כוכב הנופש

הלכות לכהנים בטיולים

הלכות לכהנים בטיולים

א.      כהנים אסורים ליטמא למת או לקבר.

גם לקברי צדיקים אסור לכהן להטמא.

יש להזהר גם מעצים מסביב לקברים.

ב.      גם כהן קטן אסור להכניסו למקום טמא, כגון שהולך אחרי אמו.

ג.       אסור לנסוע במכונית, מטוס או רכבת הנוסעים על גבי קבר או במקום טמא [כגון מנהרה שעובר בה נפטר, או תחת עצים המאהלים ע"ג קבר, או בתוך בית חולים שאינו מתוקן].

גם מקברי עכו"ם יש לכהן להזהר מטומאה.

יש להרחיק ארבע אמות (כ-2 מטר) ממקום טומאה אלא אם כן יש מחיצה מפסקת.

מידע נוסף לכהנים בקו המדריך לכהנים שע"י אגודות טהרת הכהנים והתאחדות הכהנים

08-3132020. ניתן ליצור קשר גם בדוא"ל [email protected].

 

 

 

רשימה חלקית בלבד של אתרים ומקומות טיול שיש לחשוש בהם לטומאת קברים

נערך על ידי איגוד טהרת הכהנים והתאחדות הכהנים.

עודכן סיון תשפ"ב

מסלולים

נחל חרמון (בניאס תחתון): בחלק הסמוך לשדה נחמיה, המסלול עובר צמוד לבית הקברות של שדה נחמיה, יש להיזהר מללכת תחת העצים המאהילים גם על בית הקברות.

נחל דן תחתון: המגיעים אל הנחל מחניון בית הקברות של קיבוץ דפנה, צריכים להיזהר להתרחק מעצים שמאהילים על המקום. כיום כמעט ואין גישה מאזור זה לנחל, מפני שיש שם צמחייה החוסמת את המעבר.

נחל השופט – שליד יוקנעם המושבה: המסלול עובר בצמוד לבית הקברות הזורע, וישנם עצים המאהילים על קברים ועל הדרך, כמו כן יש להיזהר גם בכביש הגישה לרכבים שלא להיכנס בכביש הרגיל. חובה להתייעץ בשעת תכנון הטיול בקו המידע 08-3132020 או במייל  [email protected]

נחל עיון: באמצע המסלול – בין מפל האשד למפל התנור – המסלול עובר בסמוך לבית הקברות של מטולה, ולפעמים המצב הוא שאין אפשרות מעבר כלל לבאים מכיוון מפל עיון, ועל כן ישנה אפשרות להיכנס מהכיוון ההפוך מהחניון עד למפל התנור ולחזור.

נחל קדש בהרי נפתלי סמוך לצומת ישע: בסוף המסלול המסתיים במצודת ישע, למרגלות המצודה נקברו חיילים בקברי אחים, יש להתרחק מהעצים המאהילים על המקום.

גן לאומי גן האלה סמוך לצומת האלה [דרומית לבית שמש], בכביש 38, כ- 2 קילומטר לפני הצומת עם כביש 375, בפארק מצד הדרך: מסלול הליכה [השביל הירוק], לצדו נטמנו בקבר אחים ליקוט עצמות מכמה מקומות. מכיוון שאין סימון במקום, יש להימנע מללכת בצדי השביל.

גן לאומי מעיין חרוד. יש במקום קבורה של מייסדי המקום.

גן לאומי הורדיון. מקובל שהורדוס נקבר במקום.

גן לאומי מצדה – כניסה מערבית [מכיוון ערד]. בגבעה הסמוכה לשביל יש קבר אחים

מערות מדרס ליד צפרירים [דרומית לבית שמש]. האזור מלא במערות ופירמידת קבורה. כמו כן באזור נמצאים חורבת עטרי ומערות בורגין, שיש בהם מערות קבורה.

נחל קטלב. בירידה לנחל כשעוברים בכפר 'דיר א שייח', חולפים בסמיכות לקבר של שייח מוסלמי.

יד קנדי באזור בית החולים הדסה עין כרם ירושלים. באזור נמצא 'חורבת סעדים' ויש בו קבר, ויש להתרחק מהעצים שסביבו.

שמורת המסרק. במקום יש קבר של שייח מוסלמי

נחל ראש פינה. הכניסה למסלול היא ליד בית הקברות של ראש פינה, יש במקום עצים המאהילים על המעבר, ברכב לא ניתן להמשיך בחניון מתחת לעצים, ברגל ניתן לעקוף דרך השיחים מאחורי החניה. כמו כן ניתן להגיע למסלול מאחורי בית הכנסת העתיק שבישוב, יש מדרגות היורדות למסלול.

נחל חזורי למרגלות החרמון. המסלול שהולך לכיוון הישוב נווה אטי"ב, מסתיים בצמוד לבית קברות קטן ואין אפשרות לעבור במקום בלי לעבור תחת עצים שמאהילים על קברים ועל השביל.

עין לבן (הסמוך לגן החיות התנ"כי ירושלים – מלחה): במקום נמצאו מערות קבורה בהר שצמוד למעיין. הנכנסים מחניון התנ"כי צריכים להיזהר שלא להתקרב למערות.

קברי גויים: בהמשך המסלול לכיוון מושב אורה, יש בית הקברות מוסלמי ועצים מאהילים ויש להיזהר לא להיכנס תחתם.

ניתן לברר עוד על מסלולים אצל מדריך טיולים מוסמך למסלולים ללא חשש טומאה הרב ישראל הכהן שפירא טל' 0527115039.

מוזיאונים

מוזיאון רוקפלר שבירושלים, הממוקם בסמוך לעיר העתיקה אחרי שער שכם בצד שמאל: יש במוזיאון דברים המטמאים, ואסור לכהנים להיכנס אליו.

מוזיאון יד ושם: יש בו חשש לטומאה.

מוזיאון ישראל שבירושלים, רחוב נחמן אביגד: יש בו דברים המטמאים, ואסור לכהנים להיכנס אליו.

מוזיאון המדע שבירושלים, אינו בחשש טומאה.

מוזיאון הטבע שבירושלים רחוב מוהליבר 6: יש בו דברים המטמאים, ואסור לכהנים להיכנס אליו.

מוזיאון "בית שטראומן" שבין קיבוץ תל יוסף לקיבוץ עין חרוד שליד עפולה: במוזיאון יש דברים המטמאים, ואסור לכהנים להיכנס אליו.

מוזיאון הבית השרוף בעיר העתיקה הינו בחשש טומאה.

גן החיות הלימודי שבתוך גן האם בחיפה: בגן החיות ישנו ביתן ובתוכו דברים המטמאים, וכן ישנם עצים סמוכים המאהילים על אותו ביתן ועל סביבותיו. יש להיזהר שלא להיכנס לביתן וסביבותיו. שאר הגן מותר.

מוזאון הטבע שברח' קלאוזנר 12 תל אביב, יש בו עצמות ויש בו חשש לכהנים.

אתרים ארכיאולוגיים ומערות עתיקות

ישנם מקומות לרוב שנעשים בהם חפירות ארכיאולוגיות, ומצוי מאוד שנמצאים בהם קברים מזמנים קדומים, יש להיזהר שלא להיכנס לאזורים אלו, כאשר יש שלט המודיע על הימצאותם. מקומות המכונים: 'קברות המכבים' שליד צומת שילת, 'קבר ניקנור' שסמוך לאוניברסיטה העברית בהר הצופים ירושלים, 'קברי המלכים' שברחוב סאלח א' דין בירושלים, 'בית שערים' שבאזור מוצא.

 

כבישים בתוך הערים

ירושלים

גן העצמאות: ברחובות אגרון ושלמה המלך הסמוכים לבית קברות ממילא ישנם עצים שמאהילים על קברי עכו"ם ועל המדרכה וכן על נתיב ברח' אגרון.

גן הוורדים – גבעת הנשיא, ליד הרחובות אליעזר – יואל  זוסמן יש מערת קבורה מזמן בית שני.

גן סאקר, ליד בנין לחקר ציפורי ירושלים סמוך לרח' רוטשילד, יש מערת קבורה מזמן בית שני.

סנהדריה: בגן הסנהדרין ידוע שהיו מערות קבורה, ויש להימנע מלהיכנס לכל איזור הגן כולל מתחת לעצים שבסביבתו.

אזור הדרום

מערות בית גוברין: חלקן מערות קבורה, ועל כן יש להימנע מלהיכנס שם.

בית שמש: בגינה שמול הקריה – מגדל מים, יש לשים לב שברחוב לוי אשכול פינת בן זאב יש מערות קבורה, על כן על היורדים במדרגות לשכונת חפציבה לשים לב לעצים המאהילים על הקברים ועל המעבר, יש שילוט במקום.

אזור המרכז

רמת גן: בפארק הלאומי בתוך הפארק צמוד לספארי סמוך לכביש הכניסה לספארי יש קבוצת קברים עם עצים המאהילים עליהם ועל שטח נרחב, ויש לשים לב כשהולכים בשביל המקיף את הפארק להימנע מלהיכנס תחת העצים בקטע הזה. לאחרונה שידרגו את המקום ועשו ליד המקום ספריה, המכשול גדל.

קיבוץ חפץ חיים: יש להזהר מעצים המאהילים על בית החיים סמוך לכניסה לפארק המים.

אזור הצפון

גן הנדיב שעל יד זכרון יעקב: במקום נמצא קברו של הברון רוטשילד שהקים את העיר. על הכהנים להימנע מלהתקרב לכל אזור חצר המערה והעצים המאהילים עליו.

חיפה: רחוב מסילת הברזל נסלל על קברים,

תחנת הרכבת והאוטובוסים והרכבלית 'לב המפרץ' בימי חמישי אחה"צ הינה בחשש לכהנים.

מערת אליהו: מותר להיכנס לתוכה.

מירון: עקב שרבו הדעות בעניין, יש לברר לפני הכניסה ליישוב. ניתן להשיג מפה במייל [email protected]. יש לזכור את הכרעת פוסקי הדור זצוק"ל שכל ירא וחרד ימנע מלעלות בהר.

הר מירון (הג'רמק): הר מירון עליון, איזור הבסיס הצבאי והמסלולים שבהר הינם ללא חשש טומאה. הירידה לכיון איזור הרשב"י צריכה הדרכה לכהנים.

טבריה: בחפירות בעיר טבריה נמצאו הרבה קברים, והוברר שמרכז העיר וחלקים נוספים באזורי הכניסה לעיר התחתית נבנו על בית קברות גדול, וקרוב לודאי שכהן הנכנס לטבריה תחתית ללא ידיעה יכשל. על כן מן הנצרך שהעובר בטבריה תחתית ישאל לפני הכניסה למקום אם וכיצד לעבור, ניתן לפנות לטל' 08-3132020 שלוחה * או לקבל הדרכה במייל. [email protected]

 

ארץ העמים

יש לשים לב שישנם מקומות הנחשבים חו"ל, וממילא יש עליהם טומאת ארץ העמים. רבו השיטות מהו הגבול בדרום, בצפון ובמזרח, ועוד. ניתן לראות פירוט בחוברת "נסיעה וטיול כהלכה" או לברר אצל המחבר הרה"ג ר' אלחנן כהן שליט"א בטל' 03-5706906. או הרה"ג אברהם ישעיהו שפירא שליט"א בטל' 052-7650836

 

 

 

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך