כוכב הנופש

המרפסת שעל הנחל

פנינת הטבע הנגישה והקרובה לערי מרכז הארץ, יכולה להיות מפלט מתאים ביותר לימי אחר הסגר בהם תחפשו מקום לצאת לנקות את הראש. תוכלו לעשות פיקניק במעיינות בריכות הטבעיות בנחל קנה הפסטורלי, ולשאוב אל ריאותיכם את אוויר ההרים החולש את ארץ ישראל • דער מענטש טראַכט.

אינני צריך להסביר לקוראי השורות את תרגום משמעות המשפט היידישאי עתיק היומין: דער מענטש טראַכט און גאָט לאַכט. משפט שאבי היה אומר לי תמיד כשהייתי נסחף לדימיונות  מיותרים וחסרי היתכנות ותוחלת. גם השבוע כל התכנונים שלי כאדם חסר מרגוע ומנוחה, נגוזו עם הכרזת הסגר.

חשבתי לעצמי, הרי הסגר יסתיים ביום חמישי, אנשים  בוודאי ירצו לצאת לטייל קמעה ביום שישי עם המשפחה ולחזור הביתה לשבת. אין ספק שבמקרה זה, זהו בדיוק הזמן לתכנן טיול קרוב לבית. אך כל זאת כמובן, בלי שהקרבה לאזורים בעלי צפיפות אוכלוסין תפגע ביפי הטבע והבריאה, ותפר את שלמות השלווה והתנתקות מהמולת העיר.

בין קבוצת הרי השומרון הנישאים ברקע הרי מישור החוף, למרגלות הישוב "נופים" הסמוך לכביש 5 המגיע ישירות מתוך ערי גוש דן, מתפתל לו נחל שהוכרז כשמורת טבע מיוחדת עוד מימי המנדט הבריטי – נחל קנה. הנחל שמקורו מקבוצת מעיינות דלה יחסית, אך נובעת בכל השנה ויוצרים פלג שאורכו כשני ק"מ שמהווה את אחד מהיובלים הגדולים יותר המתנקזים אל גוש דן.

מי המעיינות נובעים בקרבת הערוץ, והם מזינים סדרה של בריכות וזורמים אל הפלג המקשר ביניהן. בחלק משפך הנחל, זרם המים נוצרו בריכות שכשוך וגבי מים, לצד בריכות גדולות יותר. כאשר  בחלקו האחר הוא נחל קנה זורם בפלג צר, לאורך ערוץ הנחל הנשפך בסופו אל הירקון.

מעל ערוץ הנחל משתרעים שטחי טבע בראשיתיים. בחלקו ההררי של הנחל סמוך למקורות הנביעה צומח חורש ים תיכוני מרווח מגוון פראי ומפותח, של עצי אלון מצוי, ואלת מסטיק ארץ ישראלית המתפשטת באמצעות הציפורים המגוונות באזור שניזונות מפירותיה, וגדלה על טרסות הסלע הטבעיות בינות המסלולים המסומנים.

בהמשך הנחל אם נצעד לכיוון היישוב יקיר נראה לא מעט טרסות זיתים פרטיות שהוקמו במקום עם השנים. כמו כן לצד מדרגות חקלאיות קדומות ושרידי מבנים עתיקים, שוכן יער פארק של חרוב מצוי. לאורך אפיק הנחל התפתחו במקומות הלחים חברות צומח ואוכלוסיות בעלי חיים הקשורות לשפיעת המעיינות ולקטעי הזרימה והצטברות מקווי המים בנחל, וכל אלה מהווים יחד יחידת נוף טבעית וצומח אופייניים לנחל המפותל והמיוחד.

חובבי הז'אנר המסיירים בשמורה הגדולה שבשומרון יוכלו גם לצפות בשרידי חווה חקלאית מימי בית שני, ומרכז אזורי לייצור שמן זית המזוהה עם השרידים הרבים של בתי הבד, בורות המים, והמתקנים החקלאיים השונים שבמקום. במרכז הגבעה בית בד גדול ושרידי מקווה טהרה שמעיד על הישוב היהודי שפרח במקום עד למרד בר כוכבא.

המקום השלו ועוצר הנשימה, השקט מקווי המים הרבים בהם אפשר לפתוח שולחן פיקניק, לחוויית פנאי מושלמת לכל המשפחה, ונופי ההרים הכבירים המספרים את מעשי ידי ה', מקום שמחבר את הנפש אל כור היתוכה ומקור מחצבתה.

לא רחוק מגבעות התצפית של נחל קנה, על פסגת הר גבוהה שגם היא בקרבת יישובי גוש דן תוכלו להמשיך אל אתר מרהיב ממנו נשקף נוף אל מרבית שטחה של מדינת ישראל: מאשקלון ואשדוד, דרך מודיעין, נתב"ג, תל אביב וגוש דן, נתניה, השרון וחדרה ואפילו עד הכרמל וחיפה. כאשר באופק תוכלו לראות את הקו התכול של הים התיכון – זוהי "המרפסת של המדינה" בישוב פדואל.

את המונח והמותג "המרפסת של המדינה" טבע אחד מבכירי המערכת הביטחונית שכיהן גם כראש הממשלה, שאשר הוא רצה לבטא את חולשת מישור החוף, השרון והשפלה בפני עליונותו הטופוגרפית של מי ששולט בשדרת הרי השומרון. ואכן, גם מבלי להתייחס לחשיבות הגיאו-פוליטית של המקום, האתר שנמצא בפאתי הישוב פדואל, משמש כמצפה נוף ומצפור מרהיב החולש על הסביבה האורבנית של ערי גוש דן, וצופה מלמעלה אל הטבע של מישור החוף. תקשיבו למוישל'ה, ברגע שיתאפשר לכם והמקום יפתח למבקרים אתם חייבים לבוא אל המקום, אולי תוכלו לצפות גם בבית שלכם – מי יודע.

מוישלה

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך