כוכב הנופש

נחל תבור טיול בתוך גלויה

קניון הבזלת של נחל תבור טיול בתוך גלויה. התפיסה המוטעית לפיה בחוץ לארץ יש נופים מיוחדים יותר מארץ ישראל מתנפצת נוכח מסלול קניון הבזלת של נחל תבור. | ערוץ הנחל עוצר הנשימה והמתאים לכולם ייקח אתכם לאחד המחוזות המיוחדים בעולם. | צאו לדרך.

את אחת מפנינות הטבע המופלאות בישראל ניתן למצוא בקניון הבזלת של נחל תבור. בארץ ישראל ישנם כמה ערוצי נחל המכוסים בסלעי בזלת שחורים שרידים להתפרצות וולקאנית קדומה, אבל קניון נחל תבור הוא היפה שביניהם.

הנחל חותר בין קירות בזלת גבוהים, ובהם מספר מפלונים קטנים ובריכה אחת גדולה. אם יתמזל מזלכם, בימים כמו ימי סיוון שכאלו, הנחל יזרום מעט. הנחל זורם במלוא עצימותו במהלך החורף וממשיך עד לאמצע הקיץ ולפעמים גם יותר.

אזור מרגלות התבור, והקניון המופלא מספקים למטייל חוויה של טיול בתוך גלויה. מרחבים מוריקים, פריחות מרהיבות בעונות הפריחה וכאמור, ערוץ נחל יפהפה המתפתל בעדינות בעמק הירוק המשתרע בגליל התחתון, בואכה קיבוץ גזית.

במקום, מסלול ארוך ומסלול משפחתי קצר. אורך המסלול הארוך מתפתל לאורך שמונה קילומטרים ואורכו כחמש שעות, הוא מתאים למיטיבי לכת, והוא מסלול מעגלי החוזר לנקודת ההתחלה שלו. מרחבת החניה תצעדו מזרחה בדרך היורדת לערוץ נחל תבור ומסומנת בסימון אדום.

כבר עם תחילת המסלול, לאחר כחצי קילומטר תגיעו למצפור אלעד. המקום מעניק תצפית מרהיבה על מרחבי נחל תבור ועל חלק ניכר ממסלול הטיול. הדרך המסומנת אדום מגיעה לאחר כקילומטר וחצי אל הנחל. בתחילת החורף המקום מתעטר בפריחה צפופה ומרהיבה של תורמוס ההרים המשווים למקום מראה מדהים ועוצר נשימה.

מכאן פנו שמאלה לכיוון צפון בדרך עפר המסומנת בכחול. הדרך הופכת מיד לשביל אתגרי להולכי רגל מיטיבי לכת. השביל עובר בין מצוקי בזלת ולכן הוא מכונה בשם "קניון הבזלת". אחרי העיקול החד של הקניון תגיעו למפל ולבריכה שלמרגלותיו. המקום קסום ומתאים לאתנחתא ומנוחה קלה. בהמשך הדרך, בעלייה משם, תצטרכו להיעזר בידיות האחיזה הקבועות לאורך הדרך כדי לעלות בבטחה במדרון התלול.

בקצה הקניון פוגשים שביל מסומן אדום, העולה לתל רכש. תוכלו לעלות רק שימו לב לזמן שנותר לכם עד שקיעת השמש. המסלול ממשיך לעלות בשביל המסומן כחול. במפגש עם דרך מסומנת ירוק מגיעים לנקודת תצפית נוספת. מכאן תראו היטב את נופי נחל תבור, גבעת תל רכש וטורבינות הרוח של הר יבנאל.

לאחר מכן, השביל המסומן כחול עובר לצד מטע ועיי חורבות כפר ערבי עתיק. החליפו לסימון ירוק וחיש מהר תגיעו למפגש דרכים עם דרך המסומנת בשחור איתה תפנו שמאלה לדרך מסומנת אדום. בדרך העפר האדומה פנו שמאלה והגיעו לאחר כ-600 מ' לנקודת המוצא.

אם תבחרו במסלול הקצר תצטרכו לרדת מהרכב בחניון האתר ולצעוד בשביל המסומן בכחול. השביל הכחול עובר באחו פתוח בו רועות פרות בלב נוף מרהיב. לאחר קילומטר של הליכה נינוחה על השביל, תגיעו למצפור תצפית בנקודה עוצרת נשימה.

גם כאן, אם הגעתם בעונה, תוכלו להתרשם ולהצטלם במרבדי התורמוס הסגול. המשיכו בשביל עוד כקילומטר וחצי עד לקניון המפורסם שבליבו זורם הנחל בין קירות הסלע הזקופים. מי שאינו מעוניין לצעוד את המסלול כולו יבחר נקודת מנוחה מול המים, להנאה צרופה מהנוף המיוחד, ניתן תמיד לחזור אל דרך ממנה באתם.

מהשער הראשי של קיבוץ גזית ממשיכים על פי השלט לשער האחורי וממשיכים כ-400 מ' בדרך עפר טובה לכל רכב עד למפגש עם דרך מסומנת אדום.

כדי להגיע, סעו לכיוון עין רכש חנו בחניה שאחרי קיבוץ גזית. מהחניה פנו ימינה בדרך העפר בסימון אדום היורדת עד לערוץ נחל תבור. מסלול זה ייקח אתכם למראות שלא ציפיתם לראות בישראל, בהבטחה.

מוישלה

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך