כוכב הנופש

מגלים את בית שמש

גובה: 307 + מטר

שנת ייסוד: 1950

מספר תושבים: 160.000

העיר בית שמש נמצאת במרכז הגיאוגרפי של ארץ ישראל. היא שוכנת בנחלתו של שבט יהודה, בין ההר לשפלה. בית שמש מציעה מגוון רחב של אפשרויות טיול המלווים בנופים מרהיבים, מערות מסתוריות, מרחבים ירוקים והרבה היסטוריה יהודית.

פארקים בבית שמש

בית שמש מתהדרת בפארקים גדולים, יפיפיים ומושקעים במיוחד. מומלץ מאוד לבקר בפארק התפוח. הפארק נמצא ממש בכניסה לבית שמש מה שמאפשר הגעה קלה ונוחה בתחבורה ציבורית. בפארק מרחבי דשא ענקיים, מתקני משחק חדישים ואזורי ישיבה ופיקניק.

פארק נוסף ששווה ביקור הוא פארק ירמות. גם בפארק זה תהנו ממרחבי דשא גדולים, שבילי הליכה ורכיבה על אופניים ומגרשי ספורט שונים. בפארק הירמות מתקנים מיוחדים ואטרקטיביים המתאימים לכל גיל, השוכנים באזורים מוצללים ומוארים בלילה ניתן לערוך פיקניק ואף להבעיר מנגל באזורים הייעודיים לכך. גם לפארק זה קיימת נגישות נוחה למגיעים בתחבורה ציבורית.

 

מסלולים בסביבות בית שמש

בית שמש שוכנת בגבול הרי יהודה ושפלת יהודה. חבל ארץ זה מכונה גם "ארץ אלף המערות". הקרקע הרכה מאופיינת במערות רבות. חלקן נוצרו במשך השנים כתוצאה מחלחול מי תהום וחלקן נחצבו בידי אדם.

מערת הנטיפים היא מערה יפיפייה עמוסה נטיפים וזקיפים . המערה מוארת בצבעים שונים המוסיפים נופך ועניין לנטיפים והזקיפים בהם תצפו. המערה נחשפה באופן אקראי בעיצומן של עבודות חציבה במקום. בעקבות חשיפת המערה נעשו צעדים להכרזתה כעל שמורת טבע. הסיור בשמורה כולל סרט הסבר על של הנטיפים (ישנם דברי כפירה בסרט בנוגע לגיל העולם) אחר כך סיור בשביל מיוחד שהותקן במערה על מנת למנוע פגיעה בה. המערה מוארת ואין צורך בפנסים. הכניסה כרוכה בתשלום, רצוי להזמין מקום מראש אחרת הכניסה היא על בסיס מקום פנוי.

הרפתקה נוספת במערה תמצאו במסלול מערת התאומים. מערת התאומים היא מערת קרסט טבעית שנוצרה מהמסת סלעי גיר ע"י מים, שיצרו בה נקיפים וזקיפים. בכניסה למערה נמצא עץ תאנה עבות, אחריו נכנסים למערה בכמה מדרגות תלולות. בתוך המערה נצעד כמאה מטרים, בסופם נגיע לברכה חצובה בידי אדם. אם תשמעו ציוצים במערה, דעו כי אלו ציוצי העטלפים שהמערה היא ביתם. חשוב לדעת כי המערה סגורה בחודשים הלועזיים נובמבר עד סוף מרץ, זאת על מנת שלא להפריע לשנת החורף של העטלפים.

הגן הלאומי בית גוברין מהווה שרידים להתיישבות יהודית מסוף ימי בית שני. במקום מערות רבות, בורות מים, קולומבריום, מערות קבורה ומערות פעמון. הכניסה לגן הלאומי כרוכה בתשלום. גם לכאן כמו ליתר אתרי רשות הטבע והגנים מומלץ להזמין מקום מראש על מנת להימנע מסיטואציה בה משאירים אתכם בחוץ בעקבות עומס.

המלצה חמה לשוחרי מערות ואקשן היא חורבת מדרס, השוכנת בפאתי פארק עדולם, היא חלק מישוב קדום. הטיול בפארק הוא הרפתקני ומהנה במיוחד. אנחנו עומדים לזחול בתוך מערות מסתור שנחצבו בקרקע בסוף ימי בית שני בתקופת מרד בר כוכבא. לפנינו כ-20 דק' זחילה במערות חשוכות. חובה להצטייד בפנסים, רצוי בפנסי ראש. ישנם מחזירי אור קטנים המסמנים את הדרך. נוסף על מערות המסתור, באזור ישנם מערות קבורה, פירמידת אבנים עתיקה וקולומבריום. בתקופת החורף נהנה מפריחה מדהימה של כלניות הצובעות את השטח באדום מרהיב. בטיול בסביבות המערה חשוב להקפיד לא לסטות מהשבילים המסומנים. ישנם פתחים נסתרים של מערות ובורות שקשה להבחין בהם.

מסלולי מים

אם אתם מאלו שחייבים לראות מים בטיול, תוכלו למצוא בסביבות בית שמש יובלים קטנים, מעיינות ונחלים שיספקו את הצורך בטבילה מרעננת או שכשוך רגליים עצל.

נחל שורק זורם בעוצמה רבה באפיקו באזור בית שמש. בנחל זורמים מי ביוב מטוהרים ועל כן הכניסה למים אינה מומלצת. ניתן להגיע לנקודת צפייה בנחל על יד הישוב נוחם.

 

למעוניינים לטייל בנחל מומלץ לעשות זאת בנחל קטלב, יובלו של נחל שורק. נחל קטלב מציע נופים מרהיבים תוך כדי צעידה בירידה תלולה אך נוחה אל ערוץ הנחל. ההליכה היא בין מצוקים ומפלונים, בחורש עם עצי קטלב בעלי הגזע האדמדם בוהק, על שמם קרוי הנחל. באביב ישנה פריחה מאסיבית ומרשימה לאורך הנחל. המסלול מתחיל מחניון "בר בהר" ומסתיים בחניון נחל שורק. (המסלול אינו מעגלי)

נקודת מים נוספת היא עין רזיאל. עין רזיאל הוא מעיין קטן ופחות מוכר המזין שתי בריכות מים קטנות, רדודות ויפיפיות. לצד הבריכות ספסל ושולחן קטן. מקום שקט ויפה, גם אם לא מתכננים להיכנס למים.

עין מסילה גם היא היא בריכת שכשוך קטנה. היא המתמלאת מים מעודפי מתקן המים של מקורות (בעיקר בחורף). בנוסף, קרוב לבריכה ישנו חניון קטן עם משחקים לילדים של קק"ל. הבריכה לא תמיד מלאה. יש לקחת זאת בחשבון.

להנות בחיק הטבע

אם אתם מחפשים מקום לפיקניק באווירה שלווה ורגועה תוכלו לבחור בין פארק יער צרעה, בו מומלץ לבקר במצפה הנשיא. במצפה תוכלו להשקיף על עמק יער שורק ועל העיר בית שמש. יער המלאכים, הוא מיקום נוסף בו תוכלו לערוך פיקניק.

קברי צדיקים

אם תרצו לשלב ביום הטיול שלכם תפילה בקברי צדיקים, אין צורך להרחיק לצפון. תוכלו לבחור האם לשאת תפילה בקברו של דן בן יעקב סמוך לאשתאול, בקבר שמשון ואביו מנוח בצרעה, או על ציונו של רבי יצחק גברא הקבור במושב עג'ור ונודע כמקום סגולה.

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך