כוכב הנופש

הסתיו ושלכת טיילות הירדן

הסתיו ושלכת טיילות הירדן. חוזרים לירדן, והפעם אל הפן העונתי והמשפחתי שלו. | מוישל'ה ומשפחתו יוצאים לטיול סתווי במסלולים הנוחים המתפתלים בנחת לאורך גדות הירדן ומקורותיו, המכוסה בעלי שלכת צבעוניים.

לפני שבועיים יצאתי אל בני הגדול למקורות הירדן, החצבאני, הבניאס והדן. השבוע נצא לטיול משפחתי עונתי לשמורות הטבע היפות בישראל בעונה זו, עונת הסתיו. אם נוסעים בכביש 99 המוביל מקריית שמונה לעיר הדרוזית מסעדה, ניתן לראות את השילוט הנמצא כקילומטר אחרי הכניסה לקיבוץ דן, המכווין שמאלה לשמורת תל דן.

אחת משמורות הטובע הפופולאריות ביותר בארץ, ובצדק – היא שמורת תל דן. מסלול מוצל במשך כמעט כל אורכו, עם מים צלולים ושופעים. אפשרויות שכשוך ושפע של פינות חמד לכל אורך הדרך. גם אתר ארכיאולוגי עומד בשמורה, ומאפשר לשלב קצת היסטוריה בטיול הטבע היפהפה הזה.

ארבעה מסלולי טיול המשולבים זה בזה: מסלול קצר שמגיע למעיינות דן. מסלול ארוך אשר עובר באזור מדהים בנוסף למעיינות הללו. מסלול דן העתיקה אשר משלב את האתר הארכיאולוגי ואת המעיינות. ומסלול משולב וארוך מכולם אשר כולל גם את מצפור האלה. תחילת המסלול עד הנחל מותאמת למשפחות עם עגלות ולנגישות אנשים בעלי מוגבלויות.

המסלול הארוך בשמורה, הוא למעשה מסלול קליל שניתן לסיימו בשעה וחצי של הליכה בקצב איטי. הזמן הזה כולל עצירות בדרך ושכשוך בבריכות. אם אתם עם ילדים מומלץ לבלות בשמורה שעות ארוכות. המקום בטוח ונוח ומלא בפריחה ועלי שלכת צבעוניים. כל הפרטים הקטנים שלאורך הדרך יכולים להעסיק את הילדים שעות רבות.

המסלול מתחיל בגשר עץ, לאחריו עץ רחב שגזעו חלול ומאפשר לילדים להיכנס פנימה ולהציץ מתוכו החוצה כמו באגדות. כאן ההזדמנות המיטבית לצלם אותם בכמה תמונות מתוקות להפליא. במקרה שלנו מצאנו גם פטריות בתוך העץ, מה שפותח את הטיול בתחושה שהיער כולו הוא יער שמלא בהפתעות. הסתיו והשלכת בטיילות הירדן מפתיע כל פעם מחדש.

היער הסובב את נחל דן מלא בעצי דולב נשירים, לצד פלגי המים והבריכות הקטנות של אחד ממקורות הירדן. בהמשך קצת אחרי טחנת הקמח המשוחזרת, יש בריכות שכשוך שם הילדים יוכלו להשתובב ולהוציא את מרצם.

מכאן הדרך חזרה לחניון קצרה מאוד, וגם היא עוברת דרך יער שבימי הסתיו יש בו שלכת צבעונית ויפהפייה. הכניסה לשמורה בתשלום סמלי ושווה כל שקל. רוב המסלול עובר על אבנים ולכן כדאי מאוד להצטייד בנעלי הליכה נוחות.

טיילת עמי

מרחק נסיעה לא כל כך רחוק משם, לאורך הירדן. בין שדה נחמיה וכפר בלום מתפתלת טיילת יפהפייה – טיילת הירדן-שביל עמי. הטיילת יפה ומטופחת המתחילה ממגרש החנייה של הקייאקים ביישוב, דרך גשר הולכי הרגל שנמתח מעל הירדן. פונים שמאלה ומתחילים בטיול.

ההליכה היא על מסלול יצוק בטון שניתן לרכב עליו באמצעות בימבות אופניים ולטייל עם עגלות תינוקות. לאורכו הוקמו פרגולות שגפנים מטפסות עליהן, ומתחתן ספסלים וברזיות לרווחת המטיילים.

הירדן זורם לו בשלווה ובנחת ועל המורד בין השביל לנהר הקריר יש מדשאות רחבות. בתחילת המסלול יש הפרשי גובה בין שביל הבטון לבין הירדן. הילדים יכולים להתגלגל על הדשא כל הדרך למטה. (לשבת לגדות הנהר ואולי גם לטבול במים. על העצים תלויות אומגות מאולתרות).

תוכלו להמשיך צפונה או לחזור בחזרה, בהמשך קיימות פנינות חמד רבות. בהן, מפל קטן ופינתי בו אפשר לשבת מתחת לעץ המוצל שעל גדות הנהר, ממש בסמוך לקיר הסלע הנמצא ממש בסמוך למקום נפילת המים. סתיו ושלכת בטיילות הירדן מהווה מיקום מושלם לפיקניק משפחתי ומגבש.

מוישלה

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך