כוכב הנופש

מוישל'ה ממליץ ללכת לשלכת

הסתיו הצבעוני: מוישל'ה ממליץ ללכת לשלכת: עם בוא החורף, וברכות הגשם הטמפרטורה יורדת והעצים משילים את עליהם. | בתקופה זו, יער פרוזדור ירושלים הוא המקום המרהיב ביותר לצאת להצטלם ולטייל בו. | טיול מוצל בסתיו הקריר.

בחודשי הסתיו, כשהטמפרטורה יורדת ונעשה פחות חם מאשר בקיץ הישראלי הלוהט. הימים מתקצרים ועלי העצים לא מקבלים מספיק אור כדי לבצע את תהליך שנקרה פוטוסינתזה. תהליך שמספק להם מזון ופרט חיוני וחשוב לבריאותם.

הקב"ה ברא שבתקופת דמדומים זו העצים לא יצליחו לייצר כלורופיל בעליהם הירוקים. אט אט העלים מתחילים להצהיב, חלקם האחר מאדימים ואז נושרים. זוהי השלכת המוכרת לנו משום שהעצים מתרוקנים מרוב העלים ומסביבם יש המון עלי שלכת מפוזרים.

בתקופה זו, אני ממליץ מניסיוני לצאת אל אזור מיוער בעצים נשירים, עם מצלמה ומצב רוח, כדי ללכוד את הלוקיישן והרגע המתאים. המיקום המושלם לטעמי נמצא בפרוזדור ירושלים במסלולי עין חמד ויערות מבשרת, נקובא וקיבוץ צובה.

דרכי הגעה

אם אתם באים מאזור המרכז, בכביש 1 לכיוון ירושלים פנו במחלף הראל ימינה לכביש 3965, והמשיכו בנסיעה ישר עד לכיכר צומת הר איתן. משם ימינה לכביש 395 עד למגרש החניה של קיבוץ צובה. לקיבוץ צובה מגיעים מיניבוסים מיוחדים שעוברים במחלף עין חמד.

מחניון הקיבוץ יורדים בשביל מסומן ירוק כשלוש מאות מטרים עד לפיצול שבילים. שם פונים ימינה כחמישים מטרים עד לשלט המוביל אל המעיין. בדרך כלל הנקבות נעולות, ולכן לפתיחתן יש צורך לתאם עם מזכירות קיבוץ צובה.

המעיין הקטן והמקסים הנובע מהנקבה, נמצא בלב מדשאה שהוקמה ומתוחזקת על ידי אנשי הקיבוץ. הנקבה גדולה במיוחד ומיוחדת, ואף מתפצלת בסופה. במקום תעלה המובילה את המים מנקודת מקור הנביעה אל בריכה חצובה בסלע הירושלמית, ששימשה לאגירת המים ולוויסות מיטבי שלהם.

בסמוך עומדת נקבה נוספת המובילה מים לברכת אגירה גדולה ומקורה. לידה נמצאות שתי בריכות חשופות, כנראה שימשו בעבר לייצור חומר לקדרות בתקופת בית שני. אפשר שברכת האגירה שימשה כמקווה טהרה לקהילה יהודית שהייתה במקום.

צובה, ששמה נקרא על שם הכפר הערבי סובה שקדם לו. מוזכרת בנביאים כמקום מגוריו של אחד מגיבורי דוד המלך, יגאל בן נתן מצובה. במקום תל ועליו שרידים רבים שנותרו היום על התל, ובראשם מבצר שהיה אחד משרשרת מבצרים שהוקמו בתקופת מסעות הצלב על הגבעות הרמות לכל אורך הדרך מיפו לירושלים.

הגן הלאומי עין חמד

לא רחוק משם נמצא הגן הלאומי עין חמד. הגן שוכן בצמוד למחלף חמד על כביש 1, כרבע שעה נסיעה מירושלים וכחצי שעה נסיעה מהמרכז. הגן, שהינו אחד מהמקומות היפהפיים ביותר בישראל, מהווה פנינת טבע קסומה בלב אזור כפרי ומיושב. מגיע לשיאי יופי אחרים בתקופה זו, בימי הסתיו.

הגן הלאומי, שוכן לאורך קטע של נחל כסלון, ובו עצי דולב רבים. עצי הדולב משליכים בסתיו את עליהם ויוצרים שטיחים ומרבדים של אדום, צהוב וכתום. ההליכה בגן עוברת בשביל בין המרבדים וליד המבנה חווה צלבני מבוצר שנותר במקום וניתן להיכנס לתוכו.

המקום שימש כבית הבראה במאות השנים האחרונות, לאור נתוני היופי יוצאי הדופן שבמקום. ההליכה בגן היא קלה ונגישה לכל הגילאים, וניתן להתנייד גם עם כיסאות גלגלים ועגלות תינוק. משך הטיול כשעה וניתן לערוך בגן פיקניקים ולבלות בו יום שלם. הכניסה לגן הלאומי היא בתשלום.

מוישלה

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך