כוכב הנופש

היסטוריה וטבע: בעקבות מסלול עין סלמן

למרות הימים, מוישל'ה דאצ'בסקי יצא קרוב לגדר המערכת כאשר לצידו אבטחה חמושה כדי לטייל במקום המופלא עין סלמן. המעיין מושקע ומטופח בידי יוצאי הרחוב, והוא אופציה נהדרת למי שמחפש מקום מדהים ועוצר נשימה, כאשר כלול בו סיפור היסטורי מדהים ובמרחק קצר מהבית.

 

הימים הם ימי רמאדן, ימים בהם משתוללת מלחמה קשה ומרה, וצריך להיזהר ממקומות בעלי סיכון, בוודאי סיכון ביטחוני. למרות זאת, ואולי דווקא בגלל זאת, יצאתי עם חבר לטיול בעין סלמן – מעיין מיוחד שלצידו התמקמה פלוגת קומנדו מצרית לפני מלחמת ששת הימים, היא תכננה להפציץ את שדה התעופה בלוד, יכולת שבהחלט מעוררת חשש במידה ואזור זה יישלט חלילה בידי אויבינו המרים.

עין סלמן הוא מעיין גדול עם בריכה באורך שמונה מטרים וברוחב ארבעה. עומקה הוא כ-1.5 מטר והיא נקיה ומרעננת. מדרום למעיין יש אמת מים עתיקה עם בריכה גדולה פי 2 אבל ריקה, וסביב פרושים מטעים של תושבי בית דוקו.

 

במקום המיוחד יש שתי נביעות: אחת עם שוקת גדולה ואחת בתוך מבנה גדול אך סגור שלצידו מדרגות לכפר בית דוקו. המעיין עבר שיפוץ לפני כשמונה שנים על ידי אבו ד'אבי, וכיום אין גישה לנביעה השנייה. אגב, עין סלמן והנחל בו הוא שוכן נקרא על שמו של סלמן אל פארסי, גיבור מוסלמי מפורסם.

ממערב למעיין יש בית חווה צלבני שמור היטב, אולי הוא בית החווה הצלבני השמור ביותר בארץ, בדומה לעין לוזה, עין ג'ריות, עין א-סולטן שליד היישוב  דולב ועין ג'נן. שטחו של המבנה גדול מאוד ויש בו מספר חדרים צלבניים קלאסיים. ממזרח אליו כרם גנים קטן וקסום שאפשר להסתובב בקרבתו.

 

כדי להגיע למקום צריך להיכנס בכביש הגישה מבית חורון לא-טירה, מיד לאחר שער הכניסה פונים שמאלה ויורדים בצמוד לגדר ההפרדה עד לוואדי ואז עולים במעלה הוואדי אל המעיין. כיום המעיין מלא עד הסוף במים צלולים וקרירים. כדאי מאוד להגיע עם נשק.

לאורך המסלול נטייל בשטחי השליטה הירדנית 1948 ועד 1967 ובחורבות יישובים מבית ראשון, דרך בית שני ועד לצלבנים. כפי שסיפרנו בהתחלה, במקום התמקמה פלוגת קומנדו מצרית לפני פתיחת מלחמת ששת הימים ותכננה מכאן לתקוף ולהשבית את נמל התעופה בלוד.

 

את המסלול התחלנו מתחנת הדלק דור שבכביש 443, בעליה לירושלים, נרד לוואדי סלמן – נחל איילון ומכאן נראה את החישוף הגיאולוגי היפה של קמר רמאללה. מכאן נעפיל באופן חד אל ג'בל מוקטאם ונתצפת משם על שפת החוף והרי יהודה ובנימין, ועל דרך בורמה הירדנית.

כאן יורדים שוב לוואדי סלמן ומנקודה זו מטפסים לחירבת ג'יפנא ולעין אל ג'יפנא. המסלול מסתיים ברחצה בבריכת עין סלמן ובביקור בבית החווה הצלבני מהמשומרים ביותר בארץ כפי שתארנו קודם. הנקודה בה התמקמה פלוגת קומנדו מצרית לפני מלחמת ששת הימים ותכננה להפציץ את שדה התעופה בלוד, נמצאת אנכית אל א-טירה.

 

חשוב לציין כי חשוב מאוד לבוא עם נעליים מקצועיות המיועדות למסלול למיטיבי לכת'. למרות שמזג האוויר קריר, חשוב להביא 4.5 ליטר מים-קרים, כובע רחב שוליים, ואוכל מזין. כמו כן, למרות שעכשיו עדיין מזג האוויר נחשב נוח, מומלץ להביא בגדים ארוכים ואווריריים, קרם הגנה מהשמש, בגדים לרחצה ולהחלפה.

בשל קרבת המסלול לרמאללה, ליישובים ערביים ולגדר ההפרדה צריך לבדוק את מידת האבטחה והסיכון, ובוודאי שחשוב להצטייד במלווה עם נשק בטיול.

מוישלה

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך