כוכב הנופש

הסדקים והקניון של נחל חווה

הסדקים והקניון של נחל חווה. את מכתש רמון כולם מכירים אך את הקניון וסדקי הסלע בנחל חווה לא כולם מכירים. אחרי שנים שמוישל'ה מבטיח לעצמו לצאת למקום הוא מצא את ההזדמנות. לאחר תכנון מוקפד הוא יצא אל הנחל עליו הוא ממליץ לכולם.

 

אחד המקטעים המרהיבים  של שביל ישראל מתחיל בנחל חווה, עובר בגבי חווה ועולה ב״סדקים״ – יובל יפה של נחל חווה עם תופעות ייחודיות של התפוררות סלעים. בהמשך המסלול מגיעים לשפתו של מכתש רמון, עם תצפיות יפות על נופיו של המכתש בצידו המזרחי.

למקום הזה אני מבטיח לעצמי לצאת, אתר הסדקים של נחל חווה, כשמו כן הוא; מקום עם סדקים עמוקים, צרים ומרהיבים בגדתו הצפונית של נחל חווה. אחרי תכנון מוקפד כראוי למסלול ארוך, ולינה באוהל שפתחנו לשנת לילה במצפה רמון, יצאנו אל השביל המסומן העובר בתוך הסדקים ויורד לנחל חווה.

הגענו אל חניון הלילה של נחל חווה, ופנינו שמאלה לשביל רגלי בסימון אדום. אחרי כקילומטר פונים ימינה לשביל כחול שאיתו נמשיך עוד כשלושה קילומטרים עד לירידה אל הסדקים. את המסלול חזרה עושים באותה הדרך. ניתן לחזור גם דרך מעלה נחל חווה דרך עין חווה וגב חווה.

תיאור המסלול

הטיול לאתר הסדקים של נחל חווה מתאים למיטיבי לכת. מתקדמים על ציר הנפט עם סימון שחור. בהמשך, שביל ישראל יורד לערוצו של נחל חווה, שמאלה עם סימון כחול. בחרנו בדרך הזו והמשכנו עד לדרך עפר מסומנת שחור.

בנקודה זאת, אתם יכולים לסטות משביל ישראל ולפנות עם הסימון הירוק. זו הזדמנות לראות שרידי בריכה היסטורית לאגירת מי גשמים. מלכודת טורפים קדומה לצד הדרך, ותצפית יפה על מכתש רמון ממצודה קדומה ששלטה על היציאה של דרך הבשמים.

משרידי המצודה תחזרו אל השביל ישראל באותו מסלול עם סימון ירוק שבו הגענו אל הסימון השחור. הדרך והשביל מתעקלים מעט ימינה וכעבור כמה דקות, כאשר ממול נראה עמוד חשמל של קו מתח, מגיעים למפגש דרכים, שביל ישראל פונה ימינה עם הסימון השחור, וציר הנפט פונה שמאלה אל קיר מכתש רמון.

 

קו צינור הנפט מאילת לאשקלון, הנקרא קצא"א, דרש פגיעה משמעותית בנראות המקום המרהיב. העברת הצינור דרשה לעבור דרך קיר המכתש בשני צידיו. בצפון המכתש במעלה מחמל וממול בדרום ליד הר סהרונים. כמובן שהפרויקט גרם נזק לנוף, פצע אותו והותיר בו צלקות בולטות שמפריעות במסלול המדהים.

הנחל ממשיך ונכנס לקניון. השביל עולה על הגדה הדרומית, מתקדם מעל הקניון ואחרי כמה דקות הליכה יורד לערוץ. שביל ישראל ממשיך במורד נחל חווה. מומלץ לחזור מרחק קצר במעלה הערוץ סימון שחור, אל תוך הקניון הצר כדי לבקר בגבי חווה ובמפל. לפני המפל, סלע גדול נעוץ בין קירות הקניון מעל גב גדול שמחזיק מים כל השנה.

השביל מתפתל בין צוקי הקניון הצר שעל קירותיו גדלים שיחי צלף ועצי תאנת בר. הוא מתעקל עם הערוץ ימינה, ונחשף בערוץ סלע כה. כאן נוכל לראות מיד כי מעט לפני שהערוץ המרכזי של הנחל מתעקל שמאלה, שביל ישראל פונה ימינה עם סימון ירוק.

מנקודה זו, השביל מטפס ביובל של נחל חווה שבכניסה אליו נראה תמים. אך ככל שמתקדמים לתוכו, מציע מראות מפתיעים יותר. יש בו סלעים גדולים שהתמוטטו לתוכו, משטח משופע של אבן צור, גושי סלע בשלל צורות מפוסלות. השיא הוא כשהשביל נכנס לתוך סדק צר בין קירות סלע ומטפס דרכו אל גב הרכס. כאן נפתח הנוף הפראי של מרחבי רמת עבדת.

לאחר כברת דרך נראית מימין דרך העפר של ציר הנפט. הולכים במקביל לציר ומגיעים למפגש עם דרך מסומנת אדום שבאה משמאל, מכיוון מעלה נח. לאחר מרחק קצר נפגשים עם ציר הנפט עצמו, וממשיכים איתו דרומה עם סימון שחור.

אחרי כמה דקות הליכה, יש שביל רגלי ירוק שיוצא שמאלה מציר הנפט אל מעלה מחמל. אם בחרתם לקצר את המקטע ולסיים את ההליכה למרגלות מעלה ממנו באנו בתוך מכתש רמון, פנו שמאלה אל מיצד מחמל ומעלה מחמל וחזרו בחזרה אל נקודת הפתיחה של הסדקים והקניון של נחל חווה.

מוישלה

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך