כוכב הנופש

טשולנט מהביל בעיר המרפא

ר' מוישלה דאצ'בסקי לא יכול היה להסתיר את התפעלותו מביקורו בשבוע שעבר בעיר הנופש והמרפא ערד. הוא החליט לספר על חוויות המסע שלו בעיר הדרומית, ועל ההתאמה המיוחדת לציבור החרדי שלא יכול לפספס את האווירה המיוחדת בעונה זו של השנה • הרוצה להחכים ידרים

שלום לכם מנויי וקוראי קטלוג כוכב הנופש, קוראים לי מוישל'ה למשפחת דאצ'בסקי, וכפי שהובטח לכם אכתוב מדי שבוע את תובנותיי לגבי מקומות נופש והרחבת הדעת ברחבי הארץ – וכל זאת מבלי להתפשר על ההתאמה לציבור החרדי ובכשרות ובהידור המצוין ביותר.

ביום חמישי שעבר, כפי שסופר כבר, התארחתי בעיר ערד. נוות ביתי שתחיה עד מאה ועשרים התקשתה להישאר בשכונתנו ה'אדומה' שבירושלים, וביקשה לצאת עם הילדים למקום 'ירוק', להחליף מעט כוחות אחרי ימי הסגר הארוכים והמתישים. חבר שלי ר' ישרואל שווארץ אשר לו כל מיני געשעפטען ועסקי תיירות בערד, אמר לי לצאת מהקופסא ולבוא לעיר ערד. נו שוין, אמרתי לו, ונסעתי לעיר הדרומית.

כל הדרך התחבטתי, האם הבקשה של אשתי לצאת למקום ירוק, תעלה בקנה אחד עם המדבר הצחיח. הרי בדמיוני ראיתי את העיר ערד עשויה שורות של בנייני רכבת מכוערים, באמצע מישור מדברי אפוף בסופות חול. בכלל לא חשבתי שבין ערד לנופש יש מכנה משותף כלשהו. אך כשהאוטו התחיל להתקרב לכיוון העיר השקטה ומוקפת הנוף ערד, הכל התהפך.

מהמקום בו שוכנת העיר נשקפים נופי מדבר בראשיתיים. העיר הסמוכה לים המלח מארחת בקרבה מלונות ובתי הארחה, ברחובות נוחים ונטועי צמחיה המתאימה לאקלים המדבר. מאות אלפי אורחים מהארץ ומהעולם, בהם עשרות אלפי חולי פסוריאזיס שהנופש שלהם ממומן מכספי הביטוח הלאומי שמכיר בסגולות אוויר העיר, לריפוי מחלות עור ומערכת הנשימה.

בעיר גם פורחת תיירות נופש חרדית. עשרות וילות וצימרים לחרדים בערד, מושכרים על ידי אנ"ש למשפחות מבקרים ונופשים חרדים. הפוקדים את העיר במשך כל ימות השנה לשבתות, ימי חול ולאירועים גדולים. אך בעונת הסתיו והחורף התיירות החרדית פורחת פי כמה.

לשירות המתארחים החרדים עומדות רשתות מזון לקניית מצרכי מזון כמו בביתר ומודיעין עלית. גם חנויות מזון מהיר בפיקוח כשרות מהודרת של רבני הקהילה החרדית נפתחו לאחרונה. סמוך ונראה לעיר, נמצא הגן הלאומי המרהיב מצדה, וחוף חמי זוהר הנפרד בים המלח אליו ירדתי לשעתיים של הרחבת הדעת, עם ישראל ידידי.

לקינוח היום העמוס והחוויתי, ולאחר מנחמייריב בשטיבלאך המרכזי של חסידות גור הענפה בעיר, הזמין אותי ישראל ידידי למסעדת 'עונג שבת' שבבעלותו. מיד כשנכנסתי למעדניה, כמו נשאבתי למעדניה בשכונת מגורי בירושלים. אני ממש מקווה שאשתי לא קוראת את המדור, אבל הטשולנט החם והמהביל עם הקישקע והעלזאלאך, הלוקשן והקארטופלאך קוגעל בדיוק כפי שהיא, נוות ביתי מכינה.

גם מבחר של תוספות, מנות עיקריות, ועשרות סוגי סלטים משובחים לא שכחו מנהלי המעדנייה להביא לעיר הנופש המיוחדת. עיתוני סוף השבוע, לצד מבחר של תוספות אחרונות וקינוחים. בקיצער מעין עולם הבא, גישמאק של ממש, ללקק את האצבעות כמו שאומר הסלנג המקומי.

מסעדת 'עונג שבת' מציעה מבחר מאכלים יהודיים אותנטיים ממש. שפע מנות כשרות למהדרין בהשגחת רבני קהילת גור בעיר. בתקופה זו, בוודאי מותר לבוא ולקחת את המנות כטייק אווי, ולהנות מאוכל ביתי, טרי וטעים גם כשיוצאים לנופש. בין המאכלים המיוחדים: גפילטע פיש, רגל קרושה, כבד קצוץ, שניצל עוף, טשולנט (חמין), קוגלים שונים ומגוונים, ועוד.

בעל המעדנייה ר' ישראל שוורץ סיפר לי בנמרצות כי את האוכל המוכן ניתן לקחת הביתה ורק לשים על הפלטה לפני כניסת השבת. לדבריו, הוא דואג לשנע את  מגוון הסלטים והמטעמים ממיטב המעדניות המוכרות במרכזי הציבור החרדי. מאפים, עוגות ועוד. גם במהלך השבוע ניתן להזמין מראש את שירותי הקייטרינג שמעדניית 'עונג שבת' מספקת.

נחשפתי לעיר ערד התיירותית והמבוקשת מאוד בקרב תיירי הפנים בישראל, אך למרבה הפתעתי עד אותה עת, אני כמו רבים מחברי בני הציבור החרדי כמעט ולא נחשפנו אליה. וכיום אני מרגיש שליחות לספר לכולם על העיר המופלאה והבריאה, וזאת לצד מחירי נופש שפויים ושווים לכל נפש.

מוישלה

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך