כוכב הנופש

נוף מודרנה ושבילי תנ"ך במסלול נחל יתלה

נוף,  מודרנה ושבילי תנ"ך במסלול נחל יתלה. בסמוך לטלזסטון מתפתל נחל מיוחד העונה לשם תנ"כי: "נחל יתלה". | הנחל משלב נופי טבע הרריים וירוקים, גשרי הרכבת הנישאים וסיפור היסטורי מרתק.

נחל יתלה הוא ערוץ נחל המתחיל את דרכו באזור קרית יערים (טלזסטון) ונשפך אל נחל איילון. לקראת סוף דרכו חתר הנחל קניון קצר ויפה שמסילת הרכבת החדשה מתל אביב לירושלים עוברת בשני גשרים בדיוק מעליו.

הר הרוח, שפסגתו מתנשאת 774 מטרים מעל פני הים, הוא שלוחה של הרי ירושלים המשתפלת מערבה בין אבו גוש ליישוב נטף. לפני כארבעים שנה החלה קק"ל לפתח את ההר ואת הדרכים בו במסגרת פיתוח "ארץ הכפירה", כך כונה האזור על שם התל המזוהה עם עיר הגבעונים כפירה שנמצאת כיום בתחום הרשות הפלסטינית.

הבאים מקרית יערים יפנו ימינה אל עבר מעלה החמישה. לעבור בפאתי הכפר אבו גוש לפנות שמאלה בכביש המוליך ליישוב נטף. לאחר כ-300 מטר נוספים יש לפנות שוב שמאלה לדרך עפר, כאן נבחין בסימון שחור העובר תחילה בגדתו הצפונית של נחל יתלה ובהמשך נכנס אל תוכו.

אנחנו, שבאנו מירושלים, נכנסנו לאבו גוש ונסענו בכביש 425 לכיוון מעלה החמישה. ביציאה הצפונית מהכפר, ליד מלון סקסום, פנינו על פי השילוט לנטף, נסענו כקילומטר ופנינו שמאלה לפי השילוט להר הרוח.

בכניסה לדרך העפר, התקינה קק"ל חניון גדול למדי המנציח את יוסי אינבינדר שנהרג בעת חציבת מנהרת הרכבת החדשה לירושלים. החניון נמצא בצל עצי אורן, ברוש וחרוב. מסביבו עצים ושיחים אופייניים לחורש הים התיכוני וזהו מקום מושלם לפתוח את הבוקר בארוחת בוקר קלילה ובפק"ל קפה מחמם.

הר הרוח הוא הפסגה הקטנה שמעל לחניון. בעבר נקראה הפסגה ג'בל בַּטְן אל-עוּרוש – הר בטן הסוכות, על שם הסוכות שבין הכרמים שגידלו בה. בשלב כלשהו השתנה השם לג'בל בטן אל-הווא – הר בטן הרוח, ומכאן הגיע השם הר הרוח. יש במקום מסלולי ג'יפים יפהפיים שגם הם מסלולי נוף נהדרים לבעלי 4×4.

כמעט לא נותר דבר משרידי המצודה שנחפרה כאן, רוב האבנים שבנו אותה נשדדו במהלך השנים לבניית בתי הכפרים שבסביבה. המצודה, מתקופת השלטון הפרסי ששלט באזור, ניצלה את המדרונות התלולים המקיפים את המקום. במערב מקושרת הגבעה באוכף להמשך רכס הר הרוח.

הממצאים בחפירות, בעיקר חרסים מועטים, הביאו את החופרים למסקנה שהמצודה תפקדה רק זמן קצר ואולי נועדה לשמש רק בזמן חירום. היא לא חלשה על דרך ונראה כי נבנתה כחלק ממערך השליטה על האזור באותה תקופה. יתכן  שזה היה אזור גבול של הממלכה, או מרכז לגביית מיסים שדרשו השלטונות מהמושלים המקומיים.

כאמור, יש כאן מסלולים קלילים, גם לצעידה מעגלית אך כהרגלינו, משפחת דאצ'בסקי איננה מתעכבת על מסלולים קלים ומעדיפה את האתגר שבדרך הטבע. כך מצאנו את עצמנו, אני והבחורים צועדים בנחל יתלה – נחל מרשים העובר בתוך שמורת טבע נחל כפירה. שמו של הנחל נגזר מהעיר יתלה שבנחלת שבט דן.

הימים הם, אחרי הגשם הראות ברורה וחדה, ולמרות שנחל יתלה הוא נחל אכזב הוא מדהים וקסום בימים אלו. הנוף מרהיב ביופיו , ניתן לראות באופק את אזור השפלה ומישור החוף חתוך לפרוסות פרוסות של צבעי חום, לבן ובסוף כחול תמהיל מושלם של נוף עם ים כחול אזורים חקלאיים ואזורי מגורים.

את הנוף המושלם עוטפים הרים נישאים ועצים מחטניים. ככל שמטפסים אמנם קשה יותר אבל מבחינת הנוף זה רק משתפר. המשיכו כל הזמן ישר עד שתגיעו להתפצלות ימינה או שמאלה עם סימון אדום . קחו שמאלה והמשיכו ללכת שימו לב לכתף ההר בצד ימין  בולט בפריחתו הזוהרת והצהובה הוא הקידה השעירה.

רכב רגיל יעצור בתחילת הדרך ואילו רכב 4*4 יכול להמשיך ולהתקדם עד קרוב לקניון. מיד לאחר הקניון מתחלף הסימון משחור לאדום איתו נמשיך. בצידו השמאלי, בצידו המערבי של הקניון ישנה מערה קטנה ומדהימה, כמו כוך ששורת מדרגות עתיקות מובילות אליו.

נמשיך, עד למפגש עם דרך עפר נוספת בה נפנה ימינה (בסימון שחור) ונסיים בסמוך לישוב מבוא חורון.

מוישלה

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך