כוכב הנופש

נחל גרר: היעד המושלם לטיול חול המועד

נחל גרר הוא נחל גדול המוזכר כבר בתורה ובנ"ך. לאורך הנחל מספר תילי עתיקות, מעט מצפון לאופקים הקימה קק"ל פארק משני צדדיו של הנחל. הנחל מתחיל את דרכו ליד העיר הבדואית רהט, ונשפך בסופו אל נחל הבשור.

פארק שרשרת נחל גרר הוא בעצם אי ירוק שאסור לפספס אותו. מדובר ביער העולה מתוך המישורים המעובדים של מערב הנגב, הוא ניטע בשתי גדותיו של נחל גרר, מיובליו החשובים של נחל בשור. הדבר המיוחד הוא שקטע זה של הנחל מחזיק מים רוב חודשי השנה ולכן הוא מושך אליו בעלי חיים רבים מכל הסביבה.

מסלול נחל גרר הוא קליל למדי, זו דרך עפר עבירה לכל רכב, או אופניים שעוברת לצד שולחנות פיקניק ומגיעה לתל הֲרוֹר. התל מתנשא מעל נחל גרר בגדתו הצפונית ועליו קבר שייח. למקום הגענו מצומת הגדי דרומה לכיוון אופקים, עברנו את הפנייה לישובים שרשרת ושיבולים, וכעבור קצת יותר מ-2.5 ק"מ פנינו ימינה אל הפארק.

מסופר בפרשת לך לך שרועי אברהם אבינו נאבקו עם רועי אבימלך, מלך גרר הפלישתי, על הזכות להשתמש במי נחל גרר. אברהם הצליח לפתור את הסכסוך בדרכי שלום ואף כרת ברית עם אבימלך בבאר שבע. מאוחר יותר סתמו הפלישתים את הבארות שנחפרו בנחל. זהו, על פי המקובל, אותו נחל גרר.

הנחל, חוצה את הפארק שנטוע בעצי אקליפטוס עוד מלפני כמה עשרות שנים, והוא הגדול ביובלי נחל הבשור. הנחל מתחיל את דרכו באזור להב, בין גבעות שפלת יהודה. כאשר הוא מגיע למישורים הגדולים של מערב הנגב, ליד תל שֶרַע הערוץ מתחתר בשכבות אדמת סחף ומעליהם נחשפת סדרה של נביעות. בחורף הנחל זורם ברציפות כשמונה קילומטרים.

קק"ל סימנה ביער דרכי נוף ושבילי אופניים והכשירה בו חניוני נופש ובהם מים לשתייה, מתקני שעשועים ושולחנות נגישים. מצפון לנחל מתנשא האתר ההיסטורי תל הרור, ומראשו כאמור, נשקפת תצפית נאה על הסביבה, המוסיפה הנאה לחוויית הביקור במקום.

הדרך אליה יצאנו, נוסעת לאורך הנחל. אפיק הנחל מלא בצמחי קנה והפארק כולו נטוע כאמור בעצי אקליפטוס. בתקופת הפריחה ניתן לראות את מקבצי הפריחה של העץ בצבעים שונים. ניתן לצאת מהפארק במעלה הנחל בדרך המובילה אל התל המצוי במרכזו, הדרך מלאה בעצי חרובים, בהם הינבוט – חרוב לבן.

בקטע הנחל שבפארק שרשרת זורמים מים ברוב חודשי השנה. עצי אשל הירדן וסבכי קנה מצוי, שני צמחים שנהנים מהמים המליחים של הנחל, משמשים מסתור לעופות רבים. אם תצעדו מעט לאורך הנחל בשעות אחר הצהריים המאוחרות ותשמרו על השקט, תוכלו לצפות בחתול הביצה משחר לטרף. בשרקרקים והכחלים הצבעוניים החופרים מחילות ארוכות לקינון במצוקי הלס הרכים.

דרכי הנוף ביער מגיעות לאורך כולל של כעשרה קילומטרים. דרך היער הראשית יוצאת מהכניסה ליער, עוברת דרך שרשרת של חניונים, חוצה את נחל גרר צפונה ומגיעה לצומת. מי שיפנה שמאלה יכול לנסוע לכיוון גשר הרכבת על נחל גרר ולשוב לנקודת המוצא. מי שיפנה ימינה יכול לבקר בתל הרור ואחר כך בחניון המצפור ואז לשוב לנקודת המוצא. דרך הנוף מסומנת בחיצים כחולים.

בפארק שרשרת  שני סינגלים לרכיבת אופניים. נקודת היציאה המומלצת היא חניון הראשונים. המסלולים מסומנים בעמודי עץ הנושאים שלטים קטנים. הראשון הוא סינגל פארק שרשרת מערב – שביל באורך כ-7.5 קילומטרים, ברמת רכיבה קלה. הפרש גובה מצטבר: כ-90 מטרים. שלטי הסימון: דמות רוכב אופניים לבן על רקע ירוק. לצידו, סינגל נחל גרר, מוסיף עוד כ-7 קילומטרים ללולאה הקודמת ברמת רכיבה בינונית.

לצידו, סינגל פארק שרשרת מזרח מתחיל בפארק, אך יוצא ממנו מזרחה. אורכו 16 ק"מ ברמת רכיבה בינונית ועולה בעלייה מסוימת. הסימון הוא דמות רוכב אופניים לבן על רקע כחול. סימון המסלול הוא דמות רוכב אופניים על רקע כחול, שנמשך לאורך השביל עובר בערוצי נחל גרר ובמישורי הלס.

לצד הפארק תשעה חניונים, שברובם שולחנות נגישים, עומדים לרשות תושבי הסביבה בניסיון להפוך את המקום ל'פארק קהילתי'. הדרך עוברת דרך הנוף בגשר קשתות הנטוי על נחל גרר המרהיב ויוצר מסלול מיוחד לחול המועד. הדרך מנצלת את כביש 25 הישן עם גשר ההיסטורי שנבנה כבר בתקופת המנדט הבריטי.

למידע נוסף על הנחל כנסו >>>>

מוישלה

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך