כוכב הנופש

מפלי רז: פיקניק חורף

מפלי רז: פיקניק חורף בטוסקנה של ישראל. הימים הגשומים בחורף מהווים הזדמנות יחידה בשנה לתפוס את מפליו הגועשים של רמות מנשה. | לפני השלג, משפחת דאצ'בסקי יצאו לתפוס את הסלעים המדורגים שהופכים למפלים שוצפים.

בחודשי החורף ולקראת תחילת האביב אזור רמות מנשה מתכסה בירוק מרהיב. בתוך ירוק רענן זה מתפרצת פריחה בשלל גוונים וצבעים שבורא עולם בירך אותנו בהם. מאגר גלעד ונחל רז מתמלאים במים בזכות גשמי החורף וגבעת הרקפות כמו לובשת לבן וסגול. 

למרות השלג שתפס אותנו בעירנו ירושלים – עיר הקודש והמקדש. לא יכולנו להתעלם מהעובדה כי תקופה זו, היא זמן מעולה לטייל באזור הכרמל. מרחק נסיעה לא רחוק, קרוב למרכז הארץ, יש מקום לצאת ולטייל ולהרגיש לרגע בגבעות טוסקנה.

רמות מנשה הוא חבל ארץ בדרום הכרמל, המורכב מגבעות עגולות ונמוכות. פסגותיו הגבוהות מתנשאות לגובה של כ-400 מטר. רב אזור רמות מנשה משמש כקרקע חקלאית ושטחי מרעה. אך ישנם גם אזורים מסוימים בהם נחלים וצמחייה טבעית  רבה.

הצמחייה כוללת אלון התבור, סירה קוצנית, תורמוס ההרים, אולמוס שעיר, תות יער וחרוב. ובתקופה זו כמובן נוכל לצפות בפריחת הכלנית המצויה והעזה, לצד רקפות המופיעה בפריחה מדהימה ובצבעים עדינים וחגיגיים.

איזה כיף שהתברכנו השבוע במערכת חורפית אמרתי לילדיי, הגשם שירד מספק לנו הזדמנויות לטיולים מיוחדים כמו באזור נחל רז ורמות מנשה, שמתאימים רק לחורף. במרבית ימות השנה, כשנצא לטייל בנחל ובמפלי רז, נמצא סלע חינני וחמוד. הסלע בצורת סדרת מדרגות סלע תלולות וגבוהות – אבל לא יותר מזה.

אך, למשך תקופה מסוימת, עם רדת הגשמים ושיא החורף כל האזור משנה את פניו: הסלעים הופכים למפלים מרשימים הנשפכים אל מאגר מרהיב הטובל בתוך גבעות ירוקות. ולכן העונה המתאימה ביותר לטיול זה, היא עכשיו. כלומר, עונת החורף כמובן, ולצדה גם האביב.

בצומת אליקים פנינו ימינה אל כביש 672 שמוביל לקיבוץ דליה, בשלב זה הנוף הופך לגבעות קטנות ועגולות בירוק זוהר. החלקות החקלאיות וחורשות העצים הופכות את הדרך למיוחדת עוד יותר. באחד העיקולים של הכביש ישנה פנייה נוספת ימינה אל דרך אספלט צרה על גדת נחל רז.

כאן, יש מגרש חניה גדול ממנו יוצאים המבקרים אל גבעת הרקפות המפורסמת. אנחנו המשכנו עם הדרך הלאה, לא פנינו אל שלט ההכוונה אל "המאגר". בהמשך הדרך מתפצלת שוב ואנחנו בעקבות שלט אחר פנינו אל מפלי רז.

כבר בפנייה מהכביש, נמצאים מספר שולחנות פיקניק בחורשה קטנה ובה פינת הנצחה. לאורך כל המסלול ובכלל האזור כולו נמצאים פינות קסומות רבות שכמו מזמינות את המבקרים  לפרוש שמיכה על הקרקע הירוקה לחמם קפה שחור. או סתם לאכול את הסנדביצ'ים שהכנו עוד בבית.

בדרך נגיע אל מפלי נחל רז – מדובר באחד ממקורות נחל תנינים שהופנו הצידה על ידי מקימי קיבוצי האזור ויצרו את מאגר גלעד. כאן עצרנו והלכנו ברגל. למרות שחלק מהמכוניות יכולות להמשיך בנסיעה ורכבים גבוהים יכולים אף לחצות את הנחל היפהפה.

בימים הגשומים הללו, הדרך בוצית, שלוליות ואפיקי זרימה קטנים המצויים לכל אורכה ולכן בחרתי לנסוע עד כאן עם הרכב. בימים יבשים יחסית היינו ממליצים בחום לטייל בשבילים הנוחים. להשתכשך במים הצוננים, ולצפות במאגר המדהים.

היה די קר, הילדים סירבו ללכת בתוך ערוץ הנחל, במעלה המפלים או בצידם. הם גם לא רצו לקפוץ אל המקומות השקטים בהם יש ממש בריכות שכשוך. אך אין מה לעשות שתקופה זו היא היחידה בשנה בה הנחל זורם במלוא עוצמתו, גם המפלים המרשימים הם כאלו שנדיר לראות ולכן בעזרת ה', בלי נדר הבטחתי להם שנחזור לכאן שוב בבין הזמנים שלאחר חג הפסח.

אם תרצו לקרוא עוד על האזור ראו את הכתבה על האגמים הנעלמים ברמות מנשה

 

  • מפת סימון שבילים: 4 – הכרמל
  • גישה: רגלית, אופניים, רכב שטח
  • שבילי טיול: לא מסומן
  • עונות ביקור: חורף ואביב
  • רמת קושי: לכל המשפחה
  • כניסה: חינם
מוישלה

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך