כוכב הנופש

מגלים את ירושלים

גובה: 715 + מטר

מספר תושבים: 999,000

לכל פינה בירושלים יש סיפור, סיפור שכדאי להכיר. כל סיפור בירושלים הוא פיסה מסיפורינו כעם. היום נצא לטייל בסביבת העיר העתיקה. את הרובע היהודי, הכותל וסביבתו כולם מכירים. נצא לצוד סיפורים בקרבת מקום.

טיילת החומות מאפשרת לנו להכיר את שני צדי החומה מנקודת מבט קצת שונה. טיילת החומות מאפשרת לטייל על חומת העיר העתיקה והמגדלים המשולבים בה. בטיול על החומות ניתן להתרשם מנופי העיר העתיקה והעיר החדשה גם יחד. לטיילת החומות מגיעים משער יפו, שם ישנה כניסה לטיילת מתוך רחבת הכניסה למגדל דוד. מומלץ לטרוח ולהכין "שיעורי בית" כדי להבין מה אנחנו רואים ולא להסתפק בהתענגות על הנוף האורבני המגוון. ניתן לסיים את הסיור בכמה נקודות שונות. מומלץ לעשות זאת בהר ציון ולשלב תפילה על קברו של דוד המלך.

קבר דוד שוכן בהר ציון ועולים אליו המוני בית ישראל להעתיר ולשפוך שיח על ציונו הקדוש של נעים זמירות ישראל. בכל מוצאי שבת נערכת בציון סעודת מלווה מלכה "סעודתא דדוד מלכא משיחא" בלווי כלי זמר וריקודים. בחג השבועות הידוע כיום היארצייט של דוד המלך המונים עולים למקום, לקריאת מזמורי תהילים ותפילה לישועה בכל המצטרך.

נעבור בשער ציון וניכנס לעיר העתיקה, ירידה במורד ההר התלול תביא אותנו לשער האשפות וכשנעבור אותו נגיע לעיר דוד. עיר דוד היא העיר העתיקה האמיתית של ירושלים. העיר העתיקה שאנו מכירים צעירה לעומתה. עיר דוד היא בת 3,000 שנה. העיר שוכנת על גבעה צרה מחוץ לטוואי חומות העיר העתיקה של ימינו. עיר דוד הינה המקום הראשון בירושלים בו התיישבו יהודים. דוד המלך הגיע למקום מחברון בה כונן את מלכותו, במטרה להתחיל בהכנות לבניית בית המקדש. בסיור בעיר דוד ניתן לראות חלקים מקריית השלטון, בה חיו מלכי בית דוד על פי השערת החוקרים. בטיולכם תוכלו להתרשם ממפעל המים העצום אותו יזם חזקיהו מאות שנים אחר כך כדי להבטיח מים לתושבי ירושלים בזמן מצור. ניתן לצעוד בתוך נקבת המים המוליכה את מימי השילוח או לבחור במסלול יבש. כדי לחזור לעיר העתיקה צועדים בדרך תת קרקעית, שהיא תעלת ביוב מימי בית שני. בתעלות אלו נמצאו ממצאים המעידים על כך שהיו יהודים שהסתתרו בתעלות אלו בזמן כיבוש ירושלים על ידי הרומאים. כדי להינצל ממרחץ הדמים שערכו הרומאים. נמצאו ממצאים מדהימים ומעניינים בהם טבעות חותם, מטבעות שונים, ראשי חיצים, תכשיטים ועוד. סיור בעיר דוד הוא מסע מרתק לירושלים בימי בית ראשון ושני. הוא חוויתי ומהנה ומשלב הרבה ידע עם חוויה של הליכה הרפתקנית בתעלות ומנהרות חשוכות וצליחה של נקבה צרה בתוך מים קרירים. יש להצטייד בפנסים.

סמוך מאוד לשער שכם נמצאת מערת צדקיהו. זו היא מערה ענקית מעשה ידי אדם מתקופת בית שני. המערה נוצרה כאשר חצבו מתוכה אבנים לצורך בניית מבנים בירושלים. המערה יוחסה בעבר לאותה מערה דרכה ברח צדקיהו המלך מירושלים הנצורה על ידי הבבלים לערבות יריחו. כיום סבורים החוקרים כי לא יתכן שחזקיהו ברח דרך מערה זו המצויה בצידה הצפוני של ירושלים העתיקה, אלא מדובר במחצבה מימי הורדוס. המערה מוארת ואין צורך בפנסים. (אלא אם כן רוצים להיכנס לחלקים פנימיים בה שבהם לא מותקנת תאורה. על מנת לבקר בחלקים הפנימיים יש צורך בתיאום ואישור מיוחד) הכניסה כרוכה בתשלום.

אם אתם רוצים ליהנות מאווירה ירושלמית פסטורלית וירוקה או מחפשים לוקיישן ליום צילומים בירושלים תוכלו להגיע לפארק טדי. פארק טדי נמצא למרגלות העיר העתיקה. המטיילים בו ימצאו מרבדי דשא, שבילים נוחים לטיול ולרכיבה על אופניים ומזרקות מים מרשימות הפועלות בשילוב פעלולי אורות ומוזיקה היוצרים חוויה רב חושית.

מיקום נוסף הפופולרי מאוד לצילומי חלאקה הוא השכונות הפסטורליות משכנות שאננים וימין משה. שכונות אלו הוקמו על ידי השר היהודי הבריטי משה מונטפיורי והיו השכונות היהודיות הראשונות שנבנו מחוץ לחומות העיר העתיקה. הצפיפות, המחלות ומחירי השכירות בעיר העתיקה הביאו את מונטפיורי לבנות שכונה במפרט טכני גבוה מאוד, על פי המושגים דאז. כיום המקום יפיפה ומטופח. טחנת הרוח, השבילים המסוגננים, המזרקות וסגנון הבנייה הייחודי הופכים את הטיול במשכנות שאננים לחוויה מיוחדת במינה. גם כאן כדאי להכין שיעורי בית בהיסטוריה ולא לשכוח מצלמה.

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך