כוכב הנופש

טיולים עם מים באזור ירושלים

חום השרבי של חודש אב לוהט בחוץ במלוא עוזו. הילדים רוצים לטייל אבל הטמפרטורות בלתי אפשריות. מה עושים? טיול במים זה הפתרון המושלם. כאן נציע לכם טיולים עם מים באזור ירושלים. המים יהפכו את הטיול לחוויה נעימה וקרירה גם כשהשרב שובר את השיאים של עצמו. בכתבה הזו נגלה לכם שכדי למצוא ברכת מים שווה או נחל קסום, לא חייבים להרחיק צפונה. הרי ירושלים מחביאים בין מדרונותיהם עשרות מעיינות צלולים וקרירים שמחכים לכם ממש קרוב לבית.

ליפתא המעיין הירושלמי המוכר

בשערי העיר ירושלים נמצאת שמורת מי נפתוח ובשמה המוכר והעממי- הליפתא. בירידה התלולה המובילה אל המעיין נוכל להבחין בבתים ההרוסים שהיו בעבר חלק מכפר ערבי. בדרכינו נבחין בטרסות, תעלות ושרידי חקלאות עתיקה. כשנגיע לתחתית המדרון ימתין לנו מעיין הליפתא. המעיין  נובע מתוך נקבה צרה אליה יש להיכנס עם פנס ונשפך לברכה גדולה בה תשחו לצד דגי זהב שמנמנים. מהמעיין ניתן להמשיך בשביל מסומן בכחול ל"גן המצודה" השוכן בעמק הארזים. זהו גן חבלים חדיש ומאתגר המהווה חלק מ"פארק ירושלים". אם נשאר לכם כוח תוכלו להמשיך מכאן לעינות תלם ואף למערת חלילים.

עין לבן

במיקום נגיש להפליא תמצאו את עין לבן, שתי ברכות אבן מקסימות ומלאות במים קרים נקיים וצלולים. המקום שופץ לפני מספר שנים ונבנו בו מדרגות אבן נוחות, חניונים מסודרים וספסלים לישיבה ומנוחה. הברכות מוקפות בחורש ארץ ישראלי מגוון. בין העצים ישנם שפע עצי שקד ומומלץ מאוד להגיע לכאן בזמן פריחת השקדייה. בין העצים נשקפים הרי ירושלים במלוא תפארתם ומוסיפים למקום עוד יופי וקסם. ניתן להגיע לחניון עין לבן בתח"צ המגיעה לאקווריום ישראל. בשל נגישותו הרבה המקום עשוי להיות עמוס מאוד. נסו להגיע בשעות לא שגרתיות על מנת להנות ברוגע מהמים והנוף.

סמוך לעין לבן נמצאת השמורה החדשה עין חניה. הכניסה לשמורה כרוכה בתשלום ותהנו בה מברכה עתיקה ועמוקה המתמלאת במי מעיין צלולים.

עין קובי

סמוך לביתר משתרע פארק קק"ל ענק ומלא הפתעות. תוכלו למצוא בו שרידי חקלאות עתיקה, שבילי טיול מגוונים, פריחה עונתית וכמובן… גם מים! בין הטרסות העתיקות ושרידי השומרות הקדומות נמצא מעיין הנובע מתחת לפני האדמה. ניתן לראות את תעלות האבן שהובילו את המים אל עבר השדות בעבר. כיום ניתן לרדת לנקבה באמצעות מדרגות מאתגרות מעט. הכניסה לנקבה משולטת בצורה ברורה. בתוך הנקבה תצטרכו להיעזר בפנס כדי לזחול בנקבה. כמות המים בנקבה משתנה ובחודשי הקיץ היא יבשה בדרך כלל. בסיומה של הזחילה תגיעו לברכת האיגום אליה נובעים מי המעיין. הברכה מגודרת והמים אינם מזמינים לרחצה. יחד עם זאת ההרפתקה שבזחילה המאתגרת בנקבה בהחלט מפצה על המים העכורים. בקרבת עין קובי ישנם ספסלי פיקניק בשפע ואף ברזיות מים.

ניתן לשלב את שני המסלולים עין לבן ועין קובי באמצעות הליכה בשביל ארוך שתלכו בו במשך חצי יום. תחילתו בעין קובי וסופו בעין לבן. בדרככם תוכלו לעבור גם בעין אורה.

עין ספיר

ליד הישוב אבן ספיר בקרבת מקום להדסה עין כרם נמצאת מערה שבתוכה נובע מעיין צלול הנשפך לברכה לא עמוקה הנמצאת אף היא בתוך המערה. תרדו אליה במדרגות החצובות באבן. המים בברכה קרים מאוד ויצננו אתכם בימי הקיץ הלוהטים. סביבת המערה יפיפייה וצופה לנוף פתוח של הרי ירושלים. לא הרחק מכאן נמצא גם מעיין עין אשקף. ברכה מבוטנת ובה מים צלולים. הברכה פחות ידועה והגישה אליה קשה מעט ופחות ברורה. אם אתם אוהבים הרפתקאות ומוכנים גם להתאכזב, נסו למצוא את עין אשקף.

עין חינדק

באותו אזור, על יד עין כרם ואבן ספיר נמצא גם עין חינדק, מעיין נקבה גדול, עמוק וחווייתי במיוחד. המים עמוקים ויש להיזהר עם ילדים. הצטיידו בפנס, רצוי פנס ראש ורדו בזהירות במדרגות האבן.

אזור הנקבה מוצל בצמחייה עשירה ויש בו מעין ספסלי עץ עליהם ניתן לשבת למנוחה וארוחה. ניתן להגיע לעין חינדק גם מכיוון שביל המעיינות ביער עמינדב. במקרה שתבחרו במסלול הזה תפגשו בדרככם גם את עינות עמינדב: עין עוזי, עין ספיר, עין תמר, עין שריג ועוד. בסוף המסלול ימתינו לכם מימיו של עין חינדק לקינוח.

עיר דוד

סיור בסגנון קצת שונה מאלו שהוזכרו פה, אבל עדיין עונה על ההגדרה של טיול מים. בסיורכם בעיר דוד תפגשו הרבה מאוד היסטוריה יהודית של ירושלים. תראו את שרידיה של ירושלים הקדומה, תצפו בהרי ירושלים בתצפית פנורמית רחבה וגם תצעדו במימיו של נחל השילוח הזורמים בתוך ניקבה צרה, אותה חפרו עבדיו של חזקיהו המלך. מומלץ ללמוד את הפרקים המתאימים בנביא טרם הסיור. כדאי לשלב עם ביקור ברובע היהודי ותפילה בכותל המערבי.

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך