כוכב הנופש

הר ברך: מסלול בכל דרך

היום עוד היה גדול ומשפחת דאצ'בסקי שטיילה בנחל תמנע החליטה לצאת למסלול המעגלי והקליל יחסית, הר ברך. ההר שקרוי על שמו הערבי, ג'בל אל איבריק מספק שלל מסלולים נוחים ונגישים, גם ברכב וגם למשפחות המטיילות וכל זאת מבלי להפסיד את היופי המרהיב.

 

להר ברך יצאנו אחרי הטיול שלנו בנחל אלכסון בפארק תמנע. מדובר במסלול לא ארוך, המתאים למשפחות – חלקו מתאים לכלי רכב, המספק תצפית מרהיבה על בקעת תמנע, הר תמנע, הערבה והרי אדום, מראש הר ברך המתנשא מעל לצוקים המקיפים את בקעת תמנע ממערבה.

אל המצפור המהמם שבפסגת ההר מובילה דרך עפר באורך של כ-14 קילומטרים שאינה מחייבת נסיעה ברכב 4X4. דרך זו יוצאת ממפגש דרך מעלה סיירים וכביש הגבול המערבי לאילת. הדרך מספקת תצפית מרהיבה ומהנה שאינה מצריכה כל מאמץ.

למעשה, מקור שם ההר מגיע ששמו הערבי – "ג'בל אל איבריק". הר ברך מתנשא לגובה 840 מטר, בשמורת הרי אילת ממערב לבקעת תמנע בה טיילנו ואותה תיארנו ברשומה בשבוע שעבר. ממערב להר ברך נשפך הנחל צפונה, וחלקו הצפוני נחשב כגבולה הדרומי של בקעת עובדה.

מהר ברך תצפית דרומה לכיוון המשך שמורת הרי אילת – הר עתק והר בשמת, ותצפית מזרחה לכיוון בקעת תמנע ופארק תמנע. נקודת התצפית בהר ברך צוינה כאחת מנקודות התצפית היפות בישראל. אל ההר ניתן להגיע בשבילי הולכי רגל מצפון ומדרום, וכן ממערב דרך שביל נחל בוטם המדהים.

 

כשהיינו במקום, השביל המתפתל בין הר ברך להר עתק שמטפס במעלה רגלי שנקרא מעלה ברך היה סגור. נמסרה הודעה למטיילים ששביל מעלה ברך נסגר זמנית עקב נזקי שיטפונות, וקיימת סכנת חיים לעבור בו עד שישופץ. בהזדמנות זו חשוב להזהיר לבדוק תמיד מראש את בטיחות המסלול אליו הולכים.

 

ההר המיוחד, נמצא בסמיכות לשביל ישראל, כאמור במרומי מצוקי תמנע. ניתן להגיע אל ההר גם ברכב מכיוון השביל המסומן בסימון שבילים כחול של החברה להגנת הטבע. השביל המסומן כחול, יוצא מכיוון בקעת עובדה, או בשביל המתאים לכל רכב, היוצא מק"מ 32 של כביש 12 לפי שתראו במפת סימון השבילים.

פירוט מסלול הר ברך

חשוב לציין כי משך הטיול עומד על כ-5.5-4.5 שעות. אנחנו יצאנו אליו כי היום עוד היה ארוך, אך צריך להיזהר לא להיכנס אליו מאוחר כדי חלילה לא להסתבך ביציאה. אתרי טיול נוספים בסמיכות להר הם נחל מתק, באר מתק נחל מלחן ובאר מלחן.

אורך המסלול הוא כ-12.5 קילומטרים. אופי ההליכה נוח יחסית כאשר חלקו הראשון של המסלול עובר בשביל צר, וחלקו השני בשבילים רחבים. המסלול כולל עליות וירידות מתונות, והוא חשוף לשמש לכל אורכו. יודגש כי למרות שזהו הזמן האידאלי לבקר, עוד לפני בוא חום הקיץ הכבד המסלול לא היה עמוס בדרך כלל.

אחת האטרקציות הייחודיות למסלול  היא היכולת בהתנסות בשאיבת מים בבאר מלחן. תוכלו לשאוב מים בספל פלסטיק עם ידית, אליה תחברו חבל באורך של כ-10 מטר. בתקופות החורף, האביב והסתיו פוקדים את המקום מטיילים רבים, אך גם בשיא הקיץ חיילי, לוחמי חיל ההנדסה הקרבית נוהגים לסיים את מסע הכומתה שלהם כשהם עולים את הר ברך עם אלונקות, ומקבלים את הכומתות הכסופות בפסגת ההר.

 

כניסה: רחבת עפר הסמוכה לפסגת הר ברך.

מסלול: מעגלי, כולל חלק של הלוך-חזור.

דרגת קושי: בינונית.

עלות: ללא תשלום וללא הגבלת שעות.

מפת סימון שבילים: מספר 20 – הרי אילת.

עונה מתאימה: חורף, אביב וסתיו

מוישלה

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך