כוכב הנופש

מערת ישח: מערה יפה עם חלון לנוף

מערות ישח שבהר הכרמל הינם קבוצת מערות קטנות הפעורות במצוק. המערות חסרות כל יחוד אך הנוף הנשקף מהשביל העובר במקום לעבר הים וערוצו של 'נחל אורן' יפה ביותר. משפחת דאצ'בסקי פתחה איתו את הצהרים ולא הפסיקה להלל את הנוף השווה. הקיץ התחיל רשמית, ואנחנו החלטנו לנצל את שעות השמש הארוכות לטיול מרהיב באזור הכרמל המערבי.

לא הרחק מבית אורן נמצאת מערת ישח המתויירת. המערה הענקית, הינה מערת אבן הנמצאת בפארק הכרמל, המתפתל בין גבעותיו של הכרמל לים התיכון התכול. על תוואי שביל ישראל מקטע 13 מיגור לחניון נחל אורן. מדובר במערה קראסטית – חלל הנוצר מהמסת סלעי גיר ודולומיט עקב חדירת מי גשמים. התהליך הותיר בחלל המערה נטיפים וזקיפים ויש לה מבנה קשתי בכניסה. ברחבה נובעות זוויות נופיות מיוחדות ומדהימות, בשעות השקיעה. גווני הכתום של קרני השמש, מתנגשות ומתנפצות על צלעות המערה וצובעות אותה בגוון אפור -שחור בסימביוזה מיוחדת של צבעים.

המערה היא חלק מקבוצת מערות קטנות הפעורות במצוק. הן חסרות כל יחוד אך הנוף הנשקף מהשביל העובר במקום לעבר הים וערוצו של נחל אורן יפה ביותר. למרות שהיא נמצאת בליבו של אזור מתויר מאוד, אך עדיין מערת ישח אינה מערה המוכרת לכל כך הרבה מטיילים. זאת מאחר שהיא מוסתרת וקצת אפילו מרוחקת יחסית מהחניונים של מסלולי הכרמל.

מערת ישח דרכי הגעה

כדי להגיע למערת ישח החנינו את המכוניות שלנו בחניון רקית. כדי להגיע לפה עליכם לעלות עם כביש 721 המגיע לבית אורן וממשיך לכפר הדרוזי עוספיא. ממש לפני חניון האגם פנו ימינה לכיוון אחוזת יערות הכרמל. נוסעים על הכביש כקילומטר ומעט לאחר עיקול חד בכביש נראה את שביל ישראל (וסימון ירוק) שאיתו נרד ברגל ימינה כקילומטר עד למערות.

חניון רקית הוא חניון יום וסמוך אליו גם חניון לילה. משם לכו עם הסימון של שביל ישראל שבמקביל אליו תראו גם סימון שבילים ירוק. רדו אתו למטה עד שתגיעו למפגש עם כביש אספלט, הכביש המחבר בין מלון יערות הכרמל לכביש 721 העולה לבית אורן. כאן, מולכם, מתחיל המסלול.

הוראות התמצאות במסלול עצמו

בצדו השני של הכביש נמצא שער בקר ומעליו שלט ישן הנושא את השם מערת ישח. מכאן יוצא אזור קצר של הליכה בתוך חורש טבעי, שלאחריה הופכת הדרך לחשופה לחלוטין. בתקופת הסתיו נכונה לכם חווית פריחה משגעת של כרכומים ונרקיסים. עכשיו העסק קצת צולע אבל עדיין נוף ירוק עד של הר הכרמל המשגע.

הלכנו לאורך השביל המסומן המתפתל העובר לאורך שדרת כוכים. הכוכים מרשימים ודומים לחלונות עגולים בתוך קיר האבן הגדול הנמצא משמאל. הדרך הזאת, מיוחדת ומרשימה,  לכל אורכה זורם צניר אבן, ארוך ויפהפה, המתפתל לאורך חלקו התחתון של קיר האבן ומזכיר מעין גל. צניר, כפי שהסברנו מעל במה זאת בעבר, הוא למעשה חצי צינור, כלומר, מבנה אבן עגול של צינור חצוי.

בשלב זה, צעדנו בזהירות לאורך מצוק יפהפה עד שהגענו למתחם עם קיר אבנים עתיק. במרכז המבנה החרב, מתנשא קיר ובו חלון, ממש מאחוריו נראה חלל ענקי בלב ההר שבתוכו חדרים קטנים. זוהי מערת ישח, היא נישאת לגובה רב ופתח הכניסה שלה קשתי ומקומר.

נכנסנו פנימה, ומיד הבנו את משמעות השם המוזר. כדי להיכנס למערה, נאלצנו להשתוחח ולעבור בפתח הצר. ואז, נחשפנו לאחת מהמערות המרהיבות, שראינו בישראל. גובהה הפנימי של המערה הוא כ-5 מטרים ועומק המערה כ-12 מטרים.

אוהבי לכת יוכלו לצעוד אל חניון פתחת נחל אורן הנמצא כשעתיים הליכה, ממשיך על תוואי שביל ישראל. אנחנו חזרנו לחניון, ובכך משך ההליכה למערת ישח וחזור לחניון רקית הסתכם בכשעה וחצי. כמובן מומלץ עצרנו בדרך להפסקת אוכל וקפה, שהוסיף עניין וזמן בדרך שלנו.

מידע נחוץ על מערות ישח

  • ההליכה על סלעים, ועלולה להיות מסוכנת
  • כניסה בחינם
  • מתאים לאביב ולסתיו
  • מסלול לא נגיש לעגלות
  • רמת קושי בינונית
מוישלה

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך