כוכב הנופש

המלך בשדה: שביל הג'ובות ביער אודם

המלך בשדה: שביל הג'ובות ביער אודם. מוישל'ה וחברו נתן יצאו לטיול קצר לג'ובה הגדולה בגולן הרחוק ולמסלולי יער אודם והג'ובות הקסומות הפזורות בו. | הם חזרו אחוזי התעלות מיופי ופלאי הריאה הנמצאים ממש כאן במרחק שעות מאיתנו.

 

ראש חודש אלול נכנס, הבנים חזרו לישיבות הקדושות הבנות לבתי הספר ואווירה שונה ממלאת את האוויר. בבית הכנסת החלו לתקוע בשופר כנהוג בימי אלול, הספרדים כבר עמוק בימי הסליחות ועם ישראל כולו מתגבש בחשבון נפש לקראת הימים הנוראים.

 

נתן, יהודי חסידי מהשכונה המוכר כעארלכער ייד בר אוריין ואוהב תורה ניגש אלי אחרי תפילת שחרית והציע לי בביישנות לצאת עימו ל"התבודדות" במקום שאני אחליט. "הייתי רוצה לצאת למקום בו גם יהיה שקט, מקום בו נחוש קרבת אלוקים וגם מקום בו נראה במוחש את טביעת אצבעותיו של הקב"ה שיצר עבורנו הכל בחכמה" אמר לי.

 

הג’ובה הגדולה או בשמה הערבי “ג’ובת אל-כבירה” היא למעשה בור וולקני ענק במרכז שמורת יער אודם שבמורדות החרמון. במרחבי היער פזורות כ-20  בורות, הנקראות ג’ובות בגדלים שונים: 30 מטר ועד 200 מטרים. בינהן מסתובב שביל מטיילים סלול, נגיש ונוח מוביל מהחניון עד לשפת הג’ובה וחזרה. מנקודת התצפית על השביל נראית הג’ובה כמו מכתש קטן ועמוק מקושט בסבך עצים ושיחים.

 

יער אודם

יער אודם, שכבר ביקרנו בו בעבר,  משלב נראות טבעית אדירה ומיוחדת וגם בורות הענק מציגות את אפסותנו בעולם הזה. ישנה מחלוקת בקרב חוקרי הטבע, כיצד נוצרו הג’ובות. יש הטוענים כי מדובר  בהתפרצות של גזים געשיים שעלו מבטן האדמה. בעבר באזור הגולן הייתה פעילות וולקנית-געשית עזה ויעידו סלעי הבזלת הרבים הפזורים בגולן ובגליל.  גזים כאלו עלולים ליצור התפוצצות אדירה בבואם במגע עם האוויר.

 

אחרים מייחסים הסבר אחר לתופעה המיוחדת הזו של חללי ענק שנפערו בבטן האדמה. מערות נטיפים ענקיות הפכו לבולעניים, פירים אנכיים ותצורות הנוף אותן אנחנו מכירים כיום. נוף קרסטי נוצר לרוב באזור בעל מסלע גיר. המערות הקארסטיות מתפתחות תחת מעטה הבזלת וקורסות עם הסלעים הוולקניים שהצטברו מעליהם.

 

ואכן, הסתכלות על כלל 23 הג'ובות מראה שהן מסודרות בקו הגיוני רציף בדומה לפריסת הרי הגעש בגולן, על ציר צפון מערב ודרום מזרח. אנוכי הקטן סבור שהנימוק הראשון נכון יותר אבל כל זה כמובן מתגמד בחשיבות לנוכח הנוף האדיר שנברא סביבן. ישנם כעשרים ושלושה בורות כמו הג'ובה הגדולה, וכאמור גודלם משתנה החל מעומק של כ-8 מטרים ועד לבריכה הגדולה ביותר שעומקה הוא של כ-60 מטרים וקוטרה כ-200 מטרים.

 

קוטרה של הג'ובה הגדולה כ-250 מטרים ועומקה כ-70, וזהו המקום לעצירה. להתבוננות בצבעי היער הרבים המרכיבים את יער אודם הקסום ולתפילה קטנה, ישירה וכנה לרבש"ע. כאן עצרתי למנוחה ולהתבודדות קלה, נתן בחר לרדת לתחתית הג’ובה. ישבנו וקראנו פרקי תהילים במשך שעה ארוכה.

 

בחודשי החורף ניתן למצוא בשמורה כרכומים לבנים יפהפיים מבצבצים מתוך האדמה הקרה. בהמשך פורחת הרקפת היוונית, הזעירה והלוהטת בגווני ורוד עז. בסוף החורף והאביב צפויים לפרוח מינים רבים, חלקם נדירים ביותר, של סחלבים. במסלול הג’ובה הגדולה ניתן לראות חלק מהפרחים הללו.

 

בעומק הסבך נערמת מתחת לעצים שכבה עבה של עלים מן השלכת האחרונה של מרכיבי היער הצפוניים, בעיקר אלון תולע, עוזרר ולבנה רפואי. על שכבת העלים התחוחה והנרקבת לאיטה גדלים מינים שונים של פטריות שגופי הפרי שלהן יוצרות גן פסלים מרהיב ביופיו.

 

עלינו בחזרה אל המכוניות, יחד עם השביל המתעקל עד למגרש החניה בו חנינו. ממנו, ירדנו אל שביל אספלט מסומן שחור. חלפנו על פני גדר שמטרתה למנוע מפרות ובקר הרועה בשטח לעלות על השביל, כל זאת של אלונים לתוך חורש טבעי וקסום.  מָה רַבּוּ מַעֲשֶיךָ ה' כֻּלָּם בְּחָכְמָה עָשִיתָ מָלְאָה הָאָרֶץ קִנְיָנֶךָ.

אם בוחרים לעשות את המסלול, זה זמן טוב לשלב טבילה במעיינות בגולן. דבר שיכול להיות מרענן ולתת נופך נוסף לטיול.

הוראות טיול ובטיחות:

 

 • בגולן במיוחד אסור בשום אופן לחצות גדרות ולרדת מהשביל המסומן. השביל עובר סמוך לשדות מוקשים.
 • זהירות: חלק מהפטריות הנמצאות במקום רעילות.
 • אין להיכנס לשטחי אש המשמשים את הצבא לאימוני ירי.
 • בטיול בגולן תתקלו בגדרות בקר. הקפידו לעבור רק במקומות המיועדים. פתחו את השער וסגרו אחריכם! אין לטפס על גדרות או לחתוך גדרות.
 • היזהרו במיוחד בחצייה ובהליכה על כבישים.
 • לינה בחניוני לילה בלבד. אין ללון באמצע מקטע ובמקומות שאינם מוסדרים.
 • חל איסור להצית מדורה מתחת לעצים.
 • משך ואורך המסלול: 2 קילומטר. כשעה הליכה.
 • אופי הטיול: מסלול מעגלי נגיש, בדרגת קושי קלה
 • מה לקחת: מים, מפת סימון שבילים מס’ 1, נעלי הליכה וכובע
 • יער אודם הוא שמורת טבע וחל איסור על קטיף פרחים וצמחים
 • יפה לטייל ביער אודם כל השנה, אך מומלץ מאוד בימי החורף אחרי שיורד שלג.
מוישלה

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך