כוכב הנופש

ההר והתצפית למפרץ

הר שלמה: ההר והתצפית למפרץ. הפעם הראשונה שהדאצ'בסקים אומרים די: היציאה אל נחל מפלים ונחל נטפים בהר שלמה, והתצפית המופלאה אל מפרץ אילת. | מסע אל גבעות המדבר הצבעוניות, ומשולש הגבולות המדהים שבהרי אילת.

הרים רבים באזור אילת קרויים על שם מלכי יהודה, וכך גם הר יהורם, והרי שלמה. גובהו המירבי של הר יהורם כ-680 מטרים. מחניון הלילה שהוכשר על מעלה ההר, ניבטות תצפיות מדבריות מדהימות והכל במרחק של רבע שעה נסיעה מאילת.

נקודת הפתיחה הזו בחניון כוללת את מפרץ אילת, ובימים בהירים  כמו בימים הללו ניתן לראות היטב את השכנה המצרית, וכן את ירדן וסעודיה. ומנקודה מדהימה זו, אם תבחרו את שביל הטיול לפסגת הר שלמה הסמוך יש לכם רק לעלות, תרתי משמע.

כמו תמיד, ובוודאי לפני שאנחנו יוצאים למסלול מסוג זה חובה להצטייד במפת סימון שבילים עדכנית (מפה מס' 20). כאן, מנקודת ההתחלה הנמצאת על כביש 12 מאילת, ניסע לפי השילוט לחניון הר יהורם שמלבד היותו חניון מתוחזק עם שירותים ומי שתייה, מקום מוסדר לפיקניק ועל-האש, הוא מהווה נקודת תצפית עוצרת נשימה.

מנקודה זו, נתחיל את מסלול הר שלמה. נחל מפלים ונחל נטפים עם סימון השבילים הירוק ונצעד עליו לכיוון דרום וגבול מצרים. לאחר צעידה ממושכת נוספת תעברו מחסום שהוקם כדי למנוע כניסת כלי רכב לערוץ. לאחר כחצי קילומטר, נפנה ימינה, אל סימון השבילים השחור ונעלה למעלה.

רצוי לבוא עם נעליים סגורות למסלול משום שהשביל עולה על אבנים קטנות בתוך הערוץ הפתוח ומשני צדדיו גבעות צבעוניות המראות את היופי וייחודיות המדבר. לצד השביל פרושים שיחים קוצניים  האופייניים למדבר וכמה עצי שיטה, אגב, חלקם מתו בעקבות שינויי מזג האוויר.

מכאן, השביל ממשיך לעלות אל הנקודה הגבוהה ביותר במסלול שנמדדה כמאתיים מטרים מעל פני הים. זו לדעתי הנקודה היפה ביותר במסלול – ראש "סלע הגמלים". במידה ויש יום עם ראות טובה, תוכלו לראות את מפרץ אילת מדרום על כל הדרו ויופיו הפראי.

מצפון ניתן לראות את הרי אילת החשופים והמיוחדים: הר יהושפט, הר רחבעם ובאופק את המסלול שלנו. מקום זה הינו  נקודה מצוינת לעצירה לארוחת צהרים למנוחה קלה ולו רק כדי לעצור וליהנות מהנוף הנהדר הנשקף מכאן.

מפרץ אילת הנשקף מכאן, מוכר בפי התיירים כמפרץ עקבה. המפרץ נראה יותר כלשון ים ארוכה וצרה, שלוחה צפונית של הים האדום המפרידה בין חצי האי סיני ובין חצי האי ערב. מבחינה גאולוגית, מפרץ אילת נחשב מהווה חלק מהשבר הסורי-אפריקאי ומכאן עומקו הרב.

משני עבריו של מפרץ אילת מתנשאים הרים תלולים – הרי סיני ממערב והרי אדום ומדיין ממזרח. הים של מפרץ אילת נחשב לטרופי, כזה הנמצא בדיוק בזווית מסלולה הקבוע של השמש היוצרת את אזורי היובש העולמיים.  בשל כך טמפרטורת מימיו היא יותר מ-20 מעלות צלזיוס בממוצע השנתי.

מנקודה זו השביל מתחיל לרדת למטה אל עבר נחל שלמה בירידה תלולה של יותר ממאה מטרים. בסופה מגיעים אל  ערוץ הנחל, כאן פונים ימינה בפיצול השביל. לאחר הליכה ממושכת אותה אנו מעריכים בקילומטר וחצי,  נגיע בחזרה אל החניון המיוחד.

אם אתם ממש פריקים של המדבר ויש לכם עוד יום מיותר אנחנו ממליצים לצאת אל מסלול הר יהורם שעובר גם בהר צפחות המורכב מסלעי גנייס וצפחת ומתנשא לגובה של כ-278 מטר, ומראשו נראות ארבע מדינות: מצרים בדרום, ישראל בצפון, ירדן במזרח וערב הסעודית בדרום-מזרח.

המסלול בהר יהורם אמנם מומלץ ומיוחד אבל אפילו בשבילנו הוא היה יותר מדי. נצא אליו בהזדמנות אחרת.

מוישלה

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך