כוכב הנופש

ברכב או בג'יפ? נחל סכר יעשה לכם את החורף

ברכב או בג'יפ? נחל סכר יעשה לכם את החורף. אחרי טיול הסנפלינג מוישל'ה יוצא למסלול ג'יפים ומגלה שאין מתאים ממנו לטיול משפחות קליל וכייפי. | נחל סכר הסמוך לבאר שבע הוא היעד החם אותו ממליצים הדאצ'בסקים לחורף.

את המלצתינו השבועית נקדיש לנחל שונה וייחודי העונה לשם  נחל סֶכֶר, וידוע גם בשם ואדי א-סד. הנחל הוא נחל אכזב העובר בהר הנגב הצפוני ובמישורי הנגב המערביים ומהווה יעד מבוקש לג'יפאים וחובבי נסיעת שטח מורכבת.

 

את הנחל כולו לא תוכלו לעשות בצעידה שכן אורכו עומד על כ-35 קילומטרים בחול שמתבוססים בו. אבל באפיקו, המתעורר לחיים בימי החורף,  מצויים מספר בורות ומאגרי מים שבהחלט מספקים אזור מסלולי משובח. במקום הוקמה חווה חקלאית ניסיונית ומספר סכרים עתיקים שעל שמם קרוי הנחל.

 

מסלולו של נחל סכר מתחיל בהר עצם שברכס ירוחם. משם הוא ממשיך דרומה ומערבה לכיוון כביש 40, אותו הוא חוצה צפונית לצומת הנגב ודרומית לרמת בקע. מנקודה זו נכנס הנחל לחולות עגור – חלוצה ופונה צפונה ומערבה לכיוון רמת חובב.

 

הנחל עובר ברמת חובב, ולבסוף מגיע למוצאו בנחל באר שבע. אגב, בנחל באר שבע הוקם הפארק המטרופוליני הגדול של הנגב. הוא משתרע על 5,300 דונם, ולאורכו אטרקציות מגוונות כגון: שבילי אופניים, צעידה על גדות נחל באר-שבע התנ"כי, מגוון שטחים ירוקים פתוחים ומתקני משחק, תרים היסטוריים וארכיאולוגיים ייחודיים ועוד ככל שיותיר בידכם הזמן.

 

מדרום לרמת חובב חצתה בעבר, את אפיק הנחל מסילת הרכבת הטורקית מנחל שורק לקוסיימה ואכן היום ניתן לראות שבמקום נמצאים שרידי גשר. הנחל הגדול, נשפך אל נחל באר שבע ובו דיונות גדולות וערוץ קניוני מרהיב החותר בסלע הקירטון הבוהק, שני הנתונים המושכים לכאן לא מעט מבקרים.

 

כדי להגיע נסענו מבאר שבע דרומה על כביש 40, עברנו את אזור התעשיה של רמת חובב וכעבור כחמישה קילומטרים ראינו את ערוצו של נחל סכר חוצה את הכביש, ובאזור זה ניתן לגשת אליו ולטייל בו. המסלול אינו מסומן וצריך להיות זהירים, יחד עם זאת בניגוד למסלולים אחרים, המקום די פתוח ודי קשה להיאבד בו.

 

הדיונות נמצאות במורד הנחל, מעט מערבה מנקודת המעבר של הנחל למרגלות הכביש. הקטע הקניוני של הנחל מרוחק יותר ועדיף להגיע אליו דרך התצפית על בריכות החימצון שברמת חובב, אם כי אזור זה, אמנם מרהיב ועוצר נשימה אבל פחות נעים ונגיש לטיול בשל הבריכות המוקפות בגדר היקפית גבוהה.

 

בעלי רכבי 4×4 שבינינו ייהנו כאן לאין ערוך יותר ממטיילי השטח. נקודת הטיול מתחילה, בתחנת הדלק פז רמת חובב, בכביש 40, מדרום לרמת חובב. שמורת חולות נחל סכר, שהיא כאמור שמורת חולות רחבת ידיים הנמצאת בתפר שבין הנגב המערבי לרמת הנגב מדהימה לנסיעת ג'יפים מאתגרת.

 

רצוי לאפס את מד המרחק בצד הדרומי של התחנה, מאחורי עמדת מילוי האוויר. מומלץ להוריד אוויר ל-20 PSI ובקיץ ל-15 PSI. סעו בדרך החולית לכיוון מערב, בצמוד לתחנת הדלק. מכאן אנחנו המשיכו ישר בדרך עפר בין עצי אשל, לכיוון מערב.

 

לאחר כמאה מטרים בחרו בנתיב השמאלי לכיוון דרום. כבר אחרי הפנייה תוכלו להבחין ממול בעליות התלולות המתנוססות מרחוק בגדה הדרומית של נחל סכר. המשיכו כחצי קילומטר בכביש הישן עד הפנייה שמאלה בהתעקלות עד שתגיעו למדרונות קניון הקירטון המיוחדות והמרהיבות.

 

כמובן שתוכלו לעשות מסלול זה בהליכה רגלית מתבוססת בחולות העד המרהיבים ומרחיבי הדעת, תיהנו מכל רגע ועוד תחלמו לחזור הנה שוב ושוב לשמורת הטבע המדהימה הזאת שהוכרזה בסך הכל לפני מעט פחות מעשור.

 

  • מפה 12- דרום השפלה והר חברון
  • בין נאות חובב ורביבים
  • מומלץ בחורף ובאביב
  • מיועד לכל המשפחה
  • הכניסה ללא תשלום
מוישלה

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך