשה, מתאים לאוהבי אתגרים. .
  • משך הטיול:  מעגלי – 3 שעות. קווי – 8 שעות.
  • מפת סימון שבילים: מספר 8 – צפון מדבר יהודה וים המלח.
  • ציוד מיוחד: חבלים.
  • עונה מומלצת: חורף, אביב וסתיו. לא בימות גשם מחשש לשיטפונות.
  • כניסה: ללא תשלום.
מוישלה

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך