כוכב הנופש

המסלול הבוהק ומעיינות הר בנטל

טיול שלג: המסלול הבוהק ומעיינות הר בנטל. עם השלג שירד ומוסיף לרדת בפסגות החרמון, יצאו בני משפחת דאצ'בסקי בבגדים חמים ובנעליים מותאמות אל מסלולי מרגלות החרמון. | הפעם: הר בנטל ויער אודם שעל הר אביטל שכוסו בשבועות האחרונים בשלג רך ומיוחד.

תקופה זו, בה השלג הלבן והרך מכסה את פסגות החרמון. הוא הזמן המתאים ביותר לצאת להר בנטל. על פאתי מסלול הר הגעש שברמת הגולן נמצא שלג  לא מועט, והוא כולל טיפוס על מוצב צבאי משוחזר. נעלו נעליים יציבות, בגדים חמים וצאו לתצפיות המדהימות אל סוריה, בקעת קונטרה, החרמון האדיר, עמק החולה ומטעי הקיבוצים.

המסלול אל הר בנטל

הטיול שלנו התחיל כבר בעלייה עם הרכב בכביש המפותל אל הר בנטל. בפיתול החריף שנחצב ובו נמתח הכביש ניתן לראות שילוט הסבר. כאן תוכלו לעשות היכרות עם שכבות קילוחי הבזלת. מלבד התצפיות המרהיבות, המסלול מוביל מהר בנטל אל מאגר בנטל שליד קיבוץ מרום גולן.

הר בנטל הוא תל געשי כבוי, וכאן תוכלו להכיר מקרוב את סלעי הבזלת ואת שכבות הקילוחים שלהם, את צבע המסלע החום-אדמדם שנגרם מהלבה שהתפרצה במקום עוד מקדמת דנא. ההר נישא מעל סביבתו בגובה 1165 מטר מעל פני הים. הגובה מעניק תצפיות טובות לכל עבר.

המסלול המסומן באדם מחניון הר בנטל אל המאגר עובר דרך מוצב צבאי מהמלחמות באזור. המוצב משוחזר ומתוחזק ויש בו מיצגי שמע המעידים על הניסים הגדולים במלחמות עם צבאות ערב. יתרונות המוצב הוא הנוף המשמעותי הנצפה ממנו, כאשר אחוז גדול מהנוף הוא בכלל שטח סורי עוין.

השביל האדום יורד בתחילתו בשביל מעט תלול ובקצותיו שלג רך מהסופה האחרונה. בתקופה זו, הכל ירוק ופריחה עונתית וססגונית פורחת סביב. באביב פורחת בצידי השביל מרווה כחולה מיוחדת ומדהימה ביופייה. החרמון הנישא בוהק לאורך כל המסלול למטיילים הרבים שבאים לנצל את הנוף הייחודי.

אחרי כקילומטר של ירידה בהר תגיעו אל מאגר בנטל. הוא ניזון  משתי צינורות מים: אחד חם ואחד קר. בריכת המים אשר תחת צינור המים החמים קטנה אך מאוד אטרקטיבית ומתאימה לתקופה זו. המסלול האדום מתחבר לשביל הגולן וממשיך עד לכביש 959, שם מוטב להשאיר רכב מאסף.

בריכת רם

לא הרחק משם נמצא יער אודם ובריכת רם. האגם, המוכר בשמו הערבי “בירכת רם”, הוא תופעת טבע מיוחדת, בתקופה זו הוא עדיין מלא בשלג. אגם סגור מרשים ביופיו כפי שלא ראיתם מעולם. האגם חבוי כמו בתוך קערה דמוית מכתש הניצבת למרגלות החרמון.

עשרות שבילים מקיפים את האגם, עוברים בין מטעי פירות ומובילים לנקודות תצפית מרהיבות. לא כדאי לרחוץ או לטבול במימיו מכיוון שהוא מזוהם ושפתו אינה נקייה, ולכן הסתפקנו בתצפיות יפהפיות על אחד האגמים הטבעיים הגדולים בישראל.

דרך הגישה לבריכת רם עוברת בחניון פלס"ר 7. מחניון זה אפשר לצאת למסלול רגלי באורך שבעה ק"מ, המטפס לפסגת הר אודם ויורד ליער שלו, יער טבעי שבו צומחים שלושה מיני אלון – אלון מצוי, אלון תולע ואלון תבור.

השביל עובר כשני קילומטרים באזור מישורי, כשהר אודם מתנשא ממול. הר אודם הוא חוליה בשרשרת ארוכה של תלים, מקבילים זה לזה, היוצרים שתי שורות של חרוטי אפר געשי. תלי הגעש האלה, ביניהם הר אביטל והר בראון.

גם מהפסגה הכפולה הזאת, אליה עולים במסלול תלול, נשקף נוף נהדר בדומה לנופי הר בנטל. במערב רואים את עמק החולה, בקעת הלבנון והרי הגליל העליון. מפינות אחרות בהר נראים היטב החרמון ומרחבי הגולן המכוסים לבן.

יער אודם הוא יער מיוחד בישראל, זאת בזכות צירוף של כמה גורמים: היער צומח על אדמת בזלת, זוכה לכמויות משקעים נכבדות. הוסיפו לכך את העובדה שהיער מכוסה שלג כמה שבועות בשנה, והרי לכם טיול נדיר בשמורת טבע שאין דומה לה בישראל.

מוישלה

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך