כוכב הנופש

אל עקרון הפלישתית: נחל תמנה ותל מקנה

הפעם יצאו בני משפחת דאצ'בסקי אל פנינת טבע עם סיפור מיוחד במרכז הארץ, לא הרחק מערי המרכז ואזור ירושלים. | נחל תמנה ותל מקנה מספקים ככל הנראה את שרידי העיר המקראית עקרון ומספקים טיול חוויתי לכל המשפחה.

 

תל מקנה ונחל תמנה הם מסלולי טיול שכדאי לעשות יחד עם כל המשפחה. תל מקנה היא גבעה נמוכה לא הרחק מהמושבים חפץ חיים ויד בנימין ומזוהה עם העיר התנ"כית עקרון – אחת מחמשת ערי הפלשתים. על פני השטח אין שרידים רבים, אך למרגלות צידה הצפוני של הגבעה. יש באר מדהימה אשר שימשה כמקור מים לישוב העתיק.

 

בדרך לתל עוברים בערוצו של נחל תמנה שחולף מתחת לכביש 6. במקום בריכה נחמדה אשר מלאה מים במשך השנה ממי תהום הנחשפים וזורמים בערוץ הנחל. תל מקנה מתחיל כשני קילומטרים מזרחית לקיבוץ רבדים. זהו אחד מהתלים הארכיאולוגיים הגדולים באזור. הוא משתרע על מאות דונמים. שמו העברי של האתר ניתן לו בדומה לשמו הערבי תל אל מוקנע.

 

בתל התגלו, כאמור, שרידיה של העיר הפלשתית עקרון. היא הייתה אחת מחמש ערי הפלשתים ומוזכרת בספר שופטים גם בהקשר של ארון ברית ה' שהועבר משם לבית שמש הסמוכה יחסית, וגם הימלטות הפלישתים אליה לאחר שגוליית נפל בידי דוד המלך, בקרב בעמק האלה הסמוך לבית שמש.

 

אתר העתיקות מרתק ומיוחד. בחפירות שאת חלקן ניתן לראות, התגלו מצבור מרשים של בתי בד. ובצפון-מערב התל הוסדר מצפור מיוחד עם סככת הצללה נוחה ונעימה לארוחה קלילה. מרבית שטחי התל משמשים כיום כשטח גידולי שדה, וניתן להבחין בחלקים קטנים בלבד מהשרידים הארכיאולוגיים שנחפרו באתר. חלק מהממצאים הועברו למוזיאון לתרבות הפלשתים באשדוד.

 

אחת מפנינות מסלול הטיול יהיה כשנעצור בנקודת עצירה למרגלות התל, בצידו הצפוני מערבי, שם נמצאת באר מים עתיקה, יפהפיה ובה סולם המאפשר ירידה אל המים. כמובן שלא אפשרתי לילדיי להיכנס אך יש הרפתקנים חסרי אחריות שמנסים לעשות זאת. אגב, בדרך, כשהנחל עובר תחת כביש 6 עצרנו כל המשפחה לשכשוך קליל בנחל.

 

מצפון לתל עובר אפיקו של נחל תמנה, בו יש פלג זורם המוקף בצמחיית גדות סבוכה בעיקר קנה מצוי. צמחייה זו הביאה את המקום להיות אחד ממספר בתי גידול לחים בשוליים המערביים של השפלה, ולהכרזה כשמורת טבע בדומה לשמורת מעיינות גיבתון. לנחל תמנה, הושב הדג האנדמי לבנון הירקון. בסבך הצמחייה מתקיימים מגוון בעלי חיים ומקננים בה ציפורים רבות.

 

תוכנית השמורה הוגשה לוועדה המחוזית רק לפני כשש שנים, שיטחה הורחב והיא כוללת בתוכה גם את השטחים החקלאיים המעובדים בתל מקנה (168 דונם), ומוגדרים כ"קרקע חקלאית פתוחה" ללא בינוי. השמורה אושרה לפני ארבע שנים בסך הכל.

 

כדי לטייל במקום עלינו להגיע לצומת ראם (מסמייה), לנסוע לכיוון קיבוץ רבדים שם פונים ימינה אל עבר הקיבוץ. לפני שער הקיבוץ פנינו ימינה לדרך עפר ארוכה, נמשכת כארבעה קילומטרים ומסומנת בירוק. הדרך עוברת בסמוך לשרידי גשר רכבת טורקי, ומגיעה למעבר מתחת לכביש 6. אנחנו העמדנו את הרכב כאן וצעדנו מתחת לכביש 6, אל הבריכה בנחל תמנה.

 

בעלי רכב שטח יכולים להמשיך. בצומת הדרכים הצמודה לבריכת השכשוך, בעלי הג'יפים פונים ימינה בדרך העפר האדומה וממשיכים בנסיעה של כשני קילומטרים עד למרגלות התל. ניתן להגיע עד לתצפית בצידו הצפוני של התל, שמתחתיו נמצאת הבאר עליה סיפרנו קודם.

 

  • שמורת טבע
  • מסלול עתיקות
  • אזור השפלה
  • מפת סימון שבילים מס' 10 – גוש דן וחוף פלשת
  • ממזרח לקיבוץ רבדים
  • מתאים בכל השנה
  • מותאם לכל המשפחה
  • לא נגיש לעגלות ונכים
  • כניסה ללא תשלום
מוישלה

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך