כוכב הנופש

הביקור אצל הבן השטייגעניסט

מוישל'ה ונוות ביתו יצאו לבקר את בנם השקדן בישיבה. הם הרעיפו עליו את מירב הפינוקים המגיעים לבחור ישיבה ששוקד על תלמודו. וכמובן, לא שכחו לתור באזור המיוחד שמספר את סיפור מלחמות ישראל. • ירח של יום בעמק איילון.

בני הגדול לומד בישיבה מובחרת במודיעין עלית – קריית ספר. בימים אלו מתחילת הזמן ועד שבועות הוא עושה יחד עם חבריו לימוד רצוף מתחילת הזמן עד חג השבועות – זמן מתן תורה. או כפי שאומרת השפה והעגה הישיבתית המקובלת – 'תמימעס'.

אשתי שהתגעגעה לבנה ראתה את הטיול שערכנו בשבוע שעבר ובו ניצלנו את יום השישי הארוך ואמרה לי שאולי זה הזמן לצאת יחד לבקר את הבן וקצת לטייל בסביבה. והאמת, אזור מודיעין הוא מרהיב ביופיו, עמק איילון הנזכר כבר בספר יהושע ובמלחמתו בכנענים, ולאחר מכן במלחמת החשמונאים והיוונים.

ארגון השבת כבר ביום חמישי אפשרה לנו למצוא את עצמנו פונים בשעת בוקר מוקדמת יחסית מכיוון כביש 1 מירושלים לכיוון מודיעין – גן לאומי פארק איילון ובו שביל מעיינות, בוסתנים רבים, שרידי חקלאות עתיקה ושרידים ארכיאולוגיים של העיר אמאוס. בדרך ניתן לראות חוות חקלאיות – חרבת עקד ותל איילון. בנוסף ישנם אתרי מים רבים ביניהם המעיינות הרבים בפזורים בשביל כמו מעיין התמרים ובוסתנים רבים.

עמק המעיינות הוא מפעל מים ומערכת אמות מים עתיקה ששירתה את בני העיר באותה עת, ונמצאת משמאל הפארק. שתי האמות מתחילות במעיין ניקבה תת קרקעית אליה חפרו בוני האמות פיר בעומק של שלושה מטרים עד לגובה מי התהום. במקום היום ניתן לראות אגם שנוצר ממי המעיינות והוא מקום נהדר לעצירה, למרות שהכניסה למים אסורה.

בתקופה ההיא נודעה העיר במעיינות החמים שלה שבזכותם הפכה לעיר מרחצאות פופולרית.  יש הטוענים כי השם אמאוס הוא שיבוש המלה העברית "חמת" כמו חמת גדר, חמת טבריה וכו' המוזכרות במשנה. כיום כבר לא נותר זכר למעיינות חמים, אך מספר מעיינות קטנים בשטח הפארק, ושרידי מערכת המים מתאימים לטיול משפחתי קצר ויפה בעמק המעיינות היפהפה.

לאחר כמה שעות טיול של שישי בבוקר בגן המתוחזק על ידי הקק"ל במימון יהודי קנדה, ראינו את הירח הזוהר בימים אלו של החודש גם בשעות היום – הזכרתי לאשתי את אותו ירח שמסלולו נעצר על ידי יהושע במהלך מלחמתו במלכי הארץ שתקפו אותו: "שמש בגבעון דום וירח בעמק איילון".

יצאנו  לכיוון העיר מודיעין. בדרך עברנו דרך פארק ענבה המומלץ  מאוד למשפחה החרדית. בצידה השני של העיר תוכלו לבקר ב"קברות המכבים", סדרה של שורות של קברים מלבניים החצובות בסלע ובתחתיתם שתי גומחות קבורה ויוחסו בעבר לקברי החשמונאים, או בפי ערביי האזור – קברי היהודים.

אנחנו המשכנו לגבעת התיתורה במרכז העיר המטופחת מודיעין המתחיל מהרחוב הראשי עמק איילון. השם המיוחד הוענק לגבעה המחלקת את העיר ולה פסגה מחודדת המשתרעת על שטח של מאות דונמים. הגן המוריק הגדול ממוקם בין רחובות העיר ממזרח דרום ומערב המקיפים את הפארק הגדול, וכביש 443 התוחם אותו מצפון.

הגבעה המומלצת לטיול בחום, פורחת בפריחה מדהימה. יש בה עצי עצי בוסתן רבים: שקדיות, זית, תאנה ורימון, והמון פרחי בר, כמו רקפות וכלניות. האדמה עשירה בחומרים אורגניים ובעשרות בורות מים עתיקים שרדי הישובים העתיקים שהיו בה ומאפשרים לאדמה להישאר לחה.

לאחר הביקור במקום, יצאנו אל הבן החרוץ והמשקיע והרעפנו עליו מכל טוב: אוכל ביתי ופינוקים לשבת שלא יחסר לו ולחבריו. כדי שיוסיף לשקוד על התורה הקדושה, ברציפות  ובחריצות במשך שבועות ספירת העומר כפי שלא פסק קול התורה מאז נתינתה בהר סיני.

מוישלה

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך