כוכב הנופש

טיול משפחתי בתחבורה ציבורית הר גמל ומערות יונים

בין הזמנים ניסן זהו הזמן לצאת למסלולי הגליל הנוחים והפורחים בתקופה זו באופן מדהים ועוצר נשימה. משפחת דאצ'בסקי ממליצה על הר גמל ומערות יונים, מסלול משפחתי, קליל ומלא נוף ופריחה. ובעיקר, נגיש יחסית בתחבורה ציבורית

 

בקצהו המערבי של מתלול צורים שבגליל, נמצא הר גמל. כבר משמו ניתן לתאר את ההר שנדמה כגמל יש להר שתי דבשות כמו גמל דו דבשתי אסייתי ופרוע. את טיול בין הזמנים ניסן הראשון שלנו פתחנו בנקודה הנמצאת בכניסה ליער אחיהוד, צפונית לצומת הכבישים 85, ו-8512,  מול תחנת הדלק דור אלון הסמוכה לצומת.

 

פנינו שמאלה לכיוון דרך נוף יער אחיהוד ואחרי כ-150 מטרים ראינו משמאל את סימון השבילים האדום לא רחוק ממפת היער.  ניתן להגיע עם שני רכבים ולבצע מסלול קווי – השאירו את הרכב השני בסופו של הכביש, לא רחוק משער המחנה הצבאי בסמוך לנקודת המפגש של השביל המסומן אדום.

 

החנינו את הרכב במקום מוצל תחת העצים הרבים, והתחלנו לצעוד בשביל המסומן אדום. עברנו את מעבר הבקר ועלינו בחדות, לאחר כחמש דקות צעידה נמרצת השביל מתמתן ונוטה שמאלה לכיוון עצי האקליפטוס שנראה מולינו.

 

בעונת אביב זו, כמה עשרות מטרים לפני אזור עצי האקליפטוס הצומחים מעל השביל ישנה פריחת אירוסים עונתית. האירוס ההדור מהמם ביופיו, וזו הסיבה שכאן באקליפטוסים עצרנו למנוחה, לשתייה ולארוחת בוקר קלילה לאחר העלייה התלולה ולפני הטיפוס לפסגה.

 

אחרי חורשת האקליפטוסים השביל מתעקל ימינה לכיוון הפסגה, בין ומעל סלעי גיר שיוצרים מעין טרשים מחודדים מדהימים. הפסגה המדהימה שווה לחלוטין כל דקת טיפוס וכל שניית מאמץ, הנוף פונה לכל הכיוונים: הגליל התחתון, אזור הקריות והכרמל. ביום עם ראות טובה? המחזה פשוט מדהים.

 

ירדנו מהפסגה בירידה תלולה, שוב השביל מתמתן ואל תוך חורש קסום. לפתע פתאום אנחנו מצאנו לפנינו מערות יונים מרהיבות. התעכבנו כמה דקות לאחר מכן יצאנו עם המשך השביל ימינה והתחלנו בירידה לכיוון הערוץ.

 

חלפנו על פני השלט של שמורת הר גמל והגענו לשביל עפר בערוץ של נחל יצהר. פנינו איתו שמאלה, וצעדנו לאורך הגדר של כרם הזיתים. בסופה פנינו ימינה עם הסימון לכיוון מערות יונים ולאחר כמאתיים מטרים הגענו אל מתחת למערות יונים. המערה הימנית נעולה והשאר פתוחות כאשר בשמאלית ביותר יש מעין חלון אל הנוף.

 

עכשיו ככה. אם הגעתם עם שני רכבים, הרכב השני מחכה ליד המחנה ואתם תמשיכו בשביל המסומן אדום עוד כרבע שעה עד שתגיעו לכביש. אנחנו הגענו עם רכב אחד, אז חזרנו במסלול יוביל אותנו בשבילים לא מסומנים, זה לא מסובך אבל מומלץ להיעזר במפה לכל מקרה שלא יבוא חלילה.

 

בערוץ, פנינו ימינה לערוצו של נחל יצהר, לצעידה של שני קילומטרים של דרך במקביל לשדות פתוחים, כרם ענבים בסופה פנינו שמאלה בעליה קצרה יחסית עד אחרי מטע הזיתים המגודר שם פנינו שמאלה בצומת המובילה ליער אחיהוד.

 

מולנו נוכל לראות את אחת הדבשות של הר גמל עליו טיפסנו, נקיף את הדבשת ונמשיך בעליה יחסית מתונה, שמתעקלת ימינה ונהיית יותר מישורית, ביער אחיהוד נמשיך לכיוון שמאל עוד כקילומטר עד שנגיע לחניה.

 

תוכלו להגיע בתחבורה ציבורית  באוטובוס מכרמיאל מערבה לכיוון עכו. תרדו בצומת צורית, ממנה תצעדו כרבע שעה לצומת גילון.  בצומת גילון פונים ימינה ומחנים את הרכב בתחנת הדלק. מול התחנה יוצא כביש המסומן בירוק לכיוון מערב. הולכים עליו כחמש דקות ופונים ימינה לשביל רגלי (סימון אדום) שמטפס לראש ההר.

 

פרטים למטיילים:

  • שמורת טבע
  • אזור גליל עליון
  • מפת סימון שבילים: 2
  • מיקום: צפונית לכביש 85, כ- 7 ק"מ צפונית-מערבית לכרמיאל
  • גישה: רגלית
  • שבילי טיול: אדום 2559
  • מתאים לכל השנה
  • רמת קושי בינונית
  • מסלול קווי קצר
  • כניסה בחינם
מוישלה

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך