כוכב הנופש

נוף ורוח בגבעות הקרב בהר החרמון

לקראת הימים החמים ממליצים משפחת דאצ'בסקי על טיול מרענן וקריר במסלולי הר החרמון ובשביל גבעות הקרב. | המסלול לא ארוך אבל ההגעה אליו מורכבת אך שווה כל רגע. | צאו לטייל.

 

הימים נהיו חמים ואנחנו חיפשנו לטייל במקום שיהיה נעים יחסית לממוצע הטמפרטורה בתקופה זאת. חבר שלי שחזר בתשובה שלמה לפני עשרות בשנים כמה שנים אחרי הרב אורי זוהר זצ"ל, סיפר לי על המסלול המיוחד עוד מאותם שנים בהן שירת ביחידת האלפיניסטים בחרמון.

בגבעות החרמון התרחשו קרבות קשים בימי מלחמת יום הכיפורים ומלחמות לבנון. מאחורי הנוף הקסום והשקט והפסטורלי, מסתתרת היסטוריה קשה וסיפורים קורעי לב. אבל דווקא האסטרטגיות של ההר היא הנוף האדיר שנשקף ממנו אל עבר פסגות החרמון, רמת הגולן, הגליל ועוד.

גבעות הקרב – החרמון הינו שביל מעגלי קצר הנמשך כקילומטר, בראשו של הר חרמון, ועובר דרך גבעות הקרב. בגבעות הקרב התחולל כאמור, מאבק עיקש בין חטיבת גולני והצנחנים לכוחות הקומנדו הסוריים, בתחילת מלחמת יום הכיפורים.

בשל המתיחות בגבול, האווירה במקום היא פסטורלית ברמה מתעתעת ולכן יש צורך לתאם עם הצבא לפני הביקור במקום. במהלך חופשת הקיץ נערכים סיורים ללא תשלום מטעם רשות שמורות הטבע, פעמיים ביום. יש צורך לתאם ולהזמין מקום סיור דרך רשות שמורות הטבע.

מתחנת הרכבל העליונה יוצאים אל הכביש ומתחילים לעלות איתו לפי הסימון השחור. כאשר הסימון השחור עוזב את הכביש, נמשיך עם הסימון העובר דרך בקעות ללא מוצא ניקוז למים יפהפיות וחוזר אל תחנת הרכבל.

החרמון הוא רכס הררי גבוה המתנשא בגבולן של סוריה ולבנון. אשר חלק זעיר משטחו נכבש בידי ישראל. אזור זה הוא הגבוה ביותר בארץ. שיאו הוא בשלוחת דובדבן המתנשאת לגובה 2236 מטרים מעל פני הים.

 

מקום זה הוא האזור היחיד בישראל המאפשר למטיילים להכיר תופעות ייחודיות לאזורים הרריים גבוהים מכוסים בשלג מדי חורף ושופעים במים בקיץ. בשל סמיכותו של החרמון הישראלי לגבולות סוריה ולבנון, אפשרויות הטיול מצומצמות לחלק קטן בלבד מההר.

 

האזור הגבוה של החרמון הישראלי מצומצם ביותר. חלקו נפגע קשות בעבודות פיתוח לצרכים צבאיים ולצרכי תיירות באתר הסקי. באזור זה סומנו שני שבילי טיול, שביל גבעות הקרב ושביל הר חבושית.

מה שחשוב להכיר בטרם יוצאים אל המקום כי הביקור בהם מחייב תיאום בטחוני מיוחד ומוקדם. לכן כדאי לבדוק עם גורמי הביטחון הרלוונטיים. לחילופין ניתן להצטרף לסיורים המודרכים עליהם כתבנו קודם הנערכים בחודשי האביב והקיץ.

 

התיאום למטיילים פרטיים נעשה מול חמ"ל עוצבת החרמון, בטל' 04-6966207. יש לתאם כמה ימים מראש. ביום הטיול עצמו יש לעבור בכניסה לעוצבת החרמון לצד קופות אתר הסקי, בחניון התחתון של אתר החרמון ולקבל את אישור הכניסה עצמו. את האישור הזה הצגנו בפני החיילים המאיישים מחסום צמוד לאתר הרכבל העליון.

אחרי המסלול המטורף והנוף שלא יכולנו לעזוב אותו, יצאנו לארוחת צהרים מאוחרת בעין פיק. המעיין נמצא בתוך סבך של עצי תאנה לצד שרידי כפר סורי ישן. המעיין הקטן נובע מתוך מערה בצוק הבזלת. המים זורמים לתוך שתי בריכות, נשפכים על סלעי הבזלת במפלים קטנים ומרהיבים. המים מגיעים למעשה מכמה נביעות, כאשר הגדולה שבהן זורמת אל בריכה שניתן לטבול בה.

כדי להגיע למקום תצטרכו לנסוע בכביש 789 עד לצומת אפיק. פונים ימינה לכביש 98 לאחר כקילומטר ניתן לראות פנייה ימינה מהכביש לדרך עפר. כאן מתחיל המסלול המעגלי לחורבות הכפר דרך המעיין היפהפה.

הדרך אל המקום מהמרכז ארוכה, מה שמצריך יציאה בשעות מוקדמות של בוקר. אך אין ספק שטיול בהר שווה כל דקת מאמץ והכנה. אנחנו ממליצים.

מוישלה

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך