כוכב הנופש

מגלים את צפת

גובה: 900 + מטר

מספר תושבים: 38,033

צפת, עיר המקובלים. אחת מארבעת ערי הקודש בארץ ישראל. עיר בעלת הוד קדומים וקדושה מיוחדת. סמטאותיה הצפופות של העיר מושכות אליהן יהודים מכל העדות החוגים והזרמים שאיוו להם למושב את העיר המשקיפה על הרי מירון, צופה על הכינרת ושופעת חן ייחודי שלא תמצאו בשום מקום אחר.

העיר העתיקה בצפת היא מקום ייחודי ששמר על אוטנטיות מיוחדת. סיור בעיר העתיקה הוא מסע בעקבות גדולי עולם, שחיו בצפת וממנה האירו את אור תורת הנסתר בעולם. נוכל להיכנס לבתי הכנסת העתיקים בהם התפללו גדולי חכמי הקבלה והפסק ולהתבשם מהקדושה החופפת עליהם כבר מאות שנים.

כך לשם דוגמא בתי כנסת של האר"י, הספרדי והאשכנזי, שלכל אחד סיפור משלו. על פי המסורת בית הכנסת האשכנזי הוקם על מקומו של "חקל תפוחין קדישין" השדה הפתוח אליו היו יוצאים האר"י הקדוש ותלמידיו לקבל את פני השבת בשירת הפיוט "לכה דודי" שחובר בצפת. בית הכנסת הארי הספרדי לעומת זאת נחשב לבית הכנסת העתיק ביותר בצפת, ונמצא ממש מעל בית העלמין העתיק של צפת. ישנם עוד בתי כנסת רבים עתיקים כחדשים שלכל אחד מהם סיפור מיוחד משלו.

בבית העלמין העתיק תוכלו להתפלל ולשפוך שיח על קברם של גדולי עולם. בית החיים הזה הוא מהעתיקים בישראל. בשטח ההר נמצא קברו של התנא רבי פנחס בן יאיר. בחלקה מיוחדת נמצא מקום מנוחם של חכמי הקבלה שחיו בצפת. האר"י הקדוש, תלמידו המפורסם ר' שלמה אלקבץ מחבר הפיוט "לכה דודי" ותלמידים נוספים, ה"בית יוסף" – ר' יוסף קארו, הרמח"ל ועוד.

רבים נוהרים ביום שישי לקברו של ר' לייב בעל הייסורים, ממחדשי ההתיישבות האשכנזית בצפת. אמירת כל ספר התהלים ביום שישי אחר חצות על קברו, נודעה כסגולה פועלת ישועות. עוד אחד מהציונים שהפך למוקד עליה לרגל הוא קברו של ר' אברהם דב מאבריטש ה"בת עין". הוא נפטר בשנת תר"א עת השתוללה בצפת מגיפה נוראה שהפילה חללים רבים. ה"בת עין" אמר כי יפטר במגיפה והוא יהיה חללה האחרון ואכן עם פטירתו נעצרה המגיפה.

אחרי נשיאת תפילה בבית כנסת או בבית העלמין נרצה לצאת לטייל. על גבול העיר העתיקה שוכן רובע האמנים. הרובע הוקם עם שחרורה של צפת במלחמת תש"ח על חורבותיה של שכונה ערבית עתיקה. נופיה של צפת וקסמה המיוחד מהווים מוקד משיכה לאמנים שבאים לשאוב השראה וליצור יצירות מקוריות וייחודיות. סיור ברובע הוא תענוג לחובבי האומנות היהודית, על כל סוגיה וענפיה.

כדי להתרשם מהנוף המרהיב הסובב את צפת מומלץ להעפיל לגן המצודה. הגן שוכן במרומי צפת בלוקיישן מושלם. ניתן לצפות מהגן על כל צפת והרי הגליל הסובבים אותה עד לכינרת. במקום שרידי מצודה עתיקת יומין עוד מימי בית שני ומערה גדולה ששמשה בעבר באר מים. הגן מלא צמחייה מוצל ברובו ויש בו גם גן משחקים לילדים.

מקום נוסף מושלם לבילוי נעים בלי להתרחק מדי מהעיר הוא עמק התכלת. זו היא שמורת טבע יפיפייה בתוך צפת סמוך לתחנה המרכזית, בה תוכלו לנשום טבע. בעמק התכלת ברכות נוי ציוריות בהן שוחים ברווזים, שבילי טיול נאים וגשרונים קטנים העוברים מעל פלגי המים. ניתן לטייל גם בנחל עמוד עליון שבעונה זו שופע פריחה וברכותיו מלאות במים. את המסלול ניתן להתחיל בצפת לכיוון מירון או ההפך.

סמוך לצפת משתרע יער בירייה הצופן שפע מסלולי טיול, עתיקות מעניינות וקברי צדיקים. אחד מהשבילים הוא טיילת בירייה היוצאת משכונת איביקור ומגיעה עד לכביש המוליך למצודת בירייה. אפשר גם להגיע ישירות למצודה ולהנות מתצפית עוצרת נשימה על כל האזור, שטחי פיקניק ושבילי אופניים.

מי שמחפש מסלולי טיול הכוללים מים ומעיינות, או מחפש מקום לטבילה יוכל לבקר במעיין עין כובס. מעיין קטן ובו מים צלולים וקרירים הנמצא במורדות צפת. תוכלו להנות בו גם מהנוף המרהיב. מעיין נוסף הנמצא ממש בתוך צפת הוא עין אורות האר"י. ניתן לטייל בשביל הליכה במקום, לצפות בנוף המרהיב ובפרות הרועות באחו.

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך