כוכב הנופש

תצפית הר צפחות: לתפוס את רגעי הדמדומים

מסלול אל תצפית הר צפחות הוא המקום המושלם לתפוס את הזריחה שמטפסת מעל הרי אילת. אם אתם זהירים תוכלו לצאת ללכוד את השקיעה המיוחדת והקסומה של הים האדום ולראות תצפית נדירה ומיוחדת על מצרים, ירדן וערב הסעודית.

אחרי שטיילנו בהר יהורם ובתצפיות אל אילת וים סוף, החלטנו בהחלטה משפחתית בלתי שגרתית לנצל את החורף ולצאת אל אחת הנקודות הפחות מוכרות סביב העיר אילת, הלוא היא הר צפחות. הטיפוס על ההר מספק תצפית יוצאת דופן של לא פחות מ-4 מדינות שונות והיא אחת התצפיות המדהימות שיש בדרום ובכלל בארץ. המקום מוכר גם בשם תצפית הר צפחות.

למעשה, הר צפחות הוא הר מעל מפרץ אילת, מההר ניתן לראות נוף מרהיב לעבר אילת והמפרץ. מראש ההר ניתן לצפות ב-4 מדינות שונות – מצרים, ירדן, ערב הסעודית וישראל. מקור השם צפחות הוא בסלע צפחה המרכיב את ההר. אך האגדה מספרת שמקור שמו מגיע על שם צווחות ההתפעלות של המטייל המגיע לפסגה.

דרכי הגעה למסלול המיוחד:

נוסעים מאילת דרומה לכיוון המצפה התת ימי, וחונים מול שמורת חוף אלמוג, בסמוך לבית ספר שדה אילת. מכאן מתחיל המסלול של שביל ישראל ושביל מסומן ירוק שמטפס עד לראש ההר.

המסלול מתאים גם למשפחות מטיילות עם ילדים גדולים כבר בגילאי 6-7 ומעלה. רצוי לצאת אל המסלול קצת לפני הזריחה כדי להספיק ולראות אותה משיא הפסגה. אנחנו העדפנו לעלות על הר צפחות דווקא בשעות הקרירות של אחה"צ, כמובן צריך את הזמנים שתסיימו את המסלול לפני החשיכה.

אפשר להמשיך עם הסימון של שביל ישראל ולעלות להר מכיוון דרום, או ללכת לאורך נחל גרעינית במסלול הירוק עם עלייה קשה ומאתגרת יותר. שימו לב בעליה לרכס הראשון יש מתלול סלעי דרדרת. מזג האוויר היטיב איתנו, מאחר שניצלנו כמובן את ימי החורף הקרירים כדי לצאת למסלול. אם תבואו לכאן בקיץ או באביב, חשוב לקחת בחשבון כי המסלול חשוף ולא מוצל, לכן לא מומלץ לעשות אותו בשעות החמות של היממה.

 

המסלול הקצר של הר צפחות הוא סיום שביל ישראל, אם אתם מתחילים את השביל מצפון. למי שמתחיל אותו מהחלק הדרומי בבית ספר שדה אילת, זה עובד הפוך. גם אם אתם לא עושים את המסלול המלא. אחרי טיפוס קצר  יתגלה לעיינכם מפרץ אילת במלוא הדרו.

מלבד מפרץ אילת, תראו מולכם את הרי ההמלכה ההאשמית של ירדן וקטע מהחוף של סעודיה. אם תביטו דרומה תוכלו לראות את מפרץ טאבה ואפילו את האי הקטן שיש בפיורד של טאבה. נשקפים מכאן ארבע מדינות: מצרים מדרום, סעודיה וירדן ממזרח ושל הרי אילת.

במקום יש חפירות שהן  ככל הנראה שרידים של חיפושים אחרי מחצבים בימי המנדט הבריטי. במקום חפר צוות עובדים בראשות הגיאולוג הבריטי לאונרד ויליאמס, שהתגורר בבית שנמצא בכניסה לנחל שלמה בו טיילנו בעבר.

שימו לב למסלול אליו בחרתם לצאת. הסימונים לא כל כך ברורים בשטח ואפשר בקלות לפספס את השביל הנכון. חלק מהקטעים של השביל עוברים לצד מדרונות תלולים וחשוב לשים לב ולא להתקרב לשולי השביל.

מסלול הטיול אל הר צפחות:

  • אזור: הרי אילת ודרום הערבה
  • לנסיעות: אדום 20560, ירוק 20566, כחול 20568, שחור 20567
  • עונות ביקור :חורף ואביב
  • רמת קושי: רגיל
  • סוג מסלול: מעגלי קצר
  • כניסה: חינם
מוישלה

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך