כוכב הנופש

נחל חמדל: טיול והתרעננות במעיינות הסובבים

נחל חמדל הוא נחל יפה שמתפתל בערוץ קניוני וסביבו בריכות טבעיות שהן פנינת קסם ברמת הגולן ומרעננות את המטיילים בחום הלוהט יש הקיץ. מסלול נחל חמדל, יחד עם מעיינות עין מימון ועין תינה, הם היעד של 'בין הזמנים' שלכם. זה הזמן לתכנן טיול שווה ולהכין הרבה מים במקרר.

אחרי שבשבוע שעבר יצאנו למסלול קליל, הילדים רצו לצאת לטיול רציני. וכך, לפני שמתחילים תשעת הימים, מצאתי את עצמי נוהג עם הילדים בשעת בוקר מוקדמת אל הגולן. היעד הוא, נחל חמדל, מסלול קל ובטוח יחסית אבל עדיין חוויתי לחובבי אתגר.

תחילת הטיול לנחל חמדל

שמנו פעמינו אל מעיין עין מימון הנובע במורדות רמת הגולן סמוך לצומת גונן ומהווה מפלט מרענן במיוחד לימים אלו. המעיין מושקע ומטופח ולידו הוצבו ספסלים ונדנדות, ולאחריו ניתן להמשיך במסלול ולרדת בנחל חמדל המצוקי והיפה.

מצומת גונן התחלנו לעלות לכיוון רמת הגולן, ומיד בעיקול הראשון פנינו ימינה לשביל עפר משם המשכנו ברגל. בפיצול הראשון פנינו שמאלה ועלינו עד המעיין, כחצי שעה הליכה. יש בריכה בצמוד לנביעת המים המוקפת סלעי בזלת אפורים, שיחי פטל, עצי תאנה ועצי אקליפטוס המעניקים צל לשוהים במקום.

אחרי שכשוך בוקר מרענן בעין מימון יצאנו אל נחל חמדל המיוחד. הצטיידנו בהרבה מים משום שמדובר בנחל אכזב. ברמת הגולן, לקראת הגעתו אל עמק החולה נופל נחל חמדל בסדרת מפלים גבוהים. הנחל יבש במרבית ימות השנה, ורק בחורף אחרי ימים גשומים, ניתן לתפוס אותו זורם.

פרטי המסלול

סימון המסלול הוא כולו בצבע כחול, שמתפתל בין ההרים עד שמגיע לדרך עפר המסומנת בירוק. הדרך יורדת לכיוון מערב עד לאזור המעיין המוכר "עין טינה".  שימו לב – באזור רמת הגולן יש להקפיד לא לעבור גדרות ולרדת מהשבילים המסומנים מחשש למיקוש.

מסלול הטיול ארוך יותר ומוערך בכ-6 קילומטרים. המסלול יוצא כאמור מצומת קיבוץ גונן ואורך כארבע שעות הליכה. המסלול מותאם גם למשפחות עם ילדים צעירים אך עדיין המסלול מאתגר ואינו מעגלי. הנחל עובר בואדי אל-קצב, עין מימון ומגיע בסופו אל נחל חמדל.

אנחנו שהתחלנו מוקדם בבוקר, סיימנו את המסלול בחום הכבד בסביבות השעה 13:00 בצהרים. המשכנו אל עין תינה שם ישבנו בפינת צל עם הרבה מים עד שחום הצהרים נשבר. אז חזרנו לאוטו שהמתין בתחילת המסלול בסמוך לצומת גונן.

מסלול עין תינה מתפתל על דרך עפר לעבר אקליפטוסים ובריכות מים צוננות. ההמשך במים רדודים במעלה הזרימה עד לנקודת השיא היא מפל עין תינה היוצא מצינור בזרימה עוצמתית המתנפצת על סלעי בזלת. ההליכה בקטע זה אתגרית לעונה זו של השנה ובהחלט אפשר להסתפק בביקור בבריכות התחתונות בלבד.

עין תינה זוכה לטיפול וטיפוח מסור לאורך כל השנה על ידי תלמידי בית ספר בקיבוץ רמת כורזים. התלמידים משתתפים בפרויקט שומרי הנחל של רשות הכינרת בשיתוף המשרד להגנת הסביבה ורשות הטבע והגנים. במסגרת הפרויקט הם דואגים לטיפוח הנחל לאורך השנה בסיוע מועצות אזוריות מבואות החרמון וגליל עליון.

מעט צפונית לעין תינה נמצא גם עין דבשה – פינת מעיין מוצלת שמסתתרת מזרחית לכביש שאפשר לעצור גם בה להתרעננות. בעונת האביב יש באזור פריחת תורמוסים מרהיבה ומומלץ להצטלם עם פריחת התורמוסים בכניסה לנחל חמדל או לפחות לצאת נסיעה איטית לאורך כביש 918 ולהתרשם ממרבדי פריחה עצומים הצבועים בכחול עמוק של תורמוס ההרים.

בקיצור, נחל חמדל והמעיינות שסביבו, מרכיבים יחד עם הצמחייה המיוחדת שמורת טבע קסומה ומומלצת לטיול. ערוץ קניוני והבריכות הטבעיות הן פנינת קסם ברמת הגולן.

הפרטים הקטנים על נחל חמדל

  • מפת סימון שבילים מספר 1
  • מיקום: דרומית לקיבוץ גונן
  • עונות ביקור מומלצת חורף ואביב
  • לא נגיש לנכים
  • כל המשפחה
  • פתוח כל השנה – לפריחת התורמוסים מומלץ באביב
  • הכניסה חינם
  • דרגת קושי קלה-בינונית
מוישלה

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך