כוכב הנופש

טיולים בגוש דן

גובה: ממוצע + 20 מטר

מספר תושבים: 4 מיליון

בימים מתוחים אלו, כשרבים חווים פחדים, הילדים נתונים בסטרס וההורים מבקשים לגונן ולשמור על ילדיהם, עלינו לשים לב למתח הנפשי ולנסות להירגע ולשמור על איזון. אין כמו טיול בטבע, מרחבים ירוקים, פריחה ומים כדי הביא לרגיעה והרפיה. כמובן נישאר קרובים לבית על מנת לשמור על עצמינו. לפניכם לקט טיולים באזור גוש דן והמרכז שיוכלו לשמש מפלט ורגיעה משגרת האזעקות והריצה למרחבים המוגנים. גם באזור המרכז העמוס בבניה רוויה וצפופה נתאמץ ונצליח למצוא שמורות טבע חבויות, המשמשות מפלט מהרעש וההמולה המאפיינים את הערים הגדולות.

טיולים במעיינות ונחלים בגוש דן

מצוק השרון

מעל לחוף השרון מתנשא רכס כורכר עשוי שכבות של אדמת חמרה, חול וכורכר. הרכס צופה על הים מגובה רב ומהווה תופעת טבע מרתקת וייחודית. טיול בחוף השרון הוא כל מה שצריך כדי לקחת נשימה עמוקה ולנשום שלווה לריאות. מהמצוק הגבוה תוכלו להשקיף אל חוף הים המשתרע למרגלותיכם. הבריזה הקרירה וריחו המלוח של הים הנפרש למלוא האופק מדהימים ומרגיעים. בשמורה מספר שבילי טיול בהם ניתן לצעוד. חשוב לדעת שהשבילים חשופים כמעט לגמרי, לכן בימים חמים לא מומלץ לטייל בהם. גם בימים כאלו אפשר להנות מהמקום ולהגיע למרפסות התצפית המכוסות דק עץ, לשבת לנוח על הספסלים ואחר כך לחזור לרכב מבלי לטייל בחולות השמורה. דרך נוספת והרבה פחות מוכרת להנות ממצוק הכורכר המתנשא מעל הים היא במצוק ארסוף. במצוק נמצאות מספר נקודות תצפית מרשימות במיוחד לכיוון הים.

על רכס הכורכר המיוחד מעל הים שוכן גם גן לאומי אפולוניה. תהנו בו מנוף מרהיב לים מנקודות תצפית שונות, סיור במצודה ביזנטית עתיקה המסעירה את דמיונם של ילדים והכרות עם בנייה צלבנית עתיקה ומגוונת. הכניסה לגן כרוכה בתשלום.

נחל הירקון הנחל של גוש דן

נחל הירקון הוא הגדול שבנחלי מישור החוף, הוא זכה לשם "הריאה הירוקה של המרכז" כשהוא זורם בנחת באפיקו בדרכו לים וחוצה את האזורים הצפופים ביותר במדינת ישראל. מהירקון תוכלו להנות במגוון אתרים קלים להגעה וחלקם אף נגישים בתחבורה ציבורית.

אחת מהנקודות החינמיות והפחות ידועות של הירקון היא בית לאה. פינה פסטורלית, שבעבר שימשה כבית משאבות עתיק ממנו שאבו מים מהירקון להשקיית פרדסים. כיום הוא פנינת חמד נדירה ושקטה בה ניתן להיכנס ולהשתכשך במי הירקון הנקיים.

מקום נוסף לטבילה מרעננת ושכשוך נעים במי הירקון תוכלו למצוא במפל שרונים המכונה גם המפל הנסתר. ההגעה היא ממש מאחורי קניון שרונים. חשוב לדעת שאין לרחוץ במים אחרי המפל משום שהם מזוהמים, הכניסה למים מותרת רק מעל המפל.

אם אתם רוצים טיולים בגוש דן ורוצים מקום מסודר יותר הכולל חניונים, מים, שירותים ועוד תוכלו להגיע לגן הלאומי ירקון. הגן מתחלק לשניים ותוכלו לטייל ולהכיר את הירקון  בשני אתרים: מתחם מקורות הירקון ותל אפק. התשלום הוא על שני האתרים יחדיו, אך נדרשת הזמנה לכל אחד מהם בנפרד.

במתחם מקורות הירקון תוכלו לטייל לאורך הנחל בשבילי הליכה יפיפיים. בדרככם תהנו ממימי הנחל הזורמים, ברכות נופרים, טחנת קמח עתיקה ובית משאבות עשוי בטון. ניתן להגיע חינם לבית הבטון דרך כפר הבפטיסטים, אך אז לא תהנו מהשירותים המוצעים למטיילים בגן הלאומי בתשלום.

אם אתם רוצים שכשוך נחמד במים תוכלו לבקר בתל אפק. שם תמצאו בריכות שכשוך קטנות, מבצר מסתורי מעורר דמיון והשראה, אגם מלאכותי מקסים שלצידו גן שעשועים קטן.

פארקים באזור

וכמובן לא נשכח את הטיול בגן הוותיק והאהוב גני יהושע. ניתן להגיע לגני יהושע בהליכה רגלית פסטורלית ונעימה ביער בראשית, או בתחבורה ציבורית נגישה וזמינה מכל חלקי הארץ. בגן שבילי טיול ושבילי אופניים לאורך ירקון, מתקני משחק, מדשאות ענק ואגם מלאכותי, באגם ניתן לצאת לשיט חוויתי. כמו כן ניתן לשכור במקום אופניים ליחיד לזוג או לרביעייה. אם אין לכם כוח לדווש ניתן לשכור רכב חשמלי קטן וקומפקטי או סגווי.

צמוד לפארק הירקון נמצא אתר שבע הטחנות המומלץ מאוד לטיול. האתר הוא מבנה עתיק ומורכב שנבנה על מנת להגביר את כוח זרימת המים. זאת על מנת להשתמש בהם לטחינת קמח. לצד מפעל המים נמצאו גם שרידיו של גשר רומי עתיק שנבנה מעל למי הירקון. מראה המפלונים הזורמים בחן על האבנים העתיקות מיוחד במינו. באזור פריחה עונתית מגוונת ושפע עופות וציפורים המוצאים בו בית. המים באתר מזוהמים ואין להיכנס אליהם.

אם תמשיכו בשביל תגיעו עד לפארק רידינג בפארק טיילת מרהיבה לאורך הים, מתקני משחק ושירותים. בפארק הרידינג תוכלו לעמוד על גשר ולצפות בשפך הירקון אל הים התיכון. הבריזה הנעימה, הגלים המתנפצים אל החוף ומראה מי הנחל המתערבים לאיטם במי הים מרגיע, מרפה ומרפא.

מתחברים למסלול הטיול שהצענו? ספרו לנו אחר כך היה היה הטיול שלכם בגוש דן והמרכז.

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך