כוכב הנופש

טיולים באזור לטרון

הפעם בחרנו טיולים באזור לטרון. במיקום אסטרטגי להפליא, קרוב לירושלים ולמודיעין נמצא חבל ארץ מקסים לטיולים המתאימים לכל המשפחה. אטרקציות, שבילים, יערות ואפילו מים. את כל הטוב הזה תמצאו ברכס לטרון. הרכס השולט על הדרך המובילה לירושלים היה יעד לקרבות קשים לאורך ההיסטוריה מפאת חשיבותו האסטרטגית. עדות לקרבות נמצא בשרידי מבצרים עתיקים, ברכבי שריון מפויחים ושפע אנדרטאות הנצחה הפזורות באזור.

פארק קנדה מלטרון לשער הגיא

פארק קנדה הוא פארק טבע רחב ידיים המשתרע מלטרון ועד לשער הגיא. בפארק שרידי עתיקות ממגוון תקופות. בין השאר נמצאו בו שרידים המתוארכים לימי בית שני. יש הטוענים כי אלו שרידיה של חמת המוזכרת במקורותינו כעיר בעלת מעיינות מרפא.

מעיין התמרים הוא מעיין בן זמננו הנובע בפארק. המעיין נובע דרך נקבה החצובה בסלע ונשפך לאמת מים המנקזת את המעיין לברכה יפה המלאה במים כל השנה. סביב המעיין עצי תמר גבוהים שהעניקו לו את שמו.

מקור מים נוסף הוא עין עקד. ניתן לטייל לאורכו של עין עקד במסלול מסומן ולהתרשם מאמות המים והבורות שנבנו על מנת לנקז את המים. השביל מכונה נחל המעיינות. בפארק ישנם עוד שני מקורות מים: עין אל בלד ועינות אילון.

בפארק עוד מגוון מסלולי הליכה וכן מסלולי אופניים. שימו לב שלפארק קנדה ישנן שעות פתיחה וסגירה בהתאם לעונה, בררו אותן טרם צאתכם לדרך.

בית הקשתות

למעשה בית הקשתות הוא חלק מפארק קנדה. זו ברכת מים מקורה הנמצאת בתוך שרידיו של בית רומאי עתיק. הברכה קרויה בשמה על שם הקשתות המפארות את הבית. בחורף חלקו הפנימי של הבית מלא מים ובשנים ברוכות, גם הברכה בחצר החיצונית מתמלאת. בקיץ כדאי לברר האם יש מים במקום. מבית הקשתות נשקפים נופיו היפים של פארק קנדה המשתלבים במאגר המים הסמוך. מאגר המים שייך לחברת מקורות ואסור להיכנס אליו.

עין מסילה

עין מסילה הוא מעיין הנובע לברכת שכשוך קטנה. הברכה מתאימה לשכשוך רגליים וכמות המים בה משתנה על פי עונות השנה וכמות הגשמים, שימו לב לכך על מנת להימנע מאכזבה. סביב הברכה ישנם עצים שופעי צמרת המצילים על הברכה ועל ספסלי הפיקניק הפזורים סביבה. אם תחפשו תמצאו באזור באר עתיקה המסורגת בסבך ברזל. באר זו היא מקור המים וממנה הם נובעים לברכה. בהמשך ישנם לוחות משחק מאבן למשחקים מעוררי נוסטלגיה כמו מנקלה וכן מתקני משחק נוספים לילדים.

פארק ענבה

העיר מודיעין ושלל הפארקים שבה נגישים מאוד מאזור לטרון. אין ספק שהפארק המנצח הוא פארק ענבה. בפארק מתקני משחק חדשניים, מזרקות אטרקטיביות, אגם מלאכותי גדול בו ניתן לערוך שייט בתשלום ומגוון פינות ישיבה ומשחק. סמוך לפארק ישנה תחנת רכבת מה שמאפשר להגיע אליו בנוחות רבה באמצעות רכבת ישראל.

שמורת המסרק

שמורת המסרק הוא מסלול עם מצפורים עד לים. מי שנתן למקום את שמו המוזר היו חיילי הפלמ"ח שלחמו כאן בקרבות על ירושלים בקום המדינה. הלוחמים עזבו אך השם שהעניקו למקום-נשאר. בשמורה הקטנה תטיילו במסלול מעגלי במהלכו תפגשו מערות, תעלות צבאיות שנחפרו כאן בעבר, בונקרים, ומבנה מתפורר שבתוכו קבר של שייח מוסלמי. לאורך המסלול מצפורים מרהיבים הצופים על נופי השפלה. בימים של ראות טובה יש הטוענים שניתן לראות מכאן אפילו את חופי הים. בעונות הפריחה תפגשו כאן מגוון צמחים עונתיים הצומחים בקבוצות גדולות ומרהיבות.

גן לאומי עין חמד

עין חמד הוא גן לאומי שהכניסה אליו כרוכה בתשלום. בפארק שבילי הליכה קלילים וקצרים שביניהם זורמים בתעלות ויובלים קטנים מימיו של נחל כסלון. בגן מדשאות, שולחנות פיקניק וגם חניון לילה למעוניינים. אתר עין חמד התפרסם בזכות השלכת היפיפייה המתרחשת בו בעונת הסתיו. עצי הדולב הענקיים משירים עלים אדמדמים המזכירים צילומי שלכת בחו"ל. עין חמד הוא לוקיישן פופולרי לצילומי ילדים בטבע מפאת נופיו ונגישותו.

מיני ישראל

אחת האטרקציות המרכזיות בלטרון השוכנת ממש בסמוך לכביש ירושלים תל אביב היא האתר מיני ישראל. מיני ישראל הוא אתר המציג דגמים מוקטנים של האתרים החשובים בארץ ישראל. במיני ישראל תוכלו לטייל ביום אחד בחרמון, המירון, במגדלי עזריאלי ובכותל המערבי. כיום על פי דיווחי מבקרים האתר זקוק לשיפוץ וכדאי לברר האם דמי הכניסה (הלא זולים) שווים את התמורה.

על יד מיני ישראל הוקם מתחם נינג'ה חדשני שהכניסה אליו כרוכה בתשלום נפרד.

עשיתם את הטיולים באזור לטרון? יש לכם מה לספר לנו? תמיד נשמח לשמוע.

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך