כוכב הנופש

מסלול אופניים באזור יבניאל

משפחת דאצ'בסקי יצאו למסלול אופניים אתגרי בהרים הסובבים את מושבת יבניאל הקסומה. אחרי שהצטיידו בכל מה שנדרש, יצאו בני המשפחה למסלול המרהיב המשלב סינגלים ושבילי עפר ונמשך לאורך של למעלה מ-30 קילומטרים.

את בין הזמנים הזה החלטנו לגוון עם מסלול אופניים מאתגר שמתחילה ממעיין מדהים הסמוך ליבנאל. את הרכב חנינו בתחנת הדלק שבמרכז יבנאל, חצינו את כביש הרחוב הראשי של המושבה למערב (רחוב דרך המושבות) ובמעלה רחוב ישראל שרפמן התחלנו את הרכיבה למערב.

אני והנערים פנינו לימין ברחוב דרך ההר. בכיכר, אחרי שני קילומטרים, פנינו בעלייה לדרום לכיוון בית הקברות. כמובן שמלבד בדיקת תקינות האופניים בטרם הרכיבה, נשאנו על עצמנו חלקי חילוף בסיסיים ואביזרים לתיקון צמיגים, וכמובן קסדות ומגיני ברכיים ועל גבינו מספיק מים.

מבית הקברות עלינו בעלייה תלולה מאוד לרמת סירין, תחילת הדרך בעלייה בכביש סלול ובהמשך עלייה תלולה בדרך עפר שרובה במצב טוב שטופלה בשנים האחרונות. במהלך העלייה שני אזורים תלולים בהם צעדנו ברגל ודחפנו את האופניים בקטע של כ- 70 מטרים לפני עין חרצית, וקטע נוסף קצר יותר באזור ק"מ הרביעי .

עצרנו בעין חרצית במקום ברכה נחמדה ונקייה עם מים לא עמוקים. חשוב לי לציין כי כעת המים היו מלוכלכים ומזוהמים אך בעבר הייתי כאן והיה ממש מקסים. המשכנו בעלייה, מאוכזבים מעין חרצית ואחרי כקילומטר נוסף סיימנו את הטיפוס המשמעותי והקשה של המסלול.

מכאן הדרך מעט תלולה המשכנו כקילומטר עד לעין חדה שם ירדנו לבדוק את מצב המים. במקום נמצאת בריכת מים שהיא בעצם מתנקזת לשוקת מלבנית לעבור פרות רועות. הבריכה לא עמוקה, גם היא הייתה עם מים לא מזמינים ולכן לא נכנסנו. בריכות ניקוז סגורות עם פתח עליון קטן ללא סולם ומהן עוברים המים לשוקת.

מעין חדה פנינו עם הדרך למזרח, עקפנו ממזרח את ערוצי נחל עין חדה היורדים מערבה ואחרי כשהשלמנו שבעה קילומטרים עצרנו לרגע לתצפית ליד המחצבה העתיקה. המשכנו עוד קילומטר, וליד כרם ענבים, בצומת שבילים פנינו מערבה ועם הדרך גלשנו במהירות עד לצומת השבילים והשלמנו עשרה קילומטרים.

כאן כבר ירידה מהירה עד הקטע התלול עוד כקילומטר. המשכנו לדווש עוד כקילומטר וחצי, עד עין רכש. סוף סוף מצאנו בריכה מלבנית מזמינה מאוד עם מים צלולים בזרימה רבה. לאחר רחצה והפסקת קפה המשכנו את הרכיבה במורד נחל רכש.

המשכנו לדווש בכיף, עברנו שרידים של תחנת קמח עתיקה וממנה המשכנו עם הדרך במעלה נחל תבור. כבר צעקנו זה לזה בסיפוק שכבר חמישה עשר קילומטרים מאחורינו. חצינו בחדווה את נחל תבור שזרם בקטנה, במה שנקרא: "גשר אירי" שחולף בתוך המים.

עלינו את הכביש העולה לכפר קיש, פנינו למערב, לאחר כ- 50 מטרים פנינו לדרך לצפון ועם הדרך עלינו במעלה נחל כמא. עברנו לצד ערוץ הנחל ובצמוד למטע הזיתים, חצינו כ- 70 מטרים בין שורות העצים והמשכנו עם הדרך לצפון.

הדרך הופכת לסינגל נוח של עוד כקילומטר וחצי עד למפגש בו פנינו ימינה וחצינו את ערוץ הנחל למזרח. את שער הבקר הנעול  אחרי קילומטר נוסף בהערכה גסה, עברנו תחת השער כשאת האופניים העברנו מעל. עם הדרך המשכנו במעלה הערוץ לצפון.

עוד קילומטר רכיבה, עוד שער בקר נעול נוסף, כאן חצינו את הערוץ המגיע ממזרח לנחל קמה, בדרך זו המשכנו לצפון עד לעין החמישה. בעין החמישה עצרנו לטבילה שניה, במקום בריכה גדולה לא עמוקה עם מים מזמינים נקיים המוזנים לבריכה בצינור עם זרימה טובה ומרעננת לגוף שכבר מתחיל להיות מותש.

חזרנו לפוש האחרון של המסלול, פנינו לצפון מזרח, בתלילות בינונית עלינו ועלינו ובצומת השבילים פנינו צפונה. בין הכרמים והשדות רכבנו עוד כמה קילומטרים טובים בדרך נוחה יחסית. בצומת הדרכים, אחרי  שהשלמנו כבר 26 קילומטרים וכבר היום נטה לרדת, פנינו לצפון ובירידה מהירה גלשנו לכיוון כביש 767.

מעט לפני הכביש פנינו עם הדרך בירידה למזרח ועצרנו בעין שרונה לטבילה קצרה נוספת ומהירה. יש כאן בריכה מוצלת נחמדה רדודה ומזמינה עם מים נחמדים ונעימים. משם המשכנו למזרח, רכבנו עוד כ-100 טרים עד לסינגל לצפון שמתחיל לרדת בתלילות, ירדנו ברגל כחמישים מטרים ומשם המשכנו את הרכיבה במורד הנחל למזרח.

זמן מנחה כבר התחיל לדחוק בנו ולכן למרות שעברנו ליד עין טבילה לא נכנסנו אליו. יש במקום בריכת מים רדודה ולידה מבנה מבוטן עם ברכה קטנה מאוד עם מים נקיים וצלולים שמשמשים מתבודדים רבים כמקווה טהרה.

כאן יש שביל רכיבה נוסף שיורד בצד הצפוני של הערוץ ומגיע עד פאתי יבנאל, בהמשך שביל צר סלול במורד הנחל עד המפגש עם כביש הרחוב הראשי של יבנאל בו רכבנו על המדרכה לצד הכביש עד לתחנת הדלק.

יותר מ-30 קילומטר רכיבה קשה לכל אחד, ולכן אחרי מנחה ומעריב בבית הכנסת של ברסלב במושבה התקשרתי לאשתי והודעתי לה כי אנחנו נמצא צימר מקומי כדי לנוח בו את הלילה על מנת שנוכל לחזור הביתה בשלום מחר. אם אתם קבוצה או משפחה כוכב הנופש יכול להמליץ לכם על אחוזת דובדבן וילה ביבנאל.

מוישלה

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך