כוכב הנופש

מבצר מונפורט המבצר היפה של הצפון

מונפורט: המבצר היפה של הצפון. את סיום "בין הזמנים" בחרה משפחת דאצ'בסקי לעשות בטיול אל המונפורט, מבצר עתיק ומלא קסם.  המבצר ממוקם מול נוף מושלם, מעל נחל כזיב. | מבצר מונפורט נמצא במקום היפה ביותר בגליל המערבי. המסלול בחינם ובהליכה קלילה מה שהופך את הטיול בו לחוויה כיפית באמת.

 

בחלקו הדרומי של נחל כזיב שבגליל העליון, מתנשא על המצוק מבצר מונפורט המכונה גם מונפור. זהו מבצר צלבני מימי ממלכת ירושלים והוא בן למעלה מ-900 שנה. וממנו נשקף נוף מדהים ועוצר נשימה של הגליל המערבי ונחל כזיב.

 

ראשיתו של המקום התחיל לפני כ-900 שנה עת הגיעו לישראל הצלבנים. עמי אירופה שכבשו את הארץ בסערה ובנו בה עשרות מבצרים. מבצר מונפורט הוא אחד מהיפים שהצלבנים בנו בישראל. סביב המבצר הוקמו חוות חקלאיות וטחנות קמח שפעלו על מימיו של נחל כזיב.

 

ולכן למרות שהמונפורט מתנשא למעלה, ההגעה למבצר היא בהליכה נוחה ובמגמת ירידה. הדרך חזרה היא במגמת עליה, אך יחד עם זאת מדובר על מסלול קל בהגדרתו כדי שהטירה תהיה נגישה. כמאה שנה אחרי שנבנה המבצר הוא נהרס מעט במלחמה עם הממלוכים.

 

אחרי כמה שנים הסולטן הממלוכ ביברס – שטיהר את הארץ מידי הצלבנים, הרס סופית את המבצר היפה והמרשים, זאת על מנת לוודא שלא יהיה לצלבנים לאן לחזור באם ירצו באחד מן הימים. חשוב לציין לשוחרי הדעת כי כך גם נהרסו העיר עכו, קיסריה ורבות מהמצודות והמבצרים ברחבי הארץ.

 

החוויות שלנו היו רבות אך נתמצת אותן בקיצור: מבצר מונפורט הוא פשוט טיול מושלם. הביקור במבצר העתיק ומלא הקסם, נוף מהמם של כל הרי הגליל המערבי ושל נחל כזיב הזורם לו למטה, והפיקניק שערכנו בקצה של ההר, נותר עמנו כמזכרת לכל החיים לצד גלריית התמונות שהפקנו משם.

 

נכנסנו לחורבות מבצר מונפורט ודימינו בעיני רוחנו איך לפני כ-900 שנה חיו כאן אצילים, חיילים, פועלים ומפקדים. עשו מסדרים, אכלו וישנו. מעין בסיס צבאי וחווה חקלאית. חפשו את מגדל השמירה – מגדל העוז, את מרפסת התצפית, החדרים, הקשתות. יש חלקים רבים במבצר שלא נחשפו, שעדיין לא נחפרו וכמובן שנהרסו.

 

המקום הוא כאמור, טיול מושלם לילדים, קל עם נוף, גילוי המבצר. הטיול קל למדי – הלוך וחזור. הליכה חצי שעה לכל כיוון יש להביא עם נעלי הליכה טובות, לקראת המבצר הסימון עובר על אבנים. משך הטיול כשעה וחצי עד שעתיים, תלוי כמה זמן יארך לכם הפיקניק והביקור במבצר. הליכה חצי שעה לכל כיוון, ובתווך יש אטרקציות רבות ומרתקות במתחם המבוצר.

 

המסלול קליל יחסית וכל המשפחה תיהנה בו. חשוב שתשימו לב לקראת ההגעה למבצר לשביל מעט קופצני בין אבנים מול הנוף הכי מדהים בארץ. גם הדרך חזרה, היא מעט בעליה אך לא מאתגרת בכלל.

 

נסענו בכביש מספר 89 נהריה-מעלות, ופנינו בעקבות השילוט לכפר מעיליה. המשכנו עם הכביש ישר בעליה לתוך הכפר נוסעים ישר כל הזמן הכביש קצת מתפתל, עד שיוצאים מהכפר ומגיעים לשער הישוב מצפה הילה. המשכנו ישר עד לשילוט אל עבר נקודת התחלת הטיול. חנינו ליד השלט וחיפשנו את הסימון האדום ישר שיהיה חבר שלנו במסלול הזה אל מבצר מונפורט.

 

מול אזור החניה, ישנה כניסה לדרך נוף משגעת, לנסיעה עם הרכב, בשם דרך נוף  הילה – מנות, תוכלו לראות לפי השילוט במקום. לצדי הדרך יש מקומות נעימים לעשות פיקניק ואפילו קמפינג ללילה. כביש נוף מנות – הילה, יוביל אתכם קרוב לצומת כברי.

 

הטיול שלנו הוא לפי הסימון האדום אך בתחילת המסלול תראו סימון שחור הפונה ימינה. הטיול עם המסלול השחור יקח אותנו לתחתית ההר אל מעיינות נחל כזיב לטיול מאתגר של כ-4 עד 5 שעות ויש להיערך אליו בהתאם.

 

נלך כקילומטר בעקבות הסימון האדום בשביל רחב ומסודר בחורש גלילי, ים תיכוני. לקראת המבצר השביל נעשה  מעט סלעי. נוף נהדר ממרומי ההר מתגלה לנגד פנינו: הם הכחול באופק ורכסי הרים מלפנים.  נגיע לפיצול נרד עם הסימון האדום, הנוף עוצר הנשימה יעטוף אותנו, עת שנדלג על האבנים אל המבצר לפנינו.

 

הסיבה למורכבות הדרך נעוצה בנקודה האסטרטגית שהייתה כאן בעבר. מגדל השמירה שנשאר כמעט בשלמותו ובסמוך אליו התרחש הקרב האחרון של הצלבנים מול המוסלמים הממלוכים. כאן נותרו אחרוני הצלבנים ונלחמו עד הסוף. רשות הגנים הלאומיים ורשות העתיקות עמלו קשה והשקיעו רבות על מנת לפרוץ שביל גישה קל וידידותי לצד עבודות שימור.

 

ממרפסת התצפית נצפה אל פארק גורן. למרגלותינו זורם לו נחל כזיב שהוא אחד מהנחלים ופינות החמד היפות של הגליל המערבי. אם אתם רוצים להמשיך למטה לנחל כזיב פשוט המשיכו עם הסימון האדום לתחתית ההר. הירידה לנחל ארוכה, הטיול בנחל קסום והעלייה מאתגרת. אך הטיול בנחל כזיב הוא מהיפים בארץ כפי שכבר תיארנו ברשומה אחרת.

מוישלה

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך