כוכב הנופש

נחל כמון: כשנופי הצפון הירוקים מתמזגים במסלול אחד

נחל כמון הסמוך לכרמיאל משלב במקום אחד את נופי צפון הארץ על יופיים עוצר הנשימה למסלול אחד מדויק ומרהיב. כשהגליל, הכרמל והגולן משמשים בערבוביה. נחל כמון הוא ערוץ נחל קצר ותלול היורד מראש הר כמון ונשפך בסופו אל נחל צלמון. בראש הנחל מעיין קטן ומדהים – עין אל כמאנה, הלוא הוא עין כמון אליו יצאנו.

הר כמון הוא ההר הגבוה ביותר בהרי הגליל התחתון, ממוקם כחמישה קילומטר מזרחית לכרמיאל. זהו רכס הררי בעל מספר פסגות, המציע נקודת תצפית לכל האזור. הפסגה הגבוהה ביותר של הר כמון מתנשאת לגובה של 598 מטר מעל פני הים, והיא גבוהה במעט מפסגות הר חזון והר תבור.

ההר שמתנשא לו בלב הגליל התחתון, באזורי כרמי הזית ורכסי הטרשים, דומה עד מאוד לתוואי הטיול בגליל העליון. החורש העבות, אוויר קריר וצלול, נקיקים אפלוליים ושקט דומם. רכס כמון, הגבוה שבהרי הגליל התחתון, נחל כמון מתחפש לעיתים לגליל העליון, קצת לכרמל הירוק תמיד ואפילו קצת לגליל התחתון עצמו.

מפאתי היישוב כמון, שעל מורדות הרכס ההררי יורד נחל כמון. הרכס ההררי ונחל כמון מוכרים כשמורת טבע ונקראים "שמורת כמון". למרות שחשבתי כך לתומי, השם כמון אינו קשור לתבלין כמון. מקור השם העברי הוא בשם הערבי של ההר, "ג'בל כמאנה", ומשמעותו מקום מחבוא ומסתור.

על הר כמון ממוקמים כיום שלושה יישובים: כמון, מכמנים, וכמאנה. על רכס ההר נמצאו שרידי יישוב שננטש, מהתקופה ביזנטית ועד לפני מאות שנים. ההתיישבות היהודית בהר החלה לפני למעלה מ-40 שנה עם הקמת היישובים  "כמון" ו"מכמנים" על שם ההר.

כדי להגיע אל המסלול, עלינו  מאזור התעשיה של כרמיאל לכיוון הישובים מכמנים וכמון. חלפנו על פני הפניה למכמנים וכעבור כשני קילומטרים, כ-200 מטר לפני הישוב כמון, פנינו ימינה ועצרנו  לאחר כ-200 מטרים נוספים בעיקול קטן בכביש. מצד ימין של הכביש, מתחיל המסלול המסומן שחור.

בחלקו העליון של רכס הרי כמון נמצאים בעיקר עצי חרוב מצוי ואלת המסטיק. לאורך הנחל צומח חורש מוצל ומדהים למנוחה ולהתבודדות. באביב יש במורדות ההר פריחה צבעונית, הכוללת כלניות במגוון צבעים וניתן למצוא את כליל החורש.

בכלל, צמחיית השמורה מדהימה ועוצרת נשימה. היא כוללת עצי אלון מצוי, ופורחים בה מיני סחלבים, צבעוני ההרים, דרדר כחול ודרבנית התבור. המדרון המזרחי של ההר מכוסה בחורש ים-תיכוני שמספק למטיילים תחושת עוצמה "מה רבו מעשיך ה".

אחרי עצירה במעיין הקסום במורד הערוץ, שהופך לנקיקי ותלול יותר. אשדות ומפלונים קטנים מאתגרים את צועדי הדרך. המשכנו בשביל המסומן שחור, ירדנו בירידה התלולה והקצרה אל בקעת סכנין ועד לכפר הערבי כמאנה (הבטוח לטיול). כאן נמשיך שמאלה לאורך הרחוב הראשי של הכפר.

ניתן להמשיך לקצה העליון של סלמה ולתפוס משם תחבורה ציבורית, או להמשיך לצעוד כשעה נוספת עד חניון נחל צלמון.  משם לתפילת מנחה בכרמיאל הסמוכה והביתה.

דברים שצריך לדעת לפני שיוצאים לנחל כמון

  • קהל יעד: מיטיבי לכת
  • עונה מומלצת: כל השנה
  • משך הטיול: 3 שעות
  • תחילת המסלול: חניית רכבים סמוך לשער הישוב כמון.
  • סיום המסלול- כביש 804, מפגש השביל השחור והכחול בנחל צלמון.
  • אסור להיכנס פחות מ-4 שעות לפני החשיכה
  • חובה להצטייד במים מספיקים
  • מפה 3 – הגליל התחתון, העמקים והגלבוע
מוישלה

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך