כוכב הנופש

היסטוריה ונוף: מסע אל הכפר התלמודי עכברה

מוישל'ה דאצ'בסקי יצא בעצת חבר אל נחל עכברה המתפתל בין נופים הרריים והיסטוריה יהודית מיוחדת וקסומה המשלבת בין כפר מתקופת הגמרא העונה לשם עכברה לבין אגדות על אוצר מיוחד שהסיט את הכובש נפוליאון ממסלולו

בעיבורו של צפון הארץ, באזור מתויר ומטויל, מתחבא נחל נחמד ומיוחד עמוס בנופים ובהיסטוריה יהודית – נחל עכברה. חבר, חובב טיולים עימו שוחחתי נזף בי על כי טרם לקחתי את ילדיי למסלול הזה. לכן, חיש מהר ארזנו תרמילים ויצאנו לעבר מצוק עכברה הנודע.

ממחלף אליפלט נסענו לכיוון צפת בכביש מספר 89. עברנו על הגשר הענק שחולף מעל ערוצו של נחל עכברה, ותכף נקדיש לו פסקה נחמדה. כחצי קילומטר אחריו פנינו שמאלה לעבר הכפר. לאחר כ-250 מטר יש פנייה ימינה לחניון אליו פנינו מועדות, ניתן להמשיך מכאן ישר עד לעבר הכפר עצמו.

מצוק עכברה הוא צוק אדיר בצלעו המזרחית של נחל עכברה. מדובר בנחל אכזב בגליל העליון, שראשיתו במורדות הדרומיים של שכונת הר כנען הצפתית, המתנשאת ברום של כ-850 מטרים מעל פני הים. הנחל מסתיים בחיבור לנחל עמוד, בסמוך לכביש 85.

הוא עובר בראשיתו בערוץ עמוק בין שכונותיה המזרחיות של העיר צפת, ומשם ממשיך דרומה, וחוצה את כביש 89 תחת גשר. משם ממשיך הנחל דרומה, לצד הכפר עכברה, שם חובר אליו נחל רבי ינאי, ועובר למרגלות מצוק סלע עכברה עד החיבור לנחל עמוד, בסמוך ממזרח לצומת נחל עמוד.

שמו של הנחל הוא כשמו של היישוב מתקופת בית שני ומתקופת התלמוד עכברה, אשר שמו השתמר בשם הכפר הסמוך. באפיק הנחל מספר מעיינות יפהפיים, ובהם עין רזים, עין הדס, עין ינאי, ועין סלע.

אזור המצוק הוא שמורת טבע סגורה למטיילים. ניתן לצפות ולהתרשם מעוצמתו מדרך העפר שיוצאת מעכברה בסמוך למצוק, ומגיעה עד לכביש מספר 85. הדרך מסומנת בסימון כחול, לרכב שטח בלבד.

בסביבות המצוק יש קברי קדמונים ומערות מתקופת התנאים ואף לפניה. ניתן לראות כמין סיתותים מופלאים בסלע הענקי, ואף קימור סלע שדומה לשער. ואכן, בספרו של המקובל רבי נפתלי בן יעקב אלחנן "עמק המלך" שנכתב באמסטרדם לפני כמה מאות שנים נרמז על הימצאות אוצרות גנוזים ליד עין-כחל.

גם בספר "חיבת ירושלים" של רבי חיים הורוביץ שנכתב לפני כמאתיים שנה, נכתב כי "סמוך לעכברא, בדרך שהולכים בה מהעיר צפת לטבריה יש בקעה גדולה ועמוקה מאד ובתחתית הבקעה יש מעיין מים צלולים שנקרא 'עין כחל' ועוברים דרכו ובצידו המזרחי יש הר גבוה מאד ובראש ההר חצוב כדמות שער סתום ובהר זה נגנזו הכלים הקדמונים והיקרים של בית המקדש".

האגדה מספרת כי במערה הפעורה באמצע המצוק החביאו את כלי המקדש. בזמן הכיבוש הצרפתי באזור, האזור נחרש בעת שחיפשו חיילי נפוליאון את האוצרות בנחל. היסטוריונים מייחסים את מפולות הסלעים לפיצוצים של הגדוד אותו הקצה נפוליאון לחיפוש הנואש, בשעה שצר על עכו הסוררת.

הדבר המקסים שבמסלול הזה הוא הנגישות. מסלול נחל עכברה מתחיל מכביש צפת ראש פינה ומגיע עד צומת קדרים, נקודות נוחות יחסית ונגישות בשונה ממסלולים אחרים שמרוחקים מנקודות תחבורה וכבישים.

מי שמעוניין, יכול גם לקצר. ניתן להתחיל מרחוב האחד עשר בצפת מהמעיין ולסיים בכפר עכברה. הכפר, הוא כפר ערבי קטן, היושב על גדת נחל עכברה. מהכפר ניתן להשקיף על סלע עכברה העצום עליו דיברנו קודם לכן. כמו כן, סמוך לכפר נובע בנחל עין כחל שאף זורם במורד הנחל במרבית ימות השנה.

באזור תמצאו עוד כמה פנינות קסם שהמשפחה יכולה ליהנות בהן במהלך הטיול. בצד כביש הגישה אל הכפר, יש חניון מוצל עם שולחנות פיקניק מותאם מאוד לארוחות בוקר, או ערב קלילות. מהמקום ניתן להשקיף גם על הגשר הגבוה בארץ בגובה 80 מטר העובר מעל ערוץ הנחל.

מוישלה

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך