כוכב הנופש

מסלול מרענן לחורף: מסע אל הרג'מים בהר עידו

החורף מספק לנו יופי של מזג אוויר בנגב, משפחת דאצ'בסקי ניצלה את מזג האוויר הסגרירי למסלול מרהיב במכתש רמון אל פסגת הר עידו ועל מערומי הרג'מים שהמטיילים ערמו שם במשך השנים. הנוף עוצר נשימה ובנו נותרו רק חוויות.

 

אחרי שהתמקדנו קצת במרכז, עקב מגבלות אזורי הטיול בזמן המלחמה, החלטנו קצת לנצל את החורף הקריר ולרדת דרומה. יצאנו לכיוון מכתש רמון, אל הר עידו שהוא למעשה הר מיוחד הממוקם בצידו הדרום מערבי של מכתש רמון הקסום והתיירותי.

התופעה שמייחדת את ההר הזה מהרים אחרים היא, שעל ראש ההר בנו מטיילים במשך השנים רוג'ומים – גלי אבנים בצורות שונות. הגלים מתנשאות אל על ומשוות למסלול, נבלעות בנופי הבראשית הסובבים אותם, ויוצרות מראה מיוחד, מרהיב ועוצר נשימה.

 

כאמור, הר עידו הוא למעשה הר בשוליו הדרום-מערביים של מכתש רמון. מפסגת ההר שגובהה 959 מטר והיא אחד ההרים הגבוהים בנגב ניתן לצפות למרחב מדברי גדול. בעבר היה על פסגת ההר רוג'ם – גל אבנים מרהיב.

גלי אבנים כאלו מיוחסים בהר הנגב לתקופות קדומות, אולי דור המבול. בהמשך, בארבעים השנים האחרונות, יצרו מטיילים במקום, רוג'ומים בצורת מגדלי אבן בגדלים שונים, חלקם גבוהים מגובהו הממוצע של אדם וכך ההר הפך לאתר תיירות מדברי.

 

הר עידו נכלל בשמורת הטבע הר הנגב שהיא שמורת הטבע הגדולה בישראל. ההר הוא אחד ההרים היוצרים את ה"מסגרת" הדרומית של מכתש רמון ומדרומו מתחתר לעומק נחל ערוד המתנקז לנחל פארן. ההר בנוי מסלעי גיר ודולומיט קשים, אך שכבות הסלע יוצרות את המראה הבראשיתי שמאפיין את האזור.

הגענו מדרכינו הארוכה, מכיוון ירושלים אל צומת הרוחות מצפון למצפה רמון, שם פנינו מערבה לפי השילוט לבורות לוץ. נסענו בכביש ארוך כ-30 קילומטרים. מול הפניה לבורות לוץ פונים שמאלה לדרך עפר לרכב 4*4 המסומנת בסימון שבילים כחול.

 

דרך העפר יורדת במעלה ערוד, ומגיעה לאחר כתשעה קילומטרים לשביל רגלי המסומן אדום. השביל מטפס בתלילות שמאלה אל ראש ההר. נצא מבורות לוץ, נחצה את הכביש, נרד בערוץ בכיוון דרום מערב ולאחר קילומטר נתחיל לטפס עם השביל, בכיוון צפון אל הר רמון.

צעדנו וצעדנו, ואחרי שעה ארוכה נרד מהר רמון אל שפת המכתש ומשם עם השביל דרומה עד לדובדבן שבקצפת המכתש – מצפור מעלה ערוד. מקום ששווה לגמרי את כל המאמץ, ממנו נשקפת תצפית מדהימה של כל המכתש.

 

נמשיך בדרך הרכב עד ראש מעלה ערוד וממנו נעלה ב”מעלה הריבסים” לרמה מישורית על שפת המכתש. נלך עוד כשלושה קילומטרים בכיוון צפון מערב, על שפת המכתש עד למפגש עם סימון אדום שעולה מהמכתש.

המשכנו עם השביל ולאחר ירידה קצרה טיפסנו אל פסגת הר עידו היפה שה"רג'מים" שלה מתנוססים במלוא תפארתם על ראש ההר שכל מרגלותיו טבעות של שכבות חול וסלע בשלל צבעים ששוות לגמרי כל מאמץ בטיול המושלם אל פנינת הנוף המדהימה.

 

מפסגת הר עידו ירדנו מערבה ,כקילומטר וחצי, אל חניון הלילה באפיק נחל ערוד. חשוב לציין למטיילים שצריכים מים, גם אם היום חורף וגבי הנחלים בדרך כללל מלאים – אם אתם זקוקים למים ביום, תוכלו לקבל אותם רק בחניון בורות לוץ.

לסיכום, הרוג'ומים והתצפית הנרחבת שבראשו יחד עם בדידותו במרחב המדהים של מכתש רמון המתויר, הפכו את ההר לאתר תיירות מבוקש בפני עצמו, בקרב מטיבי הלכת ונהגי רכבי השטח.

השביל המסומן באדום עולה להר מכיוון צפון (נחל רמון ומצד דרום (נחל ערוד). מסלול הטרק, שביל סובב מכתש רמון שצבעו סגול מתחיל ממערב ומתאחד עם השביל המסומן באדום.[4]

נקודות עניין חשובות לטיול בהר עידו

נקודת התחלה: בורות לוץ

סימון שבילים: אדום

מתאים ל: מיטיבי לכת

עונות מומלצות: חורף, אביב וסתיו.

מוישלה

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך