כוכב הנופש

חדשות

נפתח "המוביל ההופכי" שמזרים מי ים אל הכנרת

צילום מקורות

נפתח "המוביל ההופכי" שמזרים מי ים אל הכנרת

פרויקט "המוביל ההופכי" יצא לדרך בהשקעה של מיליארד שקלים והוא מזרים מים צפונה. בשלב ראשון בקו באורך 30 ק"מ ממאגר אשכול להחייאת נחל צלמון בשלב השני יוקמו בריכות אגירה לעודפי המים.

 

אחרי דיבורים של שנים והשקעה של כמיליארד שקלים, פרויקט "המוביל ההופכי" הושק ביום שלישי שעבר בצפון הארץ. מדובר באחד מפרוייקטי התשתיות הגדולים שבוצעו בתחום בשנים האחרונות. הפרויקט הגשים את הרעיון להזרים מי ים מותפלים צפונה, בכיוון ההפוך של תוואי המוביל הארצי, שנולד בעקבות רצף שנות בצורת בהן כמות המשקעים הייתה נמוכה מהממוצע ומפלס הכנרת ירד בהתמדה עד שהגיע ל"קו השחור" – הרף ממנו הפסיקו לשאוב מים לטובת צרכי המשק.

חברת מקורות, יחד עם רשות המים, הובילו פתרון שיצור יכולת שמירה על מפלס הכנרת, מקור מים טבעי שמשמש גם כמאגר מים לאומי לשעת חירום, כמו גם מקור אספקת מים לאורך השנה לצרכי המשק השונים, לרבות חקלאות. כמו כן, ישראל המשיכה לספק מים מהכנרת לממלכת ירדן, עקב הסכמי השלום שנחתמו בעבר בין שתי המדינות. לאחרונה הוכפלה אספקת המים לממלכת ירדן לכמאה מיליון קוב בשנה, מה שמחדד את הצורך בשמירה על מפלס הכנרת בשגרה ובחירום.

הזרמת עודפי מי ים מותפלים צפונה, ועד לכמות מקסימלית שנתית של כ-120 מיליון קוב\שנה היה הפתרון המושלם לבעיות אלה. מקורות העבירה את הביצוע המורכב לחברת הביצוע שלה לפרויקטים מורכבים שח"מ, ובכך שוב הפגינה החברה את היכולת שלה להעמיד פתרונות חדשניים ופורצי דרך למען משק המים בישראל.

נפתח "המוביל ההופכי" שמזרים מי ים אל הכנרת

צילום: מקורות

 

בשלב הראשון נערכה הולכה של כ-30 ק"מ מאזור תחנת אשכול ועד לפאתי נחל צלמון. בחלק השני של הפרויקט, שיושלם בשנים הקרובות, יוקמו באזור ראש העין ארבע תחנות שאיבה ובריכות, שיחד יאפשרו הולכת עודפי מים ממתקני התפלה חדשים, קידוחים ומקורות נוספים צפונה, וזאת גם דרך צינור המוביל הארצי הקיים.

במקטע האחרון של הקו, מנחל צלמון ועד לכנרת, המים יוזרמו לערוץ הנחל במטרה לשחזר את הזרימה שנרשמה בו בעבר הרחוק. אגב, המטיילים בנחל צלמון יוכלו לראות שרידי תחנות קמח בערוץ, מה שממחיש את עוצמת הזרימה בעבר.

יו"ר דירקטוריון מקורות יצחק אהרונוביץ' אמר ש"מדובר בפרויקט היסטורי שירשם בספרי ההיסטוריה של משק המים הישראלי. היכולת להזרים מים לכנרת תשמור על המפלס של האגם הלאומי ותעניק למקורות יכולת שליטה על מאגרי המים גם בעתות מצוקה".

מנכ"ל מקורות עמית לנג הוסיף ש"חברת מקורות, יחד עם מקורות שח"מ, הוכיחו שוב שביכולתן ליזום, לתכנן ולבצע פתרונות חדשניים ופורצי דרך ואין משימה שלא ניתן לבצע. משבר האקלים וההתחממות הגלובלית הולידו פתרונות של 'מחוץ לקופסה', כאשר הפרויקט שנחנך היום הוא בעל משמעות תפעולית ואסטרטגית, וכזה שיאפשר לנו לשמור על המפלסים באגם הלאומי כמו גם על היכולת לשמר הזרמת מים קבועה למדינות שכנות".

החלטת הממשלה לקדם את הפרויקט – החלטה ברשות המים בקיץ לפני כארבע שנים הוחלט כי בשלב הראשון של הפרויקט ייבנה קו באורך של כ-30 ק"מ ובקוטר של כ-64 צול (כ-170 ס"מ) ממאגר אשכול לנחל צלמון כפי שנפתח עכשיו.

בשלב העתידי  שאושר ברשות המים לאחר מכן הוחלט כי יוקמו ארבע בריכות אגירה בנפח 75 אלף קוב וקליטת מים בסמוך לראש העין, שאליהם יצורפו בעתיד בריכות מים בנפח של כ-75 אלף קוב לשמירת עודפי המים של ישראל.

הוסף
תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

הוועדה המקומית בתל אביב אישרה למתן תוקף תכנית שתביא לשיקום והשמשת מעגנת רידינג ההיסטורית
אין ים בנוף הגליל אבל יש גלים! פארק מים חדש בשם נוף הגלים נפתח
הולוגרמות, אנימציות ושבילי זכוכית תלויים: לאחר שנתיים של עבודות פיתוח ושדרוג בהשקעה של 18
השבוע פותחת רשות הטבע והגנים לציבור הרחב את הגן הלאומי עין יהודה ומעיין עין
יוצאים לחוף הים? נתוני מדד חוף נקי לחודש אפריל 2024 חושפים כי רק 71%
ברוכים הבאים לפנינת הטבע פארק אקולוגי אשדוד! אם אתם מחפשים יום רגוע בלב הטבע,
המומלצים שלנו
במגדל גבוה אל מול חוף הים נמצאת דירת הנופש יוקרה בנתניה. הדירה כוללת 2 חדרי שינה המתאימים לזוגות ומתאימה לעד 10 נופשים.
נתניה
10 מיטות
2 חדרים
החל מ- 1200 ש"ח
המקום מתאים גם למשפחות גדולות ואפילו לצוות מוסדות, וימי גיבוש. הווילה מתפרסת על שני מפלסים, היא כוללת סלון ענק ופינת ישיבה נפרדת צופה לנוף.
מיצד (אספר)
38 מיטות
7 חדרים
החל מ- 4000 ש"ח
שיר השירים הוא צימר מיוחד לזוגות בגוש טלמונים. הצימר ביישוב נריה מוקף בגינה במרחב של 50 מטרים הכולל מערכת ישיבה ועוד.
נריה
2 מיטות
1 חדרים
החל מ- 490 ש"ח
בשכונת בית וגן הירושלמית נמצאות סוויטות אירוח בירושלים, שני סוויטות נפרדות לאירוח זוגות. כל סוויטה מתאימה לזוג אחד.
ירושלים
4 מיטות
2 חדרים
החל מ- 350 ש"ח
בוטיק החושן היא סוויטה מפנקת לזוגות בהר שמואל, מיקום אטרקטיבי בקרבת קבר שמואל הנביא ומרחק נסיעה קצר מכל מה שנצרך.
ירושלים
2 מיטות
1 חדרים
החל מ- 650 ש"ח
צימר חדש ומושקע ברמה גבוהה מתאים לזוגות ומשפחות קטנות במקום 2 חדרי שינה עד 6 נופשים
ערד
6 מיטות
2 חדרים
החל מ- 800 ש"ח

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך