כוכב הנופש

הגבים המלאים של נחל צאלים עליון

נחל צאלים עליון צובר פופולריות בקרב מטיילים בשל הבריכות המיוחדים שנמצאות בסופו. | מוישל׳ה ממליץ על יציאה ליעד המקסים הזה ויש לו עוד כמה המלצות חשובות ליוצאים אליו.

נחל צאלים עליון הוא חלקו הפחות מטוייל של נחל צאלים הידוע. הטיול בחלק זה של הנחל קל יותר, וגם מאפשר מסלול מעגלי. קניון הנחל אמנם אינו שווה בעוצמתו וגודלו לנחל צאלים תחתון. אך בכל זאת, הוא יפה ביותר ויש בו גבי מים רבים והפנינה בסוף המסלול היא מדהימה – בריכת צפירה.

את הוראות המסלול קיבלתי מחבר עימו נפגשתי במהלך טיול בנחל בדרום הארץ. הוא כתב לי כך: ״נוסעים מערד לכפר הנוקדים וחונים לצד המקום. חוצים את הכביש, עולים על דרך עפר שחורה כ-300 מטר. לאחר מכן פונים שמאלה לדרך עפר בסימון אדום. צועדים בדרך העפר כ-2.5 ק"מ עד לפניה שמאלה לשביל (סימון כחול) שיורד לנחל צאלים עליון״.

הוא הוסיף וכתב: ״במפגש השביל הכחול עם ערוץ הנחל, פונים ימינה במורד הנחל עם השביל הירוק, ממשיכים עד למפגש עם דרך עפר שחורה החוצה את הנחל. פניה ימינה בדרך העפר מחזירה  אותנו אל הרכב (כ- 3.5 ק"מ), אל תפספס קודם קפיצה לבריכת צפירה הדגיש החבר.

אז יצאנו אל הדרום. הגענו לכפר הנוקדים ומרחבת החניה של הכפר חצינו את הכביש אל עבר שביל העפר בסימון שבילים שחור המוביל לפי השילוט לנחל צאלים וברכת צפירה. במקום כמה שבילי צד של תושבי האזור ולכן יש לשים לב לסימון שלא נתבלבל.

אחרי 10 דקות הליכה פנינו בהתפצלות שבילים שמאלה לסימון שבילים אדום. הדרך כאן עדיין חולפת בתוואי שביל עפר המתאים לרכבי שטח. סימון השבילים האדום כנראה לא תוחזק כראוי וקצת איבדנו אותו לעיתים קרובות. בקיצור, כדאי להיות ערניים מאוד למפה שבידכם.

צעדנו במשך כשעה בסימון השבילים האדום. חלפנו על פני מאגורת מים עתיקה הנקראת, בור עטין. כאן גם השביל פונה בחדות צפונה ועולה בהר. מהר צפירה תראו נוף מדהים של בקעת קנאים וקניון צאלים. הטיפוס להר צפירה אינו ארוך, תלול למדי אבל שווה כל רגע.

המשכנו בערוץ קטן היורד לאפיק נחל צין בסימון שבילים כחול. לפי מה שחברי אמר, המשכנו במהירות יחסית לאפיק נחל צאלים במשך כשלושת רבעי שעה כדי להשאיר מספיק זמן לשהות בגבי המים הרבים.

הגענו לפיצול שבילים ירוק וכחול ופנינו ימינה לכיוון מזרח במורד נחל צאלים. הסימון מתחלף לירוק ויחל איתו הנחל מתחיל להיות שופע ופורה. מי הגשמים האחרונים מחברים גב אל גב לחגיגה של בריכות חורף מרעננות וקסומות.

התעכבנו במקום שעה ארוכה, ויצאנו אל היציאה מקניון צאלים עליון עוד כשעתיים וחצי לכיוון בריכת צפירה. במידה והלכתם על הארכה וביקור בבריכה, יש לקחת בחשבון תוספת של שעתיים לפחות לסיום המסלול מה שעלול להיות משמעותי בימי החורף הקצרים, קחו זאת בחשבון.

ההגעה לברכת צפירה דורשת ירידה מהמסלול השחור המשתלב עם הירוק, ודורשת טיפוס תלול בשביל הכחול, אבל לא ארוך מדי. בהמשך יש ירידה מסומנת בירוק על מנת להגיע לבריכת צפירה.

כשיצאנו מנחל צאלים עליון הבחנו בפיצול השבילים ירוק ושחור שמגיע מכפר הנוקדים ואיתו יש לחזור. ההליכה אורכת פחות או יותר שעה בדרך כורכר. למעוניינים יש דרך קיצור רגלית החוסכת את העלייה בציר הרכב והיא מסומנת בסימון שבילים ירוק. אפשר לקחת אותה ואחרי 20 דקות עלייה היא מתחברת חזרה לחניון הרכבים העליון בצמוד לחניון הלילה. משם שוב על הסימון שבילים השחור עד לכפר הנוקדים.

  • דרום מדבר יהודה וים המלח (מפה מספר 11)
  • משך הטיול: יום
  • רמת קושי: מיטיבי לכת
  • עונה מומלצת: חורף/סתיו
  • מסלול מעגלי מסומן לכל אורכו
  • כ-6 עד 7 שעות הליכה
מוישלה

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך