כוכב הנופש

נופי הניגודים של סכין יותם

פחד גבהים: נופי הניגודים של סכין יותם. צעדתם פעם על להב סכין? מסלול בקע יותם מספק לכם חווית צעידה מיוחדת במינה בין נופים ניגודיים ובשביל צוקי חסר תקדים. | משפחת דאצ'בסקי טיילה שם ושרדה כדי להמליץ ולספר.

 

בקע יותם או בשם הנפוץ יותר, סכין יותם  הינו שביל צר על ראש הר המשקיף אל עבר מפרץ אילת. הדבר המיוחד במסלול זה הוא התחושה כי המטייל חולף על להב של סכין. השביל בוהק בצבעו הלבן לעומת הרי סלע הגרניט שסביבו. השוני הוא בשל ההבדל בין סוגי הסלעים עליהם נסביר בהמשך.

 

אחרי שהקדמנו יום קודם ויצאנו לעיר הדרומית והמרוחקת אילת, הגענו בדרך עפר שחורה שיוצאת מרחוב דרך הרים בעיר. נסענו בדרך העפר ונחלוף על פני פניה שמאלה לדרך עפר בסימון כחול. שם נראה שביל רגלי כחול המטפס אל הגבעה והוא יעד המסלול שלנו.

 

דרך הכורכר רחבה ונוחה יחסית ומתאימה לכל רכב. הפנייה נמצאת כ-650 מטר אחרי תחילת רחוב 'דרך הרים' למגיעים מכיוון שדרות ששת הימים. נוסעים כקילומטר וחצי עד שמצד שמאל תראו שלט של חניון לילה ושלט עם פיצול שבילים כחול, שם נחנה את הרכב.

 

מנקודת החניה הולכים לפי השילוט לכיוון כביש 12, מעלה אילת בדרך עפר רחבה המסומנת בסימון שבילים כחול. לאחר עוד כקצת יותר מקילומטר מגיעים לפיצול שבילים סמוך לעצי שיטה בו פונים ימינה עם השביל הכחול. אם אתם עם שני מכוניות ורוצים לחסוך ולהתקמבן, תוכלו לנסוע את הקטע הזה ולהשאיר את רכב נוסף בפיצול.

 

בשלב זה הולכים במקום שנקרא בקע יותם. כאן תוכלו לראות באופן מובהק את התופעה שכתבנו עליה בהתחלה. בצד ימין תראו את בקע יותם עם סלעי המשקע הלבנים והחלקים שלו – סלע משקע שמתפוררת הופכת לאבק לבן. בצד שמאל תצפו בסלעי הגרניט האדומים של הרי אילת.

 

לאחר כ-200 מטר השביל מתפתל ימינה אז תתחילו לטפס במעלה הר יותם, בדיוק בתווך, בין סלעי הגרניט וסלעי המשקע. הסימון הכחול מוביל אתכם לכיוון עמוד החשמל שמתנוסס למעלה ומבער את כל הנראות המקומית.

 

בעמוד החשמל פנו ימינה והמשיכו לטפס עוד קצת עד לקצה ההר, שם יש נקודת תצפית מרהיבה על מפרץ אילת היפהפה, ירדן וההרים מסביב לה. במפרץ עקבה הנשף מכאן אירע לאחרונה אסון דליפת חומר מסוכן שפגע בירדנים רבים.

 

בנקודה זו פונה המסלול שמאלה, עובר על קצה ההר, בשלב הזה תבינו מהר מאוד מדוע החלק הזה של המסלול נקרא 'סכין יותם'. כאן, יש מדרון תלול משני הצדדים של המסלול. רוב ההליכה על הסכין היא בדרך יחסית רחבה, אבל יש קטעים שהשביל צר מאוד וההליכה מסוכנת ומלחיצה אנשים העלי פחד גבהים.

 

נלך כקילומטר, לאורך הסכין של ההר. בסוף השביל העובר על הפסגה, נמצאת ירידה קלה עד לשביל עפר רחב שאינו מסומן בסימון שבילים. פונים ימינה והולכים כ-500 מטר עד נקודת החנייה שבה השארנו את הרכב.

 

חשוב לציין כי העונות המומלצות לטיול בשביל נופי הניגודים של סכין יותם הן דווקא בימי החורף והאביב, ופחות בחודשי הקיץ. יודגש כי המקום עדיין נחמד מאוד לטיול קיצי, מה גם שהוא איננו ארוך וקשה במיוחד.

מוישלה

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך