כוכב הנופש

חדשות

נפתח "המוביל ההופכי" שמזרים מי ים אל הכנרת

צילום מקורות

נפתח "המוביל ההופכי" שמזרים מי ים אל הכנרת

פרויקט "המוביל ההופכי" יצא לדרך בהשקעה של מיליארד שקלים והוא מזרים מים צפונה. בשלב ראשון בקו באורך 30 ק"מ ממאגר אשכול להחייאת נחל צלמון בשלב השני יוקמו בריכות אגירה לעודפי המים.

 

אחרי דיבורים של שנים והשקעה של כמיליארד שקלים, פרויקט "המוביל ההופכי" הושק ביום שלישי שעבר בצפון הארץ. מדובר באחד מפרוייקטי התשתיות הגדולים שבוצעו בתחום בשנים האחרונות. הפרויקט הגשים את הרעיון להזרים מי ים מותפלים צפונה, בכיוון ההפוך של תוואי המוביל הארצי, שנולד בעקבות רצף שנות בצורת בהן כמות המשקעים הייתה נמוכה מהממוצע ומפלס הכנרת ירד בהתמדה עד שהגיע ל"קו השחור" – הרף ממנו הפסיקו לשאוב מים לטובת צרכי המשק.

חברת מקורות, יחד עם רשות המים, הובילו פתרון שיצור יכולת שמירה על מפלס הכנרת, מקור מים טבעי שמשמש גם כמאגר מים לאומי לשעת חירום, כמו גם מקור אספקת מים לאורך השנה לצרכי המשק השונים, לרבות חקלאות. כמו כן, ישראל המשיכה לספק מים מהכנרת לממלכת ירדן, עקב הסכמי השלום שנחתמו בעבר בין שתי המדינות. לאחרונה הוכפלה אספקת המים לממלכת ירדן לכמאה מיליון קוב בשנה, מה שמחדד את הצורך בשמירה על מפלס הכנרת בשגרה ובחירום.

הזרמת עודפי מי ים מותפלים צפונה, ועד לכמות מקסימלית שנתית של כ-120 מיליון קוב\שנה היה הפתרון המושלם לבעיות אלה. מקורות העבירה את הביצוע המורכב לחברת הביצוע שלה לפרויקטים מורכבים שח"מ, ובכך שוב הפגינה החברה את היכולת שלה להעמיד פתרונות חדשניים ופורצי דרך למען משק המים בישראל.

נפתח "המוביל ההופכי" שמזרים מי ים אל הכנרת

צילום: מקורות

 

בשלב הראשון נערכה הולכה של כ-30 ק"מ מאזור תחנת אשכול ועד לפאתי נחל צלמון. בחלק השני של הפרויקט, שיושלם בשנים הקרובות, יוקמו באזור ראש העין ארבע תחנות שאיבה ובריכות, שיחד יאפשרו הולכת עודפי מים ממתקני התפלה חדשים, קידוחים ומקורות נוספים צפונה, וזאת גם דרך צינור המוביל הארצי הקיים.

במקטע האחרון של הקו, מנחל צלמון ועד לכנרת, המים יוזרמו לערוץ הנחל במטרה לשחזר את הזרימה שנרשמה בו בעבר הרחוק. אגב, המטיילים בנחל צלמון יוכלו לראות שרידי תחנות קמח בערוץ, מה שממחיש את עוצמת הזרימה בעבר.

יו"ר דירקטוריון מקורות יצחק אהרונוביץ' אמר ש"מדובר בפרויקט היסטורי שירשם בספרי ההיסטוריה של משק המים הישראלי. היכולת להזרים מים לכנרת תשמור על המפלס של האגם הלאומי ותעניק למקורות יכולת שליטה על מאגרי המים גם בעתות מצוקה".

מנכ"ל מקורות עמית לנג הוסיף ש"חברת מקורות, יחד עם מקורות שח"מ, הוכיחו שוב שביכולתן ליזום, לתכנן ולבצע פתרונות חדשניים ופורצי דרך ואין משימה שלא ניתן לבצע. משבר האקלים וההתחממות הגלובלית הולידו פתרונות של 'מחוץ לקופסה', כאשר הפרויקט שנחנך היום הוא בעל משמעות תפעולית ואסטרטגית, וכזה שיאפשר לנו לשמור על המפלסים באגם הלאומי כמו גם על היכולת לשמר הזרמת מים קבועה למדינות שכנות".

החלטת הממשלה לקדם את הפרויקט – החלטה ברשות המים בקיץ לפני כארבע שנים הוחלט כי בשלב הראשון של הפרויקט ייבנה קו באורך של כ-30 ק"מ ובקוטר של כ-64 צול (כ-170 ס"מ) ממאגר אשכול לנחל צלמון כפי שנפתח עכשיו.

בשלב העתידי  שאושר ברשות המים לאחר מכן הוחלט כי יוקמו ארבע בריכות אגירה בנפח 75 אלף קוב וקליטת מים בסמוך לראש העין, שאליהם יצורפו בעתיד בריכות מים בנפח של כ-75 אלף קוב לשמירת עודפי המים של ישראל.

הוסף
תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

בשבוע שעבר נפתח לציבור הטיילת בפארק החופי בתל אביב. הטיילת, שנמצאת בין חוף תל
סיטי פארק: פארק משחקים נוסף נחנך בנוף הגליל. מהעירייה נמסר כי "לצד הקמת הפארקים
עיריית רעננה במהלך נוסף לשדרוג פארק רעננה: משיקה שני מתחמי פעילות חדשים ברחבת הגלגיליות:
עיריית תל אביב השיקה פארק עירוני ירוק חדש בסמוך לתחנת הרידינג, ובסוף הטיילת המשתרע
‏נפתח רשמית פארק הבריכה הצפוני בשכונת אור ים באור עקיבא. הפארק כולל טיילת, מדשאות
הימנעו מכניסה למקומות שאינם מוכרזים – תמיד להגיע לשבילים מסומנים ומאושרים ע"י קק"ל וגורמים
המומלצים שלנו
צימר לזוגות בצפת במקום שני חדרי שינה מתוכם 1 מתאים לזוגות ועד 5 נופשים. אפשרות להשכרת דירה נוספת לבין הזמנים
צפת
5 מיטות
1 חדרים
החל מ- 500 ש"ח
על צלע ההר היא וילה בעיר צפת המשתרעת על 3 קומות. הוילה כוללת 4 חדרי שינה סגורים ומתאימה ל25 נופשים. מהמקום נשקף נוף מיוחד לכל האזור.
צפת
25 מיטות
4 חדרים
החל מ- 1500 ש"ח
בעיר טבריה ממתינה לכם אחוזת אהבת הים, דירה הכוללת 6 חדרי שינה מתוכם 5 סגורים, הדירה בנויה בשתי קומות ומתאימה ל12 נופשים.
טבריה
12 מיטות
5 חדרים
החל מ- 750 ש"ח
סוויטת ארגמן היא דירת נופש לזוגות ומשפחות בצפת העתיקה, הסוויטה כוללת 2 חדרי שינה לזוגות + סלון. המקום מתאים ל-9 נופשים + מזרון ו2 מיטות תינוק.
צפת
9 מיטות
2 חדרים
החל מ- 800 ש"ח
דירת נופש המשתרעת על 150 מ"ר מוקפת חצר בגודל זהה, בבית 6 חדרי שינה + סלון. הבית מתאים ל-15 נופשים + 10 מזרונים. מעליה דירת נופש נוספת הכוללת 2 חדרים + סלון ומתאימה ל-5 נופשים + מזרונים כפי הנדרש.
טבריה
20 מיטות
8 חדרים
מרגוע בגליל היא דירת נופש בעלת 4 חדרי שינה בחצור הגלילית. הדירה מתאימה למשפחות וקבוצות עד 12 נופשים.
חצור
12 מיטות
4 חדרים

תפריט נגישות

אצלנו הפרסום עובד

בעל צימר? מלא את הפרטים ואנו נדאג לפרסום הטוב ביותר עבורך