כוכב הנופש

טיולים בנגב

כשאומרים לכם "נגב" זה אומר לכם טיולים? מרחבי ענק פראיים וטבעיים? שממה מדברית? או אולי זה פשוט לא אומר לכם שום דבר? הרבה מאוד מהמטיילים אינם מכירים את האזור ולא עשו אף פעם טיול בנגב. זהו הפסד ממשי! הנגב משתרע על שטחי ענק המהווים כ-60% משטחי מדינת ישראל. יש בו אזורים גיאוגרפיים שונים ומרתקים, בהם הרים, בקעות, מכתשים, חולות ושפע תופעות טבע מרתקות. הנגב מיושב בדלילות מה שמאפשר לכם לחוש בטיול כאילו הרחקתם למקום וזמן המתקיימים בממד שונה. מוזמנים לחוויה מרתקת, שונה ואחרת מכל מה שהכרתם.

אנחנו כאן בשביל לתת להם סקירה מקיפה על אפשרויות טיולים בנגב. נשמח כמובן לשמוע איך נהניתם אם יצאתם לטיול בנגב.

עין עבדת

עין עבדת היא נאת מדבר נדירה ברחבי הנגב. בעין עבדת מספר אפשרויות טיול ברמות קושי שונות. למשפחות מומלץ לטייל בעין עבדת תחתון. במסלול זה תצפו במפל עין עבדת הזורם אל תוך הברכה אליה נשפכת הנביעה. (הרחצה בברכות אסורה) למסלול המלא בעין עבדת ניתן להמשיך מכאן. זהו מסלול מאתגר המיועד למיטיבי לכת. במהלך טיולכם בשביל תעפילו במדרגות סלע אל חורשת צפצפות. שם ניתן לסיים את המסלול או לחילופין להמשיך להעפיל במדרגות אבן וסולמות מתכת במעלה הצוקים המתנשאים מעל הקניון העמוק אל חניון עין עבדת עליון.

אם יתמזל מזלכם תפגשו יעלים, שפני סלע ואולי אף נשרים יפרשו מוטת כנפיים מרשימה מעליכם. הכניסה לעין עבדת כרוכה בתשלום. אין לבצע את המסלול בימים בהם צפויים שיטפונות. בימים אלו ניתן להגיע לתצפית מפל עין מעריף ולהתרשם מעוצמת מימי השיטפונות הזורמים בעוצמה אדירה במפל נחל צין שבנגב.

פארק קבר בן גוריון – נקודת עצירה בכל טיול בנגב

ממש על יד עין עבדת שוכן גן לאומי קבר בן גוריון. מדובר בפארק יפיפה ומטופח בו שפע צמחיה מגוונת ופינות ישיבה מול נוף בראשיתי עוצר נשימה. ערוצי נחל צין והצוקים המנשאים מעליו הם הנוף המדברי בתפארתו. בשטחי הגן הלאומי משוטטות בחופשיות יעלים אציליות. בנוסף העצירה במקום כדאית מהסיבה הטריוויאלית שבו נמצאים השירותים החינמיים היחידים באזור. כך שאם תבחרו לצאת ולתכנן טיולים בנגב מן הסתם זו תהיה אחת הנקודות בטיול שלכם.

המכתש הקטן / מכתש חצרה

רבים ממכם שמעו ודאי על מכתש רמון. נכיר לכם את אחיו הקטן שהוא קרוב יותר, מבוית פחות ויפה הרבה יותר. ישנן מספר שבילי טיול ברמות קושי שונות בהם ניתן לטייל במכתש. כך לדוגמה הטיול בערוץ נחל מזר הוא מסלול מיועד למיטיבי לכת ואינו קל בכלל. נדרשת היעזרות בדרגיות ושימוש מסיבי בעזרת הידיים במהלך הטיפוס. בדרככם תפגשו גבים שאחרי שיטפון עשויים להיות מלאים. יש לשים לב לא לטייל בשעות חמות כי המסלול חשוף לכל אורכו. אחרי כל המאמץ תקבלו הצצה מדהימה על שכבותיו הצבעוניות של הסלע. תצפית על צורתו הקעורה של המכתש ונופים עוצרי נשימה לברכות ים המלח והרי מואב.

ניתן לצעוד במסלול קל יותר הנקרא מסלול החולות הצבעוניים. מסלול זה הינו מעגלי ומתחיל ונגמר בחניית שער אשמדאי. ישנן עוד כמה אפשרויות טיול בנגב. חשוב לברר היטב את המסלול עם אדם שמכיר את השטח.

פארק אגם ירוחם

פארק אגם ירוחם הוא פארק ענק עם שפע הפתעות שתמצאו בין עצי האורן והאקליפטוס. מקומות ישיבה ומדשאות, מתקני משחק וכושר ושבילי אופניים. במרכז הפארק משתרע בנחת האגם המהווה שינוי מרענן בנוף המדברי. באגם שוחים בנחת ברווזים וסביבו מרחפים עופות מים שונים. בפארק ישנם שירותים וחנייה מסודרת. ניתן לצאת מהפארק לטיול חלמוניות בענת הפריחה. מסלולון קצר נוסף ייקח אתכם מהסכר במעלה רכס ירוחם אל תופעה מעניינת של מעגלי אבנים המלאים באבנים קטנות יותר. משערים כי מבנים אלו שמשו כקברים בעבר.

גן לאומי הבשור

מים במדבר? זה אפשרי! בפארק אשכול (או גן לאומי הבשור) תוכלו להנות מתצפיות, עתיקות, ו…ברכת שכשוך מהנה לילדים. בנוסף בפארק ניתנים כל שירותי הקמפינג אם אתם בעניין תצפיות כוכבים במדבר, למי שאוהב טיולים בנגב הכוללים לינה.

עברונה

ולסיום ניתן הצצה גם לערבה. בשמורת עברונה השוכנת בערבה הדרומית תפגשו בנופים הנראים כלקוחים מגלויות צבעוניות היישר מאפריקה: סוואנות עצי שיטה, ברכות מלח, דקלי דום, עדרי צבאים ולהקות פלמינגו ורדרדים היוצרים פסיפס טבע ייחודי שאין עוד כמוהו בארץ.

אז לא משנה באיזה מאזורי הנגב תבחרו לטייל, במדבר הכול נראה אחרת. צפו בזריחה, האזינו לבוקר, נשמו שקיעה מדברית מרהיבה ואל תוותרו על ישיבה שקטה עם כוס קפה תחת שמים שחורים קטיפתיים זרועים במיליוני כוכבים. אם טיולים בנגב מדברים אליכם נשמח לשמוע את המשוב שלכם.

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך