כוכב הנופש

טיול חורף מושלם בנחל צפונות

טיול חורף מושלם בנחל צפונות. אם אתם מחפשים מקום מיוחד לצאת אליו הכירו את נחל צפונות בו תוכלו לטייל, להשתעשע ואף לרוץ בנופי מדבר פראיים המתעוררים לחיים בתקופה זו של השנה.

 

נחל צפונות הוא ערוץ נחל היורד ממצוקי עמרם אל הערבה ובמהלך דרכו מתחתר ויוצר שני נקיקים יפים ומדהימים. כאשר קירות ההרים שסביבות הנחל בנויים אבן חול אדמדמה. מסלול הנחל קרוב לתחנה הסיסמוגרפית ומטפס בשביל מרהיב ויפהפה על גבעה קטנה שממנה יורדים לנחל צפונות.

 

הנחל נמצא כארבעה קילומטרים מדרום לבאר אורה בו פונים ימינה בכביש משובש המסומן שחור ומוביל אל התחנה הסיסמוגרפית וערוץ נחל צפונות. כל פניה שמאלה במורד הנחל או ימינה במעלה הערוץ יובילו אותנו אל נקיקים יפיפיים בצבעים שונים ולנופים מיוחדים ומפעימים באופן מעורר.

 

וכך יצאנו אל העמק הנעלם ונחל צפונות המתפתלים לתומם בערוץ נחל צבעוני ומרהיב המכיל צורות סלע רבות בהן קניון קטן וכהה ותצפיות יפות. המסלול  מעגלי בעליות ומורדות ונמשך כשישה עשר קילומטרים, ניתן טיפה לצמצם אם מתקרבים אל הנחל ברכב.

 

המסלול הוא אתגרי ומיועד למיטיבי לכת. יש כאלו חובבי ריצה שעושים אותו במהירות, אך יש צורך לטפס קצת לתצפית במסלול  לא קל. גם בנחל צפונות כמו בכל האזור שמתעורר לחיים בתקופה זו, כדאי לטייל בחורף או בתחילת האביב, כשמזג האוויר טוב רק חשוב להקפיד לבדוק ולהישמר מזמנים המועדים לשיטפון.

 

המסלול מתחיל כחמישה קילומטרים דרומית לצומת באר אורה, בכביש קטן הפונה ימינה לכיוון העמק הנעלם. הוא מסומן בצבע שחור ואפשר לנסוע בו עם האוטו, עד למפגש עם שביל אדום, משם חוזרים, ושם להשאיר אותו.

 

הלכנו לאורך השביל השחור כארבעה קילומטרים, הוא מתחיל ככביש נוח שהולך ונכנס לערוץ הנחל עד שהופך לשביל בערוץ. מכאן נגיע לתחנה הסיסמוגרפית. השביל מקבל תפנית ונכנס עמוק יותר לתוך הערוץ וממשיך ופונה שמאלה בהר המפריד בין הערוץ שממנו הגענו לבין נחל צפונות. הגענו לנקודת תצפית בצורת אוכף עם נוף מדהים ויפה לכל הכיוונים. השביל ממשיך עוד קצת ויורד בתלילות לערוץ נחל צפונות עד לשביל המסומן באדום.

 

ההתפצלות עוקפת מפל קטן ומומלץ. לאחריו פנינו ימינה במעלה הנחל באזור שנקרא ה'עמק הנעלם'. לטעמנו, זוהי נקודת השיא בטיול, מאחר שכל האזור מלא בחולות לבנים, אדומים וסגולים, עם הרבה שכבות וצורות מרהיבות בסלעים. אחרי כחצי שעה הנחל שהיה רחב למדי מתחיל להיות צר, ואנחנו נכנס לנקיק קטן ואדמדם, ונטפס על מפל יבש בגובה כמה מטרים.

 

הנקיק נמשך כשלוש מאות מטרים ובסופו השביל מתחיל לעלות בתלילות אל הרכס. מכאן נוכל לראות את המפל הקטן שמטפסים עליו עם תצפית מדהימה על העמק הנעלם והאזור כולו. העלייה המאסיבית נמשכת כחצי שעה עד  למפגש עם שביל כחול. פנינו שמאלה במסלול האדום כמה כשלשמאלנו פרושות תצפיות מרהיבות על כל אזור הערבה והנחלים; בקעת עמרם, הר אמיר ועוד.

 

מנקודת תצפית זאת ירדנו בחזרה לצומת השביל השחור והאדום בתחילת העמק הנעלם והמשכנו בשביל האדום כלפי מטה. השביל מטפס קצת שמאלה, עוקף את המפל ויורד לערוץ הנחל לקניון מדהים, כהה ויפה. המשכנו עוד כקילומטר בקניון, עד שערוץ הנחל התרחב, החליף את נופו ונהיה בהיר יותר.

 

ההליכה חזור בערוץ הנחל המסומן אדום, נוחה למדי ואפשר לרוץ בה בכיף. אחרי שני קילומטרים של צעידה השביל פונה בחדות שמאלה ומתחבר עם הכביש לתחנה הסיסמוגרפית שמשם הגענו. השביל השחור אל המכונית הממתינה לנו ומשם אל כביש הערבה.

מוישלה

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך